FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FINALĂ

Derby de România pe „Oblemenco”? :O Presiune pe FRF să schimbe gazda finalei Cupei României, după ce Dinamo și FCSB s-au calificat în semifinale

Articol de GSP - Publicat vineri, 06 martie 2020 08:43

FCSB a învins-o joi seara pe Hermanntadt, 2-1, roș-albaștrii devenind ultima echipă calificată în careul de ași al Cupei României. Dinamo, Sepsi și Poli Iași sunt celelalte formații ajunse în semifinale.

Deși FRF a anunțat zilele trecute că finala Cupei României din acest an se va disputa pe stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova, situația ar putea lua o turnură diferită după eliminarea Craiovei din competiție. Oltenii au pierdut la Iași, 2-3, ratând șansa de a ajunge să joace o finală în fața propriilor fani

Revine finala Cupei României pe Arena Națională?

Cum granzii bucureșteni Dinamo și FCSB au ajuns în semifinale, există posibilitatea reală ca Federația să-și schimbe decizia inițială și să mute finala pe Arena Națională. 

Motivul? Federalii ar putea să încerce să evite o posibilă finală Dinamo - FCSB la Craiova, într-un oraș ostil, unde cele două rivale bucureștene nu sunt foarte agreate. În plus, o posibilă finală FCSB - Dinamo pe Arena Națională ar reprezenta și o rețetă financiară mai bună, existând șanse mari ca fanii celor două să umple stadionul. 

Anul trecut, finala Cupei României s-a disputat la Ploiești, pe stadionul ”Ilie Oană”. Cu peste 11.000 de spectatori în tribune, Viitorul a învins-o pe Astra și și-a adjudecat al doilea trofeu din istorie.  

22 aprilieeste data la care se va juca turul semifinalelor, iar manșa secundă e programată pentru 13 mai. Finala va fi pe 23 mai

„E bine că a ieșit Craiova din Cupă! Nu știu ce gândesc jucătorii, dar orice meci va fi diferit. E clar că FCSB e mai bună decât Clinceni. Sperăm că, dacă vom trece de semifinală, să se mute finala pe Arena Națională” -Dusan Uhrin, antrenor Dinamo

VIDEO // Ricardo Grigore râde de rivali: „Aș prefera să joc 10 meciuri contra celor de la FCSB!”

Vezi și: 

FCSB sfidează logica! În fotbalul mare nu există ceea ce vor Becali și Vintilă

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Citește și:
Pregătește o „nebunie” dacă Messi va câștiga Cupa Mondială: „În zone intime”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Pregătește o „nebunie” dacă Messi va câștiga Cupa Mondială: „În zone intime”
Dan Alexa a avertizat-o pe Diana Munteanu în legătură cu fiul ei fotbalist: „Să nu ia asta de la taică-su', că se nenorocește!”
Superliga
Dan Alexa a avertizat-o pe Diana Munteanu în legătură cu fiul ei fotbalist: „Să nu ia asta de la taică-su', că se nenorocește!”
Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!
Superliga
Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!
Elias Charalambous și-a găsit echipă și va avea ca obiectiv Europa! Semnează și Pintilii?
Campionate
Elias Charalambous și-a găsit echipă și va avea ca obiectiv Europa! Semnează și Pintilii?
FOTO Frații Pavăl, fondatorii Dedeman, tranzacție cu un milionar belgian
Profit.ro
FOTO Frații Pavăl, fondatorii Dedeman, tranzacție cu un milionar belgian
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Real Madrid face transferul verii, pe sumă-record: atacantul care uimește Europa

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (23)
pittt
pittt  •  06 Martie 2020, 19:52
Postat de vasy86le pe 06 Martie 2020, 13:58

Stiu ca pentru tine si cei ca tine, e dureros, dar Dinamo-Fcsb e cel mai atractiv meci din Romania, bine, FCSB nu e Steaua din liga a 4-a, dar in confuzia creata, multi oameni cred ca FCSB e Steaua si automat Fcsb-Dinamo e vazut ca un Steaua-Dinamo. Pe o parte e bine, in tot *** din liga 1, mai avem si noi cateva meciuri atractive, ca e Dinamo-Steaua sau Dinamo-Fcsb, orgoliile sunt aceleasi, in meciurile astea nu mai conteaza valoarea jucatorilor ci determinarea, orgoliul, spiritul de sacrificiu, de lupta etc, tocmai de aceea Dinamo-Fcsb si Fcsb-Dinamo, e derby-ul Romaniei.

Atat v-a mai ramas, iluzia ca sunteti cei mai urmariti din Romania, dar cand nu prinzi play-off -ul de atata amar de vreme, de unde atata interes? Derby de Bucuresti poate, in nici un caz de Romania.

3045497198814000
Mihai Mikael  •  06 Martie 2020, 15:34
Postat de idi53 pe 06 Martie 2020, 11:12

Sa ateptam ami intai semifinalele si apoi vom vedea cine si unde se va juca finala!Daca se intalnesc in semifinale?

Exact! Sau poate va fi o finala Poli Iași - Sepsi

vasy86le
vasy86le  •  06 Martie 2020, 13:58
Postat de pittt pe 06 Martie 2020, 13:04

Iar e Derby de România? Cel mult Derby de Bucuresti.

Stiu ca pentru tine si cei ca tine, e dureros, dar Dinamo-Fcsb e cel mai atractiv meci din Romania, bine, FCSB nu e Steaua din liga a 4-a, dar in confuzia creata, multi oameni cred ca FCSB e Steaua si automat Fcsb-Dinamo e vazut ca un Steaua-Dinamo. Pe o parte e bine, in tot *** din liga 1, mai avem si noi cateva meciuri atractive, ca e Dinamo-Steaua sau Dinamo-Fcsb, orgoliile sunt aceleasi, in meciurile astea nu mai conteaza valoarea jucatorilor ci determinarea, orgoliul, spiritul de sacrificiu, de lupta etc, tocmai de aceea Dinamo-Fcsb si Fcsb-Dinamo, e derby-ul Romaniei.

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (23)
Comentează