Articol de GSP - Publicat vineri, 07 martie 2008 00:00
Toronto Maple Leafs a obţinut joi seara una din cele mai categorice victorii din NHL, 8-2 pe terenul lui Boston Bruins.
Cele două formaţii s-au bătut de la egal la egal în prima repriză şi au încheiat la egalitate, 1-1, după 20 de minute de joc, dar în următoarele 40 de minute a existat o singură echipă pe teren, Maple Leafs punctând de şapte ori într-un interval de 34 de minute.
Florida Panthers a trecut cu 5-2 de Pittsburgh Penguins graţie evoluţiei de excepţie a portarului Craig Anderson care a parat 25 dintre şuturile echipei adverse.
Philadelphia Flyers a trecut cu 3-2 de Tampa Bay Lightning după un meci în care Jeff Carter a reuşit o dublă marcând şi golul victoriei cu mai puţin de două minute înainte de final.
Colorado Avalanche a trecut cu 1-0 de campioana Anaheim Mighty Ducks, singurul gol al partidei fiind înscris de polonezul Wojtek Wolski la jumătatea reprizei a doua.
Montreal Canadiens a revenit de la 1-2 şi s-a impus cu 4-2 la Phoenix Coyotes după un meci în care golurile oaspeţilor au fost reuşite de patru europeni, cehul Plekanec, finlandezul Saku Koivu, rusul Andrei Markov şi belarusul Sergey Kostişin.
Los Angeles Kings a trecut cu 2-0 de vicecampioana Ottawa Senators, golurile victoriei fiind marcate de Alexander Frolov şi Patrick OSullivan.
În celelalte meciuri din NHL, Vancouver Canucks s-a impus cu 6-2 la Nashville Predators, Carolina Hurricanes a trecut cu 3-2 de Minnesota Wild Cats, Philadelphia Flyers a trecut cu 3-2 de Tampa Bay Lightning, iar New York Rangers s-a impus cu 4-1 la New York Islanders.
Sursa: AmosNews