FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

UPDATE A căzut transferul dorit de Becali! Prima reacție a jucătorului care a refuzat FCSB: „E mai bine să rămân aici”

Andrei Dumiter (primul din stânga, în alb și roșu)
foto: Cristi Preda/GSP
Andrei Dumiter (primul din stânga, în alb și roșu) foto: Cristi Preda/GSP

Articol de GSP - Publicat miercuri, 09 iunie 2021 11:35 / Actualizat miercuri, 09 iunie 2021 16:00

Gigi Becali s-a înțeles cu Sepsi pentru transferul extremei de 22 de ani, Andrei Dumiter, dar mutarea a căzut.

UPDATE 13:51 » A căzut transferul lui Dumiter la FCSB

Andrei Dumiter a anunțat că nu va mai merge la FCSB, preferând să continue la Sepsi.

„Am decis să rămân la Sepsi! Îmi pare rău pentru toată încurcătura creată, îmi cer scuze și celor de la FCSB, domnului Gigi Becali și celor de la Sepsi. Am hotărât că, în acest moment, pentru cariera mea e mai bine să rămân la Sepsi. Am vorbit cu oamenii de la Sf. Gheorghe și știu că și ei erau puțin supărați pentru că se puseseră de acord cu domnul Becali, dar m-au înțeles. 

Sunt în vacanță acum, apoi mă apuc de treabă la Sepsi. Vedem în următoarea perioadă de transferuri ce se mai întâmplă”, a declarat Andrei Dumiter pentru Fanatik.

Dumiter nu mai ajunge la FCSB

Sepsi și FCSB s-au înțeles privind transferul lui Dumiter pentru suma de 350.000 de euro, 20% dintr-un viitor transfer și împrumutul unui junior eligibil pentru regula U21, însă mutarea a intrat într-un blocaj.

Ce se întâmplă cu transferul lui Dumiter la FCSB

Florin Vulturar, agentul care i-a adus pe Alexandru Crețu și Stipe Vucur la FCSB, a fost implicat și el în discuțiile cu Sepsi și a dat detalii despre situația lui Dumiter.

„Eu am intermediat și transferul lui Dumiter. Hai să vă zic care a fost situația. Sepsi nu a vrut să se despartă de el până nu aveau înlocuitor, voia un jucător din Portugalia.

De trei săptămâni am discutat cu cei de la Sespi și în urmă cu câteva zile am ajuns la un acord între cluburi. S-au făcut actele, iar băiatul m-a căutat printr-un coleg de la Sepsi și mi-a spus că ar dori să-l ajut, că el nu mai are contract cu niciun agent.

S-au făcut actele și m-a sunat ca să-mi spună că are totuși un agent. I-am zis că nu e nicio problemă, dar nu știu unde s-a ajuns de aici... Nu pot să-mi dau seama. 

Fotbalistul era încântat de toate condițiile, era foarte fericit că pleacă la FCSB, a fost de acord cu totul. Dar dintr-o dată s-a rupt totul! E o problemă destul de complexă. Nu știu cum se poate debloca, jucătorul nu răspunde la telefon”, a spus Florin Vulturar la Pro X.

Ce-i propune FCSB lui Dumiter

Salariul lui Dumiter la Sepsi este de 4.500 de euro, iar saltul la FCSB i-ar putea dubla leafa. Din informațiile Gazetei, Gigi Becali e dispus să-i ofere 10.000 de euro lunar.

Faptul că plătește o sumă de transfer îl va determina însă pe patronul de la FCSB să aplice regula proprie, cu două contracte, unul de 5 ani, altul pentru încă doi, în caz că jucătorul confirmă.

VIDEO Petre Grigoraș: „E foarte greu pentru orice antrenor să lucreze la FCSB”

Citește mai multe știri despre FCSB: 

Fostul atacant al FCSB dă tot din vestiar: „Auzeam cum vibrează telefonul pe bancă! Becali urla la jucători” + Tacticile de bullying de la FCSB

EXCLUSIV Povestea emoționantă a puștiului de la FCSB: „La 11 ani, când am ajuns în București, luni întregi plângeam privind, singur, la tavan" » Ce planuri are cu banii din fotbal

Citește și:
Noul model Dacia, în premieră pe străzile din Paris » Trecătorii au fost uimiți: „E mașina viitorului”
Noutati auto
Noul model Dacia, în premieră pe străzile din Paris » Trecătorii au fost uimiți: „E mașina viitorului”
Cea mai ghinionistă națională de la Mondial! A ratat calificarea, după o succesiune de evenimente dramatice
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cea mai ghinionistă națională de la Mondial! A ratat calificarea, după o succesiune de evenimente dramatice
Știm cum arată tabloul complet al 16-imilor de finală de la Campionatul Mondial » Am putea avea două „șocuri” în optimi
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Știm cum arată tabloul complet al 16-imilor de finală de la Campionatul Mondial » Am putea avea două „șocuri” în optimi
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Explicația companiei
Profit.ro
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Explicația companiei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (99)
danut1971
danut1971  •  10 Iunie 2021, 12:29

ha ha ha

danut1971
danut1971  •  10 Iunie 2021, 12:29

ha ha ha

scandautor
scandautor  •  10 Iunie 2021, 11:00

Era pe vremuri vorba aia că „stiaua nu se refuză”. Ceea ce vedem că nu-i valabil și pentru F. C. Fotbal Club F. C. FCSB. Prin urmare - încă o dovadă că F. C. Fotbal Club F. C. FCSB nu e stiaua. Q.e.d.

Vezi toate comentariile (99)
Comentează