SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

CSM București - Buducnost 30-22 » A treia victorie consecutivă în Liga Campionilor pentru „tigroaice”

CSM București - Buducnost (foto: Raed Krishan/GSP) +26   FOTO
CSM București - Buducnost (foto: Raed Krishan/GSP)

Articol de - Publicat duminica, 24 octombrie 2021 16:25 / Actualizat duminica, 24 octombrie 2021 18:04

CSM București a câștigat meciul cu Buducnost din runda 5 a grupelor Ligii Campionilor la handbal feminin, scor 30-22.

  • Pentru CSM București urmează un meci cu Brest Bretagne, tot pe teren propriu. Partida este programată pe 30 octombrie, de la ora 17:00.

A treia victorie consecutivă în grupa A din Liga Campionilor pentru campioana României, după 25-22 cu Borussia Dortmund și 36-31 cu Podravka Vegeta. La București, CSM a învins-o fără emoții pe Buducnost, la capătul unui meci controlat de la bun început de „tigroaice”.

CSM București a început extraordinar și s-a distanțat rapid la 5 goluri, scor 6-1, iar la un moment dat conducea chiar la 7 goluri, 10-3. A urmat o perioadă de câteva minute slabe pentru elevele lui Adi Vasile, care au primit 5 goluri fără să aibă replică.

CSM București - Buducnost 30-22 în Liga Campionilor 

Prima repriză s-a încheiat cu un avantaj de 4 goluri pentru echipa din România, 14-10. A doua repriză a fost în întregime la discreția CSM-ului, deși aceasta a început cu o reușită a echipei din Muntenegru. În ultima parte a meciului, „tigroaicele” au avut constant un avantaj de minimum 7 goluri, conducând la un moment dat la 9 lungimi, 25-16. Meciul s-a încheiat cu un avantaj de 8 goluri pentru campioana României, 30-22.

CSM București - Buducnost (foto: Raed Krishan/GSP)
CSM București - Buducnost (foto: Raed Krishan/GSP)
CSM București - Buducnost (foto: Raed Krishan/GSP)
CSM București - Buducnost (foto: Raed Krishan/GSP)
CSM București - Buducnost (foto: Raed Krishan/GSP)
+21 FOTO

Cu cele două puncte obținute astăzi, CSM București le-a depășit pe Borussia Dortmund și Brest Bretagne și a urcat pe locul 4 în grupa A.

Clasamentul în grupa A din Liga Campionilor la handbal feminin

EchipăGolaverajPuncte
1. Rostov-Don137-1178
2. Ferencvaros137-1298
3. Esbjerg138-1247
4. CSM București139-1276
5. Dortmund138-1435
6. Brest139-1294
7. Podravka135-1532
8. Buducnost90-1230
  • Primele două clasate merg direct în sferturile de finală
  • Locurile 3, 4, 5 și 6 se califică în optimile de finală

Mai multe știri din handbal: 

Veste mare pentru România » Campioana, direct în grupele Ligii Campionilor: „O performanță fantastică!”

Dau în judecată clubul! Decizia handbalistelor din România și Ucraina suspendate pentru dopaj

Citește și:
„I-ai spune lui Stanciu să semneze cu FCSB?” » Chiricheș a început să râdă, apoi a dat un răspuns neașteptat
Superliga
„I-ai spune lui Stanciu să semneze cu FCSB?” » Chiricheș a început să râdă, apoi a dat un răspuns neașteptat
Scene șocante în Franța! Clădirea istorică a rezistat celor două războaie mondiale, dar a fost incendiată de protestatari
Campionate
Scene șocante în Franța! Clădirea istorică a rezistat celor două războaie mondiale, dar a fost incendiată de protestatari
Probleme pentru Dinamo! Nuno Campos a pierdut un jucător pentru următoarele două săptămâni
Superliga
Probleme pentru Dinamo! Nuno Campos a pierdut un jucător pentru următoarele două săptămâni
OUT! FCSB abia dacă se mai bazează pe fotbalistul transferat în vară
Superliga
OUT! FCSB abia dacă se mai bazează pe fotbalistul transferat în vară
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Scene șocante în Franța! Clădirea istorică a rezistat celor două războaie mondiale, dar a fost incendiată de protestatari

Gabriela Ruse, detalii inedite din relația cu celebrul tenismen: „Îi place în România. Ceva interesant. Diferit!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează