SPORTURI  »  HANDBAL  »  INTERVIU SORINA TÂRCĂ

Corona Brașov // Sorina Târcă: „Brașovul va fi mai puternic sezonul acesta!”

Foto: Marius Ionescu
Foto: Marius Ionescu

Articol de - Publicat duminica, 04 august 2019 12:14

Sorina Târcă, interul stânga de la Corona Brașov, a fost cea mai bună jucătoare a partidei în care ardelencele au învins campioana SCM Rm. Vâlcea, 28-25.

Are de dus în spate povara unui nume extrem de sonor în handbalul românesc. Sorina Tîrcă este fiica fostei mari jucătoare a României, Mariana Tîrcă.

Tînăra jucătoare de 20 de ani încearcă însă, prin propriile puteri, să-și creeze un nume și să nu fie mereu percepută ca fiica Marianei. Interul stânga a început să joace foarte bine la Corona și să devină o jucătoare indispensabilă echipei. În turneul de la Rm. Vâlcea, de week-endul trecut,

Sorina Tîrcă a câștigat titlul de golgeter, înscriind 22 de goluri în cele trei partide disputate. Jocul care a scos-o însă cu adevărat în prim plan a fost cel împotriva campioanei SCM Rm. Vâlcea, în care a marcat de 12 ori. 

- Sorina, un rezultat de moral, unul excelent în vederea noului campionat?
- Da, este un rezultat bun pentru noi, dar ne pare rău că în primele meciuri le-am pierdut la limită, pe greșelile noatre. Am învins Vâlcea și am vrut să demonstrăm că valoarea noastră nu este cea din partidele cu Craiova sau Zalău, că echipa a crescut față de sezonul trecut. Brașovul va fi mai puternic sezonul acesta!

- Cum simți echipa acum? Sunt jucătoare noi, dar aveți o linie de 9 metri spectaculoasă.
- Eu zic că avem o echipă bună, mai ales că toate suntem tinere și astfel se leagă relațiile de joc. 

- Prin venirea Cristinei Laslo, a Biancăi Bazaliu, ați crescut în valoare?
- Da, eu zic că a crescut forța de la 9 metri și o să avem rezultate foarte bune. 

- Cum vezi lupta la titlu? Va fi tot o luptă între CSM București și Vâlcea sau vor intra în joc și alte formații, poate chiar Brașovul?
- Sunt multe echipe care s-au întărit și cu siguranță va fi o luptă mai aprigă decât sezonul trecut. Corona își dorește măcar un loc pe podium, vom da totul și vom încerca să câștigăm fiecare joc în parte.

- Va fi și participarea în Cupa EHF. Acolo ce obiectiv v-ați propus?
- Ne dorim să ajungem în grupele Cupei EHF, dar trebuie să o luăm pas cu pas pentru că nu avem experiență internațională. 

- Vizavi de tine, de jocul tău, simți că e o creștere?
- Da, pentru că și antrenorul îmi dă încredere, joc meci de meci și asta nu poate decât să mă ajute. Eu trebuie doar să demonstrez că merit să joc.

- Te gândești și la echipa națională?
- Îmi doresc, dar asta nu depinde de mine. Eu voi încerca prin jocul meu să arăt că merit să ajung acolo, alături de cele mai bune jucătoare din România. Orice sportiv își dorește să joace la echipa națională și la Jocurile Olimpice.

Campioana a dat de greu! SCM Rm. Vâlcea a pierdut ultima partidă de la „Cupa Vâlcii” în fața Coronei Brașov

Citește și:
Surpriză de proporții! Pe cine a ales Gigi Becali antrenor la FCSB » „L-am pus acum o oră. A semnat băiatul pe 1 an”
Superliga
Surpriză de proporții! Pe cine a ales Gigi Becali antrenor la FCSB » „L-am pus acum o oră. A semnat băiatul pe 1 an”
Dacia a cucerit internetul! Pozele cu modelul românesc fac înconjurul lumii
Noutati auto
Dacia a cucerit internetul! Pozele cu modelul românesc fac înconjurul lumii
Universitatea Cluj vrea să facă primul transfer pentru cupele europene: unul dintre cei mai buni mijlocași din Superligă!
Superliga
Universitatea Cluj vrea să facă primul transfer pentru cupele europene: unul dintre cei mai buni mijlocași din Superligă!
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Altele
Trend ȘOCANT în Coreea de Sud! Ce au remarcat privitorii la femeile din tribune
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Profit.ro
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează