INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  AJAX

Gică Popescu răspunde la o întrebare dificilă » Avea loc Răzvan Marin în echipa Generației de Aur?

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 aprilie 2019 09:59

Răzvan Marin (22 de ani) a ajuns la Ajax de la Standard Liege în schimbul a 12,5 milioane de euro.

Gică Popescu a fost foarte încântat de mutare și a glumit când a fost întrebat la TV DigiSport dacă mijlocașul central ar fi avut loc în echipa Generației de Aur. „Trebuia să joace în locul meu. Intra când eram accidentat”, a spus, râzând, Popescu, cel care a jucat pe același post cu Marin.

„Baciul” l-a lăudat pe Marin pentru mutarea făcută: „E un transfer care face cinste fotbalului românesc. De mult aşteptam ca un fotbalist important să ajungă la un astfel de club. Această mutare ne face mândri.

E vorba de un titular în echipa României, de un jucător cu o ascensiune frumoasă, lentă, exact cum trebuia. A jucat la o echipă medie din Europa, acum a făcut un pas important. El are potenţial să crească la Ajax şi să ajungă şi mai departe”.

Cum arăta echipa României la victoria cu Argentina, 3-2, din optimile CM 1994: Prunea - Petrescu, D. Prodan, Belodedici, Mihali, Selymes - I. Lupescu, G. Popescu, D. Munteanu - G. Hagi, Dumitrescu

Gică Popescu e convins că Răzvan Marin va avea un viitor frumos în Olanda: „Nu cred că Ajax plătea suma asta pe un jucător dacă nu avea încredere că se integrează de la început. Pentru Olanda e o sumă foarte mare. Cu siguranţă că nu îl va face uitat pe De Jong imediat, că altfel îl lua Barcelona. Răzvan are un potenţial uriaş, sunt convins că se va adapta şi va fi în scurt timp un om important din campionatul Olandei”.

12.500.000 €milioane de euro a plătit Ajax la Standard pentru achiziționarea internaționalului, care e al cincilea român la trupa olandeză, după Chivu, Lobonț, Ogăraru și Mitea

TOP 3 CEI MAI SCUMPI ROMÂNI ALL-TIME

clipboard01

Citește și:

EXCLUSIV Răzvan Marin nu e sigur de EURO! Cum ar putea rămâne Mirel Rădoi fără cel mai bun jucător al României U21

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Citește și:
A fost rescrisă istoria handbalului! ULUITOR câte goluri s-au marcat în Franța - Portugalia: record pulverizat
Handbal
A fost rescrisă istoria handbalului! ULUITOR câte goluri s-au marcat în Franța - Portugalia: record pulverizat
„Pablo Escobar al epocii moderne” a fost capturat » FBI l-a prins pe sportivul olimpic devenit cel mai mare traficant din lume
Altele
„Pablo Escobar al epocii moderne” a fost capturat » FBI l-a prins pe sportivul olimpic devenit cel mai mare traficant din lume
Daniel Bîrligea, scos la vânzare » Impresarul atacantului de la FCSB, anunț major: „Pentru jumătate din sumă”
Superliga
Daniel Bîrligea, scos la vânzare » Impresarul atacantului de la FCSB, anunț major: „Pentru jumătate din sumă”
Șoc în Bundesliga: Bayern, bătută prima dată în acest sezon! Incredibil ce s-a întâmplat la ultima fază
Campionate
Șoc în Bundesliga: Bayern, bătută prima dată în acest sezon! Incredibil ce s-a întâmplat la ultima fază
Scumpirea călătoriei cu STB. LISTA noilor tarife aflată pe masă
Profit.ro
Scumpirea călătoriei cu STB. LISTA noilor tarife aflată pe masă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Dan Negru, scandalizat de subiectul anului pe piața media din România: „Ca să vezi, trebuie să plătești!”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (3)
cpt.ahab
cpt.ahab  •  13 Aprilie 2019, 14:07

Asta nu se va putea spune decât după ce Răzvan Marin își va pune ghetele în cui. Deocamdată, el e doar o mare promisiune.

1037972906348855
Emilian Albu  •  13 Aprilie 2019, 13:01

Incetati cu prostia aceasta. NU A EXISTAT NICI O GENERATIE DE AUR. Au castigat o olimpiada, un campiont european sau mondial ? Bulgarii lui Stiocicov au castigat o medalie de bronz si sunt generatia de bronz, romanii nu au castigat nimic si sunt GENERATIA DE AUR ? Stiti cine o tine langa cu o asemenea prostie ?

ovidiu_3003
ovidiu_3003  •  13 Aprilie 2019, 10:57

...normal ca era mai bun decat Gh Popescu...

Vezi toate comentariile (3)
Comentează