INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Koeman executat

Articol de GSP - Publicat miercuri, 23 aprilie 2008 00:00

Olandezul a plătit pentru căderea Valenciei, ajunsă aproape de retrogradare.

171 de zile. Doar atît a re­­zis­tat Ronald Koe­man pe banca Valenciei. La ca­pătul unei şe­dinţe de peste 10 ore, con­ducerea clubului spaniol a decis concedierea olande­zu­lui.

Fatale i-au rămas re­zul­ta­tele. Nici măcar recenta cu­cerire a Cupei nu l-a pu­tut salva. Dacă ieşirea fă­ră glorie din Europa i-a fost trecută cu vederea, nu la fel s-a întîmplat cu par­cursul slab din Pri­me­ra. Numai 18 puncte a adunat în 22 de eta­pe , sufi­cient ca tru­pa “liliecilor”, ajunsă acum abia pe locul 15, să-şi schimbe obiectivul, de la Ligă la evitarea retro­gra­dării. De prima poziţie cu trimi­te­re în Segun­da n-o despart decît do­uă puncte Capac a pus umi­lin­ţa de la Bil­ba­o, 1-5, a 4-a înfrîngere consecutivă.

Koeman a gestionat prost echi­pa, dar şi relaţiile cu ceilalţi. Prea plin de el, Ronald şi-a făcut destui duş­mani. În conducere, dar mai ales în lot. La eşecuri, doar jucătorii erau de vină, iar cînd aceştia l-au con­­trat, au fost marginalizaţi. Ori chiar excluşi, cum au păţit Cani­zares, Angulo şi Albelda.

Prin atitudinea sa şi-a pus în cap şi fanii, care l-au contestat con­stant în ultima vreme. Sugestiv: du­­pă cîştigarea Cupei, Koeman s-a dus către suporteri aplaudînd, dar aceştia l-au primit cu huiduieli. Fu­se­se primul semn că ruptura era ire­parabilă.

Înlocuit de “Voro”
Fără altă soluţie, şefii Valenciei l-au instalat în locul lui Koe­man pe ad­mi­nistratorul delegat Salvador Gon­zales “Voro”. Expli­ca­ţia: “Cu­noaş­­te foarte bine ves­tiarul şi e ca­pa­bil să scoată echipa din impas”. Fost jucător al Valen­ciei, “Voro” a şi în­ceput treaba. El mi­zea­ză şi pe cei trei jucători îndepăr­taţi de olandez, Canizares, Angulo şi Albelda.

6 mil. de euro ar trebui să ia olandezul ca despăgubire; clubul îi oferă 4

4 victorii, 6 remize şi 12 înfrîngeri e bilanţul lui Ronald Koeman la Valencia

Citește și:
Ioan Varga se gândește la retragerea de la CFR Cluj: „M-am săturat și eu! Cât să mai pierd bani?”
Superliga
Ioan Varga se gândește la retragerea de la CFR Cluj: „M-am săturat și eu! Cât să mai pierd bani?”
Portretul lui Filip Stojilkovic: „Nu e număr 9 clasic” » L-a studiat pe noul atacant al Rapidului și spune că are o calitate RARĂ în România: „Atunci marchează cel mai mult”
Superliga
Portretul lui Filip Stojilkovic: „Nu e număr 9 clasic” » L-a studiat pe noul atacant al Rapidului și spune că are o calitate RARĂ în România: „Atunci marchează cel mai mult”
PSG, bătută măr cu o săptămână înaintea Supercupei Europei! » Și Arsenal a ieșit „șifonată”
Campionate
PSG, bătută măr cu o săptămână înaintea Supercupei Europei! » Și Arsenal a ieșit „șifonată”
Promisiunea lui Dan Petrescu, după ce Gigi Becali și MM Stoica s-au vorbit să îl aducă la FCSB
Superliga
Promisiunea lui Dan Petrescu, după ce Gigi Becali și MM Stoica s-au vorbit să îl aducă la FCSB
Schimbarea cărții de identitate. Până când mai puteți folosi buletinul vechi
Profit.ro
Schimbarea cărții de identitate. Până când mai puteți folosi buletinul vechi
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Omul din umbră din echipa „Zeiței de la Montreal”: „Nota 10? Meritul Nadiei 80%. Eu – 1%!” + De ce nu vorbește Comăneci despre barbariile lui Karolyi

Dinamo își schimbă din nou sigla!


Comentarii (2)
 •  23 Aprilie 2008, 02:46

Exclusiv!!! Foaaarte tare! Patruleasa face streap tease la o petrecere privata pentru 3 fotbalisti. Intr-o fu sta scurta si fara chiloti pe ea,face senzatie luand obiecte din sala si frecandu-se cu ele. Gasiti poze aici: sabareni.mymi nicity~com/tra (mymi nicity scris legat, iar in loc de ~ puneti . )

 •  23 Aprilie 2008, 02:13

Asa servici vreau si eu. Dupa ce ca bagi echipa in rahat, mai iei si bani. Adica mai multi decat daca facea treaba. Ca acum e barosan, si cu bani, si liber...

Vezi toate comentariile (2)
Comentează