INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GERMANIA

Maxim de Mondiale » Mijlocaşul român a fost cel mai bun jucător al lui Stuttgart, la 1-1 cu Nurnberg

Maxim (în alb), încă un raid în jumătatea adversă // Foto: Reuters
Maxim (în alb), încă un raid în jumătatea adversă // Foto: Reuters

Articol de - Publicat duminica, 27 octombrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 27 octombrie 2013 02:01

”Tricolorul” a obţinut penalty-ul din care şvabii au deschis scorul şi putea aduce victoria în ultimele secunde.

Dacă la ora actuală avem vreun stranier în formă, atunci acela este cu siguranţă Alexandru Maxim. După un start de sezon ratat, din cauza formei fizice precare, mijlocaşul Stuttgartului joacă de la o etapă la alta mai bine.

Contra lui FC Nurnberg, vineri seară, n-a reuşit să mai înscrie, ca în deplasarea de la Hamburg (3-3). Dar a făcut atîtea altele pentru care jurnaliştii germani l-au văzut cel mai bun jucător al şvabilor:
- Faultat în careu de Stark, Maxim a primit penalty-ul din care Ibisevici a deschis scorul pentru VfB. Era minutul 2
- A fost spaima bavarezilor. Extrem de mobil şi de inspirat, fostul mijlocaş al Pandurilor a surprins apărarea adversă cu pase de efect, deschideri şi centrări de manual pentru colegi
- Alex însuşi a avut şansa lui 2-1 în final. Cu un ultim efort a trimis balonul pe lîngă portarul Schaefer, dar a apărut Pogatetz şi a respins aproape de pe linie!

Ce i-a lipsit Stuttgartului ca să cîştige? Probabil încă un jucător, doi în zi de graţie ca Maxim.

2, adică "tare", a fost nota primită de Maxim în cotidianul Stuttgarter Nachrichten

5 goluri şi 8 assisturi are "tricolorul" în Bundesliga. E top-scorerul Stuttgartului

"Jos pălăria în faţa lui Alexandru Maxim. Foarte bună evoluţia românului" (Stuttgarter Nachrichten)

"N-a fost penalty la Maxim. Românul a căzut prea uşor la contactul cu Stark" ( Gertjan Verbeek, antrenor Nurnberg)

CIFRELE LUI MAX
Şuturi la poartă: 1
Pase decisive: 1
Pase pentru şut: 3
Mingi jucate: 79
Pase: 52
Pase reuşite: 40 (77 la sută)

Citește și:
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
David Popovici, calificat în finala de 50 de metri liber de la Roma! Tot azi are loc finala
Altele
David Popovici, calificat în finala de 50 de metri liber de la Roma! Tot azi are loc finala
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Handbal
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Propagandiștii apropiați de Vladimir Putin „s-au activat” în urma scandalului de la Cluj-Napoca » Au același plan legat de România
Altele
Propagandiștii apropiați de Vladimir Putin „s-au activat” în urma scandalului de la Cluj-Napoca » Au același plan legat de România
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Profit.ro
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (14)
vladb9
vladb9  •  28 Octombrie 2013, 15:40

maxim a avut 3 centrari perfecte.le-a pus la coechipieri pe cap.au ratat ca niste idioti

monere1980
monere1980  •  27 Octombrie 2013, 22:14
Postat de ovidiu_3003 pe 27 Octombrie 2013, 13:05

Important este sa ne calificam si ...daca Maxim o sa contribuie la aceasta calificare ...o sa devina fotbalist bun ...

si daca n-o sa contribuie la calificare n-o sa fie fotbalist bun? Tu gandesti inainte sa scrii? Maxim DEJA este fotbalist bun, daca o sa contribuie la calificarea nationalei inseamna pur si simplu ca.... a contribuit la nationala si atat! Nu inseamna ca a devenit bun atunci, in momentul ala. Si sint sigur ca daca i se acorda incredere si daca o sa aiba cu cine sa joace o sa contribuie si la nationala asa cum o face la Stuttgart, ptr ca are mentalitate de invingator. Iar daca nationala nu se va califica, nu trebuie sa i se puna lui Maxim in carca totul (decat daca e vina lui, desigur) ptr ca fotbalul e un joc in 12 (11+antrenor), nu in 1

monere1980
monere1980  •  27 Octombrie 2013, 21:58
Postat de torque07 pe 27 Octombrie 2013, 09:44

Cand esti tanar si esti pe val, faci un munte de bani, joci ca domnisoara la nationala sa nu te accidentezi, o sa ajunga la 30 de ani ca mutu sa se roage de selectioner sa-l ia. Maxim e cel mai bun fotbalist la ora actuala, pacat ca nu da 100% la nationala

ba, sincer? Bine face ca nu da 100% la nationala. Baiat destept zau! Cum rasare cate un roman mai de valoare si are o mica scapare cum tabarati pe el ca hienele sa-l desfiintati, dar nu va intrebati niciodata daca ailalti coechipieri sint in stare de ceva. Tu nu crezi ca un jucator cu calitatile si atitudinea lui Maxim ar fi serios la nationala daca ar avea inca vreo 4-5 ca el cu care sa poate juca fotbal? Pai cand stie ca e VIP-ul echipei si cand vede ca piturca il lasa pe banca ca sa joace altii care nu merita e si normal ca i se rupe lui Maxim. Ba Maxime, daca citesti vreodata asta iti spun sincer sa te retragi de la nationala ca aici se lucreaza pe pile! N-ai loc aici de mafioti

Vezi toate comentariile (14)
Comentează