INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SEVILLA - INTER 3-2

SEVILLA – INTER MILANO 3-2. VIDEO + FOTO Sevilla ajunge la trofeul #6 în Europa League! Andaluzii sunt impecabili în finale

Inter vrea să câștige din nou un trofeu european // FOTO: Guliver/GettyImages +13   FOTO
Inter vrea să câștige din nou un trofeu european // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat vineri, 21 august 2020 00:15 / Actualizat sambata, 22 august 2020 00:05

Sevilla a învins-o pe Inter, scor 3-2, și a câștigat al 6-lea trofeu în Europa League. E cea mai titrată formație din competiție!

Finala de pe RheinEnergieStadion din Koln a început într-un ritm senzațional. Romelu Lukaku a izbutit o incursiune de excepție și a scos un penalty în minutul 4. Tot el l-a transformat. Andaluzii au replicat rapid, prin olandezul Luuk de Jong. Golul de 1-1 a venit în minutul 12, cu o lovitură de cap, după ce a scăpat din marcajul lui Godin.

34 de goluria marcat Lukaku în primul seozn pentru Inter. A egalat recordul brazilianului Ronaldo

În minutul 33, De Jong a recidivat. S-a înălțat superb și a reluat cu capul, la colțul lung, imparabil pentru Handanovic. De data aceasta milanezii au fost cei care au reacționat prompt, tot cu o lovitură de cap. Marcator a fost Godin.

+9 FOTO

Partea secundă a fost mai liniștită. Inter a ratat o oportunitate mare, pe contraatac, prin Lukaku, apoi a fost pedepsită. Sevilla a marcat golul decisiv în minutul 74. Diego Carlos a reluat spectaculos, din „foarfecă”, iar execuția lui a fost deviată nefericit de Lukaku.

6 victoriiîn 6 finale de Europa League are Sevilla

Finalele de Europa League jucate de Sevilla:

• 2005/2006: Sevilla - Middlesbrough 4-0
  • 2006/2007: Sevilla - Espanyol 2-2 (3-1 la penalty-uri)
  • 2013/2014: Sevilla - Benfica 0-0 (4-2 la penalty-uri)
  • 2014/2015: Sevilla - Dnipro 3-2
  • 2015/2016: Sevilla - Liverpool 3-1
  • 2019/2020: Sevilla - Inter 3-2

Sevilla – Inter 3-2

Sevilla – Inter, echipe de start

Sevilla: Bounou - J. Navas, Kounde, Diego Carlos, Reguilon - Jordan, Fernando, Banega - Ocampos, L. De Jong, Suso
Rezerve: Sanchez, Vaclick - S. Gomez, Munir, Gudelj, Escudero, O. Torres, Vasquez, Jose Alonso, Genaro, P. Perez, En-Nesyri
Antrenor: Julen Lopetegui

Inter: Handanovic - Godin, De Vrij, Bastoni - D'Ambrosio, Barella, Brozovic, Gagliardini, Young - Lukaku, L. Martinez
Rezerve: Padelli - A. Sanchez, Moses, Sensi, Ranocchia, Valero, Eriksen, Esposito, Pirola, Birarghi, Skriniar, Candreva
Antrenor: Antonio Conte

Citește mai multe știri din fotbalul european:

Echipele românești, interzise în Europa League cel puțin până în 2023

Ovidiu Hațegan, delegat la finala Ligii Campionilor dintre PSG și Bayern Munchen! Va fi rezerva lui Orsato

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”