FOTBAL  »  CUPA LIGII  »  PANDURII - DINAMO 0-2

VIDEO și FOTO Dinamo elimină Pandurii din Cupa Ligii, scor 2-0, și poate întîlni Steaua în turul următor

Articol de GSP - Publicat joi, 10 septembrie 2015 23:50

Dinamo a cîștigat în Cupa Ligii pe terenul Pandurilor, scor 2-0, după golul lui Palici și autogolul lui Filipetto.

PANDURII - DINAMO 0-2
Au marcat:
Palici '60, Filipetto '62 ag.

Vezi meciul în format liveTEXT

Vezi VIDEO cu golurile partidei

În faza următoare a competiției, Dinamo poate da peste Steaua, care joacă, alături de ASA Tîrgu Mureș, direct în "sferturi. Alte echipe calificate sînt Astra, Concordia, Viitorul, CFR, ACS Poli.

Prima repriză anunța un meci închis și toate gîndurile fugeau la prelungiri, după primele 45 de minute scorul fiind 0-0, fără vreo ocazie clară la vreuna dintre cele două porți.

După pauză, trupa lui Mircea Rednic a venit mai bine de la vestiare și a deschis scorul prin Palici (60), care a șutat pe jos, lîngă bara laterală.

Două minute mai tîrziu avea să fie stabilit scorul final, după un autogol de curtea școlii. Portarul "cîinilor", Popescu, a degajat lung și Filipetto a trimis pe spate cu capul spre Stanca, dar goalkeeperul gorjenilor era ieșit dintre buturi și balonul s-a dus direct în poartă.

400.000 €
va primi echipa cîștigătoare a Cupei Ligii

Pandurii: R. Stanca – Ungurușan, Salgado, Filipetto, Mrzljak, Grecu, Droppa, V. Nicoară, Al. Ciucur, M. Răduț, Khalouta
Rezerve: Mingote – V. Munteanu, Șandru, D. Nistor, Hora, Pițian, Momcilovic

Dinamo: I. Popescu – Feussi, A. Marc, Mevlja, Fai, Vojnovici, S. Filip, Gavrilă, Palici, C. Matei, Essombe
Rezerve: Abraham – Puljic, Anton, I. Șerban, P. Petre, Tîrcoveanu, Gnohere

Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti). Asistenți: Vasile Marinescu (Bucureşti) și Florin Păunescu (Rm. Vâlcea). Rezervă: Flavius Alin Roşu (Timişoara)
Observator CCA: Ioan Onicas (Zalău). Observator LPF: Viorel Ilinca (Piteşti)

Rezultat șoc în optimi la Roland Garros! 6-0, 6-0 în 40 de minute
Tenis

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring

Comentarii (231)
had3s87
had3s87  •  10 Septembrie 2015, 23:32

Ca o scurta analiza asa pentru ca nu mai comentez: Iustin Popescu sa dovedit un portar bun de tot, bine nici nu a avut ce apara dar a scos totusi 3 ocazii mari de tot ale Pandurilor deci Cerniauskas poate sta pe bara oricand ca e pregatit pustiu asta, pe urma, Feussi e prastie rau, in meciu asta a fost paralel cu totu, Marc si Mevlja raman stalpii apararii si cei mai buni stoperi din Romania, Fai a jucat in nota echipei ( nici prea bine nici prea rau), Matei face cele mai bune jocuri ale carierei lui in ultima vreme si sper sa nu fie o accidentare grava si sa-l avem etapa ce vine cu CFR CLUJ, Palic este noul nr 10 din Stefan Cel Mare, va confirma dar ii mai trebuie meciuri, se vede ca le are cu varza, Vojnovici a fost si el stapan acolo la mijloc, nu sa complicat deloc, Filip se pare ca a fost cel mai slab jucator de azi, a ratat ocazii bune de tot in care puteau inchide meciu inca din prima repriza, Gavrila e si el in crestere dar mai are de mancat, iar Essombe este genu de atacant care isi face culoar. De celalalte rezerve nu ma pronunt ca deabia au intrat, sper sa mai marcam cel putin odata in meciu asta sa-le umplem poarta de goluri, viitorul suna bine, in rest, sanatate la toata lumea si sa ne auzim cu bine la urmatoarele meciuri, trebuie sa invingem CFR CLUJ luni seara. FORZZA DINAMOO ALEEEE :X :X :X

porcea
porcea  •  11 Septembrie 2015, 08:45

bai ziaristii lu' peste, din cate echipe sunt in turul urmator voi nu stiti decat o echipa,steaua??? de ce nu poate da peste Viitorul?? titluri de cancan....halal ziar de sport...numai steaua aveti in cap

unico_biancorossi
unico_biancorossi  •  10 Septembrie 2015, 23:59

victorie indiscutabila a multiplei campioane a Romaniei. daca acest capiat de filip steliano nu strica 3 faze clare de gol, scorul putea fi mult mai mare. pacat ca aceasta victorie nu s-a produs in campionat, o preferam acolo decat in aceasta cupa Fantomas. un antrenament bun, in care am avut placaerea sa admir inca o data excelenta linie defensiva creata de Rednic cu ajutorul stoperilor Marc-Mevlja, bine secondati de fessi-Fai. Iustin si-a facut datoria la cele 2-3 suturi bune din R 1 ale echipei din judetul; gorj, in rest a facut vocalize, nu a prea avut ce apara. dupa iesirea lui matei antun palic s-a dezlantuit si si-a aratat clasa de regista autentic : 4 faze de gol create de recuperarile lui, plus un gol marcat elegant. filip de 2 ori si gavrila i-au mancat munca, altfel scorul devenea sinonim unuia de maidan. ca de obieci, matei, gavrila si filip sunt cei mai slabi de la Dinamo. nu degeaba au facut parte din grupurile care au tinut-o pe Dinamo ani de zile dincolo de cercul Polar, adica de locul 5. cand si acesti ultimi ratati vor dispare din lotul lui Dinamo atunci dinamo va fi campioana. sigur ca in acest meci pana si acesti 3 ratati au mai miscat cate ceva, dar in sens negativ: au jucat pentru judetul gorj mai degraba. din fericire si echipa judeteana a avut un dinamovist deghizat in tricourile sale, un argentinian dinamovist de mic, autorul unui gol superb, dar in propriile buturi. arbitraj simplu, meci frumos, victorie categorica, un Dinamo solid si valoros.