INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  DANEMARCA

Kasper Hjulmand, selecționerul Danemarcei: „Avem jucători care sunt terminați emoțional”

Kasper Hjulmand, selecționerul Danemarcei: „Avem jucători care sunt terminați emoțional” +22   FOTO
Kasper Hjulmand, selecționerul Danemarcei: „Avem jucători care sunt terminați emoțional”

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 iunie 2021 23:18 / Actualizat sambata, 12 iunie 2021 23:54

Selecționerul Danemarcei, Kasper Hjulmand, 49 de ani, a vorbit despre starea de spirit din interiorul echipei, după momentele dramatice trăite de Christian Eriksen pe gazon, în meciul cu Finlanda.

  • Eriksen s-a prăbușit în momentul în care Danemarca executa un aut. Grăbindu-se să primească mingea, Christian a căzut la pământ, în timp ce balonul l-a atins în zona genunchiului.
  • A fost resuscitat chiar pe gazon și dus cu ambulanța la spital. Când ieșea de pe teren pe targă, fotbalistul a fost fotografiat și s-a putut observa că își revenise.
  • Meciul s-a reluat până la urmă, iar danezii au pierdut, 0-1

„Avem jucători care sunt terminați emoțional. Jucători care nu ar mai fi putut intra pe teren. Dar s-au ținut unii pe alții. A fost o experiență traumatizantă.

Încercăm să ne revenim și să mergem mai departe așa cum putem. Suntem profesioniști. Vom procesa ce s-a întâmplat și vom continua împreună”, a spus selecționerul nordicilor.

UEFA le-a dat două opțiuni danezilor: să continue meciul azi, de la 21:30, sau să joace duminică de la 12:00.

„Era mai greu să ne urcăm mâine iar în autocar să venim la meci. Am fi fost mai confuzi decât acum. Am vrut să jucăm și să trecem peste acest moment”, a explicat antrenorul.

Căpitanul Kjaer a fost înlocuit în minutul 63, tehnicianul a explicat decizia: „Simon a fost foarte, foarte afectat. El și Christian sunt cei mai buni prieteni. Nu știa dacă mai poate juca, dar a încercat. Nu a reușit. E de înțeles. Nu îmi imaginez cum ar fi să fie nevoie să joc eu. Emoțiile sunt copleșitoare”.

Christian e un jucător extraordinar și o persoană și mai bună. Ne gândim la el și la familia lui.

Ne-a fost greu să-l vedem așa, ne-am gândit la lucrurile importante în viață. La oamenii pe care îi avem aproape.
Kasper Hjulmand, selecționerul Danemarcei

+17 FOTO

Medic ATI, despre intervenția în cazul lui Christian Eriksen: „Asta m-a surprins”

FOTO Simon Kjaer, eroul de la Copenhaga » Ce a făcut fundașul danez, imediat după ce Christian Eriksen s-a prăbușit pe gazon

Citește și:
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
După 10 ani! Pe ce loc poate termina România turneul Mondial: două condiții de îndeplinit la ultimul meci
Handbal
După 10 ani! Pe ce loc poate termina România turneul Mondial: două condiții de îndeplinit la ultimul meci
Sorana Cîrstea și-a anunțat retragerea din tenis: „Te iubesc, îți voi rămâne datoare pe veci!”
Tenis
Sorana Cîrstea și-a anunțat retragerea din tenis: „Te iubesc, îți voi rămâne datoare pe veci!”
Misiune infernală, diseară, pentru Derby de România! Postul rival îl concurează cu un gigant
Media
Misiune infernală, diseară, pentru Derby de România! Postul rival îl concurează cu un gigant
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Profit.ro
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează