FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Jucătorul-surpriză dorit de Dinamo a spus ”da” » E așteptat la București! Detaliile înțelegerii

Armando Cooper într-un meci cu FCSB din decembrie 2013, pe când juca la Oțelul Foto: Cristi Preda
Armando Cooper într-un meci cu FCSB din decembrie 2013, pe când juca la Oțelul Foto: Cristi Preda

Articol de - Publicat luni, 27 august 2018 08:41

Panamezul Armando Cooper, fostul coechipier al lui Jaime Penedo de la națională, și-a dat acordul pentru a semna cu Dinamo, este așteptat la București. El a transmis că are pregătirea făcută la zi în Chile.

Dinamo ar putea umple golul lăsat de plecarea lui May Mahlangu la Ludogoreț Razgrad cu panamezul Armando Cooper. Un fotbalist ce-a jucat un sezon în Liga 1, la Oțelul Galați, care a fost propus în trecut atât "câinilor", cât și celor de la FCSB, care are și 7 selecții în Zweite Bundesliga, la St. Pauli, sau 25 de partide în MLS pentru Toronto, cu care a ieșit campion în 2017. Bonus: are și două prezențe la recentul Mondial din Rusia, fiind conaționalul lui Jaime Penedo.

Cooper a fost de acord cu propunerea dinamoviștilor, 8.000 de euro pe lună, plus un bonus de 25.000 de euro la semnătură, iar apropiații lui susțin că a transmis un răspuns pozitiv românilor în acest week-end. "Și-a rezolvat problemele în Chile, urmează să sosească liber de contract, vrea să vină", au spus prietenii lui.

Mijlocașul a jucat foarte puțin la ultima sa echipă, Universidad de Chile, de aceea vrea să revină în Europa. Fotbalistul de 30 de ani chiar s-a interesat de închirierea unui apartament în București. Și le-a transmis dinamoviștilor că are pregătirea de vară făcută, cu toate că n-a fost în lotul lui Universidad de Chile în cele 6 partide ale sezonului.

  • Cooper a jucat două meciuri la Mondial pentru naționala țării sale, integralist cu Belgia și cu Anglia, având 7 goluri în 100 de selecții all time.

3
meciuri are panamezul în 2018 pentru Universidad de Chile, în total 110 minute

2
goluri și un assist a strâns mijlocașul pentru Oțelul Galați în 23 de partide în ediția 2013/2014

Vezi și: EXCLUSIV Dinamo se desparte de încă un jucător » Clubul confirmă mutarea: "E de acord, se află deja la noi"

Citește și:
Daniel Pancu, exasperat: „Când îl văd, îmi vine să o iau pe partea cealaltă” » A calculat în procente șansele lui CFR la titlu
Superliga
Daniel Pancu, exasperat: „Când îl văd, îmi vine să o iau pe partea cealaltă” » A calculat în procente șansele lui CFR la titlu
Sorana s-a antrenat pe „Bernabeu”, iar colega din circuit nu s-a putut abține: „Ai corpul ideal”
Tenis
Sorana s-a antrenat pe „Bernabeu”, iar colega din circuit nu s-a putut abține: „Ai corpul ideal”
Răzvan Lucescu a pierdut incredibil finala Cupei Greciei: PAOK, învinsă în prelungiri de OFI Creta
Campionate
Răzvan Lucescu a pierdut incredibil finala Cupei Greciei: PAOK, învinsă în prelungiri de OFI Creta
Se cunosc primele echipe calificate în Final 4-ul Ligii Campionilor la handbal feminin!
Handbal
Se cunosc primele echipe calificate în Final 4-ul Ligii Campionilor la handbal feminin!
ULTIMA ORĂ A 3-a zi de scumpiri mari în toate benzinăriile. Motorină mai ieftină de 9 lei - doar în stațiile Petrom
Profit.ro
ULTIMA ORĂ A 3-a zi de scumpiri mari în toate benzinăriile. Motorină mai ieftină de 9 lei - doar în stațiile Petrom
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Ion Țiriac s-a întors din China și dezvăluie cadoul exorbitant pe care i-l face Nadiei, la 50 de ani de la Montreal: „Pe 18 iulie îi dau cheile”

Îl recunoști? Fostul număr 1 ATP, nomad în Munții Atlas: „Casa noastră - mama natură”


Comentarii (7)
1260234347346768
Ioan Trisi  •  27 August 2018, 21:02

Nu stiu cat e de valoros,as vrea sa fie asa,dar oricum,in campionatul nostru nu are cum sa nu faca fata.Chiar cu brio,in fata la Mbapei,puii de Messi ,cr7 si alti extrateresti clonati de Hagi ,Jiji , mm si alti doctori docenti in ale fotbalului!

dogbv
dogbv  •  27 August 2018, 17:33
Postat de fcsbnuesteaua pe 27 August 2018, 09:49

Domnilor de la GSP sunt curios ....Negoita a cumparat vreun jucator , de cand " este patron " la Dinamo ????

Unul singur: Daniel Popa de la Targoviste, cumparat cu 30.000 euro.

cobra_z
cobra_z  •  27 August 2018, 12:03
Postat de utilizator șters pe 01 Ianuarie 1970, 02:00

numar de nigeria...tara ca permite ca oricine sa detina numere cu suprataxa( 2 minute de curiozitate si ti-ai vandut masina sa platesti apelul )...mesaj tradus cu google...trageti voi concluziile

Vezi toate comentariile (7)
Comentează