SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

US OPEN // VIDEO Punctul anului în ATP? Federer a găsit un răspuns genial la scurta lui Kyrgios, iar australianul a rămas împietrit

FOTO: REUTERS
FOTO: REUTERS

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 septembrie 2018 16:52

Roger Federer (37 de ani, 2 ATP) s-a calificat sâmbătă seara pentru a 17-a oară consecutiv în optimile de finală ale turneului de Mare Șlem de la US Open. Elvețianul l-a învins fără mari emoții pe Nick Kyrgios (23 de ani, 17 ATP), scor 6-4, 6-1, 7-5.

Unul dintre cele mai spectaculoase puncte ale anului în circuitul masculin s-a petrecut în setul trei, la scorul de 3-3. Elvețianul a găsit un răspuns genial la o scurtă a lui Kyrgios, reușind o lovitură de senzație dintr-o poziție extrem de incomodă.

 
Roger Federer Hot Shot 2018 US Open R3

Are. You. Serious? Roger Federer delivers the shot of the tournament in his R3 win over N. Kyrgios! Tune into ESPN 2 for more LIVE tennis. http://ms.spr.ly/2018-us-opn-federer-kyrgios

Posted by US Open Tennis Championships on Saturday, September 1, 2018

Australianul a avut o reacție de neprețuit, fiind consternat de lovitura "inventată" de adversarul său.

Pentru un loc în sferturi, Federer se va duela cu un alt australian, John Milman (29 de ani, 55 ATP). Partida va avea loc luni, la o oră ce va fi anunțată ulterior.

Federer, copiat de Ashleigh Barty

O lovitură asemăntoare celei a lui Federer a fost reușită de Ashleigh Barty (17 WTA), în meciul câștigat duminică cu Karolina Muchova (202 WTA), scor 6-3, 6-4. 

Vezi și: FOTO New York fashion, de la Simona și Serena la Nadal și Federer » Ținutele de la US Open au stârnit priviri admirative, dar și comentarii

Citește și:
A semnat și poate debuta vineri la Dinamo » Ce spune Andrei Nicolescu despre transferuri
Superliga
A semnat și poate debuta vineri la Dinamo » Ce spune Andrei Nicolescu despre transferuri
Și-a etalat corpul perfect pe marginea piscinei, înaintea Jocurilor Olimpice de iarnă: „Ne vedem la Milano”
Jocurile Olimpice
Și-a etalat corpul perfect pe marginea piscinei, înaintea Jocurilor Olimpice de iarnă: „Ne vedem la Milano”
Intră la negocieri pentru transferul lui Siyabonga Ngezana
Superliga
Intră la negocieri pentru transferul lui Siyabonga Ngezana
Aduc în România primul coupe sport electric chinezesc! » Care este prețul de pornire
Noutati auto
Aduc în România primul coupe sport electric chinezesc! » Care este prețul de pornire
Dacia se pregătește de finalul motoarelor GPL
Profit.ro
Dacia se pregătește de finalul motoarelor GPL
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (2)
MaxP
MaxP  •  02 Septembrie 2018, 18:20
Postat de cneius pe 02 Septembrie 2018, 17:24

Nu ma gindeam ca ar fi punct valabil daca mingea nu trece peste fileu!

Mingea are mana libera, jucatorii nu au. Atata timp cat mingea nu cade in propriul teren si nu atinge vreun corp strain terenului de joc (incluzand si fileul), ea poate trece pe oriunde in terenul advers.

cneius
cneius  •  02 Septembrie 2018, 17:24

Nu ma gindeam ca ar fi punct valabil daca mingea nu trece peste fileu!

Vezi toate comentariile (2)
Comentează
Close