SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

ROLAND GARROS // Știm prima semifinalistă de pe zgura pariziană » Prestație impresionantă, cu procentaje excelente pe propriul serviciu

FOTO: Reuters +7   FOTO
FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat marti, 05 iunie 2018 16:28

Americanca Madison Keys (23 de ani, 13 WTA) a învins-o pe kazaha Yulia Putintseva (23 de ani, 98 WTA), scor 7-6(5), 6-4, și s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros.

  • Madison Keys o va înfrunta în penultimul act pe câștigătoarea meciului dintre Sloane Stephens și Daria Kasatkina.

Putintseva a început partida excelent. Ajutată de un procentaj excelent al primul serviciu, 87 la sută în primul set, kazaha a reușit break-ul în game-ul cu numărul 7. A avut șansa de a servi pentru set, la scorul de 5-4, dar a cedat.Tie-break-ul a avut aceleași coordonate. Yulia a făcut un mini-break, dar a cedat la 5.

93la sută a fost procentajul punctelor câștigate pe primul serviciu de Madison Keys

Keys nu i-a oferit nicio șansă de break adversarei în setul secund, cedând doar 5 puncte pe propriul serviciu.

Celelalte 3 sferturi de finală de la Roland Garros sunt: 

  • Sloane Stephens - Daria Kasatkina, astăzi, în jurul orei 17:30;
  • Simona Halep - Angelique Kerber, miercuri, la o oră ce urmează a fi anunțată în această seară;
  • Maria Sharapova - Garbine Muguruza, miercuri, la o oră ce urmează a fi anunțată în această seară.

Vezi și: Scenariu horror: cum poate coborî Halep pe locul 3 + Ce trebuie să facă pentru a rămâne lider

Citește și:
De nicăieri: Florin Bratu semnează cu multipla campioană din Europa: „Începe o nouă eră!”
Campionate
De nicăieri: Florin Bratu semnează cu multipla campioană din Europa: „Începe o nouă eră!”
Lovitură de teatru: FCSB l-a convins să revină a PATRA oară!
Superliga
Lovitură de teatru: FCSB l-a convins să revină a PATRA oară!
Real Madrid, lovitură neașteptată pe piața transferurilor » Campionul european vine pe Bernabeu
Campionate
Real Madrid, lovitură neașteptată pe piața transferurilor » Campionul european vine pe Bernabeu
Blănuță are drum liber spre România! Concurență pentru Dinamo
Campionate
Blănuță are drum liber spre România! Concurență pentru Dinamo
Lefties a ajuns în București. Brandul cu prețuri mici al proprietarului Zara a deschis primul magazin din capitală
Profit.ro
Lefties a ajuns în București. Brandul cu prețuri mici al proprietarului Zara a deschis primul magazin din capitală
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Gigi Becali dezvăluie cât l-a costat biserica abia sfințită din zona Pipera

Preţurile din Los Angeles sunt ireale: ce poţi cumpăra la supermarket cu 100 de lei


Comentarii (9)
112718839608210
Bumbu Dorel  •  06 Iunie 2018, 08:19

Prima semifinala Stephens - Keys.Deci se confirma ca nu este neaparat importanta terenul.Americancele care sint obisnuite cu terenurile rapide,hard se simt confortabil si pe zgura,si poate sa elimine pe orice jucatoare,cum sa intamplat si cu Svitolina,Konta,Kasatkina sau Wozniacki.Deci este posibila o victorie finala a unei americance.Si sa recunoastem ca se va intampla pe merit,fiindca amandoua jucatoare au facut un salt urias in ultimul an,avand rezultate foarte bune.Succes si sa castige cea mai buna !!

danisberg
danisberg  •  06 Iunie 2018, 01:31

Catalynn, esti priceput la tenis...

831959706877275
Cristian Baltaru  •  05 Iunie 2018, 21:24

În cel de-al doilea sfert de finală de la Roland Garros,Sloane Stephens-Daria Kasatkina 6-3,6-1,dar amatorii de la GSP n-au de unde să știe că s-a jucat și cel de-al doilea sfert de finală de la Roland Garros și nu avem doar o semifinalistă,ci practic cunoaștem prima semifinală a turneului, Madison Keys-Sloane Stephens. :) :) :)

Vezi toate comentariile (9)
Comentează