GSP SPECIAL  »  PUBLICITATE  »  ADVERTORIAL

Maratonului Olteniei, ediția #11: Iubitorii de alergare și / sau MTB sunt invitați să participe

Articol de GSP - Publicat luni, 14 august 2023 12:27 / Actualizat luni, 14 august 2023 12:30

Iubitorii de alergare și / sau MTB sunt invitați să participe la cea de-a 11 a ediție a Maratonului Olteniei, eveniment organizat de CEZ România, în Parcul Zăvoi din Râmnicu Vâlcea, în perioada 26-27 august 2023

Sportivii amatori sau profesioniști sunt așteptați să fie 1 cu sportul, 1 cu natura și comunitatea la probele de concurs deja consacrate (MTB: 22 km și 33 km și Trail Run: 12 km și 22 km), ultimele locuri fiind disponibile la https://maratonulolteniei.ro/inscriere/. Ca în fiecare an, CEZ România va dubla contravaloarea taxelor de înscriere, care vor fi donate către 3 CAUZE SOCIALE:

  • dotarea Secției de Maternitate a Spitalului Județean de Urgență Râmnicu Vâlcea cu echipamente medicale; 
  • Fundația Comunitară Vâlcea, care va implementa prin Fondul Științescu, proiecte educaționale creative, bazate pe aplicații practice, cu scopul de a insufla pasiunea pentru știință copiilor și tinerilor cu vârste cuprinse între 6 și 19 ani. Copiii vor descoperi miracolele naturii, vor arunca o privire în viitor și vor învăța mai ușor științele exacte, dezvoltându-şi abilităţile necesare generaţiei de inovatori ai secolului XXI; 
  • Asociația AVA Râmnicu Vâlcea care derulează activități de pregătire intermediară pentru abordarea unui sport pentru copiii cu dizabilități, într-un context de socializare autentic pentru copii. Mai multe detalii sunt disponibile aici: https://asociatia-ava.ro/

Pe parcursul celor 2 zile de concurs, aleile Parcului Zăvoi din Râmnicu Vâlcea, locul de întâlnire al concurenților, susținătorilor lor și voluntarilor #MO vor fi pline de voie bune, activităție dedicate și multă distracție. Copiii vor avea și ei curse dedicate în ziua de duminică, în interiorul parcului.

În plus, iubitorii de sport sunt încurajați să se alăture și comunității Sportivi pentru natură - https://maratonulolteniei.ro/sportivi-pentru-natura/ lansată de Maratonul Olteniei pe 02 august, în Ziua Suprasolicitării planetei. Platformă dedicată conștientizării acțiunilor pe care să le avem în vedere în calitate de sportivi și iubitori de natură trage un semnal de alarmă asupra efectelor pe care noi toți le putem avea asupra mediului și a naturii în viitor.

Fiți și voi sportivi responsabili față de mediu și întoarceți timpul pentru natură prin semnarea unui angajament pentru Pământ: AICI!

Din grijă pentru natură și pasiune pentru sport, Larisa Iordache, cunoscuta gimnastă medaliată olimpic, mondială și europeană, Radu Restivan, sportiv și fondatorul 321sport #RunningCulture, alături de Ondrej Safar, CEO-ul CEZ România, au marcat momentul printr-o acțiune inedită: au alergat un kilometru cu spatele, ca simbol al faptului că timpul nu poate fi întors. „Cursa pentru Pământ” poate fi urmărită AICI și are scopul de a inspira publicul în adoptarea unui comportament responsabil în timpul antrenamentelor sportive: deplasarea prin mijloace de transport prietenoase cu mediul, alegerea unui echipament de calitate, care poate fi folosit pe termen lung, reciclarea echipamentului sportiv uzat și multe astfel de obiceiuri.

Noutăți despre Maratonul Olteniei 2023, dar și recomandări pentru participanți și experiențe din anii anteriori pot fi descoperite pe pagina de Facebook a evenimentului, dar și în aplicația mobilă care poate fi descărcată din Google Play – http://bit.ly/2MD9S2B sau App Store – PUB.

Citește și:
După ce și-a mărit sânii, jucătoarea de tenis a intrat pe o platformă pentru adulți » Va câștiga într-un an mai mult decât în întreaga carieră
Tenis
După ce și-a mărit sânii, jucătoarea de tenis a intrat pe o platformă pentru adulți » Va câștiga într-un an mai mult decât în întreaga carieră
Gino Iorgulescu și-a ales succesorul la LPF: „Dacă stau să mă gândesc, el ar trebui să fie!”
Superliga
Gino Iorgulescu și-a ales succesorul la LPF: „Dacă stau să mă gândesc, el ar trebui să fie!”
„Made in Oltenia” » Cu Baiaram și Cicâldău în frunte, jucătorii au petrecut cu manele, la o zi după drama de la Atena: „Pentru Cristina, soția mea”
Superliga
„Made in Oltenia” » Cu Baiaram și Cicâldău în frunte, jucătorii au petrecut cu manele, la o zi după drama de la Atena: „Pentru Cristina, soția mea”
Defensiva lui Dinamo, făcută franjuri de UTA! Fostul câine „a mușcat” și apoi nu a mai putut fi oprit de colegi după gol
Superliga
Defensiva lui Dinamo, făcută franjuri de UTA! Fostul câine „a mușcat” și apoi nu a mai putut fi oprit de colegi după gol
ULTIMA ORĂ Facturi mai mari la energia electrică de la 1 ianuarie
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Facturi mai mari la energia electrică de la 1 ianuarie

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează