INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  SILKEBORG - FCSB

Silkeborg, precum Barcelona! Seară de coșmar pentru FCSB în Conference League

Articol de - Publicat joi, 06 octombrie 2022 21:08 / Actualizat joi, 06 octombrie 2022 22:25

FCSB a avut o primă repriză de coșmar în Danemarca, primind 3 goluri de la Silkeborg, în meciul din grupele Conference League, terminat 0-5.

Nicolae Dică a trimis rezervele, iar formația roș-albastră a avut o prestație dezastruoasă.

„Rușine, rușine, rușine să vă fie!” » Suporterii FCSB-ului n-au mai suportat umilința din Danemarca
Silkeborg - FCSB 5-0

FCSB - Silkeborg. Danezii, precum Barcelona

Klynge (3), Kusk (8) și Helenius (35) au punctat de 3 ori în meciul din Danemarca, iar FCSB a terminat primele 45 de minute în genunchi. Confruntarea din Danemarca a fost și o premieră pentru FCSB. A fost pentru prima dată când 5 jucători diferiți au punctat împotriva ei, în Europa.

Echipa roș-albastră a primit două goluri în 10 minute, ceea nu s-a mai întâmplat din 1977. Atunci, Barcelona lui Johan Cruyff se impunea cu 5-1 în turul I al Cupei UEFA. Catalanii punctau atunci de două ori în primele 5 minute, prin Herendia (4) și Cruyff (5). Pentru spanioli au mai marcat Heredia (30), Clarens (65) și Zodiria (74), în timp ce pentru Steaua a înscris Năstase (72).

Ultima dată când FCSB a primit 3 goluri în prima repriză a fost în meciul cu Lazio, în 16-imile Europa League. În februarie 2018, italienii au câștigat cu 5-1, după ce au avut 3-0 la pauză.

A cincea „manita”!

„Roș-albaștrii” au mai fost învinși cu 5-0 doar în alte patru confruntări de-a lungul istoriei:

• Montpellier - Steaua 5-0 (preliminarii Cupa Cupelor 1990);
  • PSG - Steaua 5-0 (preliminarii Liga Campionilor 1997);
  • Maccabi Haifa - Steaua 5-0 (grupele Europa League 2011);
  • FCSB - Manchester City 0-5 (preliminarii Liga Campionilor 2016).

VIDEO  Stelian Stancu: „Pentru Silkeborg, meciul cu FCSB este un antrenament”

A jucat la FCSB și n-are milă de elevii lui Dică: „Parcă a fost antrenament cu juniorii”

Ce au vrut să facă? Tavi Popescu și David Miculescu au comis erori uriașe în Danemarca

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga