SPORTURI  »  HANDBAL  »  PROGRAM

FOTO Norvegia - România 27-19 » Jucătoarele lui Tadici au pierdut meciul de debut la Campionatul European

Foto: Marius Ionescu +15   FOTO
Foto: Marius Ionescu

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 decembrie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 07 decembrie 2014 20:51

-Naţionala de handbal a României a jucat azi primul meci la CE de handbal feminin din Ungaria şi Croaţia, care se desfăşoară între 7 şi 21 decembrie. Tricolorele au fost învinse de Norvegia, 19-27.

Următoarea partidă este marţi, cu Danemarca.

Programul jocurilor din grupa B (toate vor fi pe TVR 2)

  • 7 decembrie, România-Norvegia 19-27
  • 21:30 Danemarca-Ucraina
  • 9 decembrie, 19:15 România-Danemarca
  • 21:30 Ucraina-Norvegia
  • 11 decembrie, 19:15 România-Ucraina
  • 21:30 Norvegia-Danemarca


Lotul României la Euro 2014

  • Portari: Paula Ungureanu (HCM Baia Mare), Ionica Munteanu (SCM Craiova), Denisa Dedu (Corona Braşov)
  • Extreme: Valentina Elisei Ardean, Adriana Nechita (HCM Baia Mare), Laura Chiper, Camelia Hotea (Corona Braşov)
  • Pivoţi: Georgiana Ciuciulete, Crina Pintea (HC Zalău), Florina Chintoan (U Alexandrion Cluj)
  • Linia de 9 metri: Cristina Neagu (Buducnost Podgorica), Aurelia Brădeanu, Adriana Ţăcălie, Cristina Zamfir, Oana Bondar (Corona Braşov), Gabriela Perianu (Dunărea Brăila), Daniela Băbeanu (HCM Roman)
  • Antrenori: Gheorghe Tadici, Florentin Pera, Bogdan Burcea

GRUPA A GRUPA B GRUPA C GRUPA D
Ungaria Norvegia Suedia Muntenegru
Spania Danemarca Germania Franţa
Rusia ROMÂNIA Croaţia Serbia
Polonia Ucraina Olanda Slovacia

Citește și:
Daniel Bîrligea a atras toate privirile la vizita medicală! A venit cu o „bestie” de sute de mii de euro
Superliga
Daniel Bîrligea a atras toate privirile la vizita medicală! A venit cu o „bestie” de sute de mii de euro
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Superliga
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (72)
martinez.fzr
martinez.fzr  •  08 Decembrie 2014, 11:38
Postat de rapid_forever_1923 pe 08 Decembrie 2014, 00:09

E o poza cu posteiorul lui Bradeanu si cu cel al uneia dintre arbitre,al lui Bradeanu e mai mare,cred ca asta cam spune totul si daca vom compara posterioarele jucatoarelor romance cu cele ale norvegiencelor vom constata ca ale romancelor sunt aproape duble,asta e diferenta dintre niste profesioniste desavarsite si niste semiprofesioniste,poate cu exceptia lui Neagu,ne mintim ca inca avem handbal sau sport in general,ar trebui sa coboram din nori si sa observam ca Romania nu mai reprezinta mare lucru in sportul mondial si pretentiile pe care multi inca le au sunt mai mult sperante bazate pe iluzii...

pervers mic :))

mplttev
mplttev  •  08 Decembrie 2014, 08:39
Postat de mplttev pe 08 Decembrie 2014, 08:35

Am cobit înaintea începerii campionatului că n-o să ne calificăm mai departe de grupe și-o să ne bată si Ukraina. Și asta pe de o parte din cauza antrenorului care are idei învechite de joc (a auzit oare de sistemul 3 + 3 ?) se vede și la echipa din Zalău, care nu e în prima jumătate a clasamentului. Pe de altă parte antrenorii de la cluburi nu promovează la echipe tinere foarte talentate (doar sunt campioane mondiale U19). Când te găndești că te bate de te rupe o echipă cu multe jucătoare amatoare cum e cea a Norvegiei, îți vine să nu mai dai un ban la tine în țară pentru handbalul profesionist. Rușine Tadici, rușine FRH.

Cel mai potrivit ar fi ca, după încheierea acestui campionat european, să vă dați demisia in corpore.

mplttev
mplttev  •  08 Decembrie 2014, 08:35
Postat de secundul pe 07 Decembrie 2014, 21:15

Vrei sa iti zic ceva sincer? M-am uitat la meciurile nationalei de sub 19, adica campioana mondiala de la sub 18. Pai Bazaliu e peste Zamfir, Ostase este peste actualii pivoti iar Laslo si Corbeanu sunt ambele peste strabunica Bradeanu! Ai dreptate cu Eliza Buceschi si Cartas, dar Geiger e accidentata si oricum cred ca nu il sufera pe Tadici. E nevoie de Herbert Mueller cel putin!

Am cobit înaintea începerii campionatului că n-o să ne calificăm mai departe de grupe și-o să ne bată si Ukraina. Și asta pe de o parte din cauza antrenorului care are idei învechite de joc (a auzit oare de sistemul 3 + 3 ?) se vede și la echipa din Zalău, care nu e în prima jumătate a clasamentului. Pe de altă parte antrenorii de la cluburi nu promovează la echipe tinere foarte talentate (doar sunt campioane mondiale U19). Când te găndești că te bate de te rupe o echipă cu multe jucătoare amatoare cum e cea a Norvegiei, îți vine să nu mai dai un ban la tine în țară pentru handbalul profesionist. Rușine Tadici, rușine FRH.

Vezi toate comentariile (72)
Comentează