Articol de GSP - Publicat marti, 25 martie 2008 00:00
Miercuri, de la ora 16:00, Romania U21 va juca un amical cu
nationala de tineret a Irlandei de Nord in vederea pregatirii asaltului
de final din grupa preliminara de calificare la Euro 2009. Printre
vedetele lotului convocat de Emil Sandoi se numara Gabriel Torje, Laszlo Sepsi si Claudiu Keseru!
Echipa
nationala de tineret a României nu a pierdut niciodata în fata
reprezentativei similare a Irlandei de Nord, reusind 2 victorii si o
remiza în cele trei întâlniri directe disputate pâna în prezent.
Primul meci a avut loc la Belfast, la 22 martie 1994, si s-a încheiat
la egalitate, scor 0-0. Cea de-a doua întâlnire s-a disputat la
Urziceni, la 16 august 2006, în preliminariile Campionatului European,
România învingând, cu scorul de 3-0.
Într-un meci de verificare înaintea unei noi campanii de calificări,
selecţionata de tineret a României a învins cu 2-0 echipa similară a
Irlandei de Nord într-un joc disputat la Piteşti in 2007.
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial
Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani