SPORTURI  »  RUGBY  »  CUPA MONDIALĂ

VIDEO „Bine ați venit la Cupa Mondială!” » O'Mahony, MPV-ul din Irlanda - România, mesaj pentru „stejari”

România a fost învinsă de Irlanda la debutul în grupa B a Cupei Mondiale de rugby, scor 8-82. Peter O'Mahony (33 de ani), desemnat cel mai bun jucător al partidei, a lăudat curajul „stejarilor”. +18   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 09 septembrie 2023 19:29 / Actualizat sambata, 09 septembrie 2023 20:18

România a avut o repriză secundă de coșmar în fața câștigătoarei Turneului celor Șase Națiuni. Peter O'Mahony, autor a două eseuri, desemnat MVP al meciului, crede că „stejarii” n-ar trebui să fie dezamăgiți.

Au cedat după jumătate de repriză! Ce s-a întâmplat cu tricourile României în timpul debutului la Cupa Mondială
CUPA MONDIALĂ

Peter O'Mahony: „România merită multe laude!”

„A fost un dificil, România merită multe laude. Ați văzut că jucătorii s-au ridicat la un nivel bun, în primele două-trei minute ne-au pus sub o presiune considerabilă, ne-au ținut la respect.

A fost un apel la trezire pentru noi, gen: «Bine ați venit la Cupa Mondială!». Toate echipele sunt aici pentru a-și etala cea mai bună versiune, cred că România a reușit astăzi.

Pentru noi a fost o plăcere să jucăm astăzi aici, fanii au creat o atmosferă frumoasă. E ceva special, consider că este o onoare să port acest tricou. Avem un grup special și mă bucur de fiecare moment”, a spus Peter O'Mahony.

FOTO. „Stejarii”, coplesiți de emoții în timpul intonării imnului la Cupa Mondială de rugby

+14 FOTO

Programul României la Cupa Mondială de rugby

• Irlanda - România 82-8
  • Africa de Sud - România (17 septembrie, ora 16:00) Stade de Bordeaux (Bordeaux)
  • Scoția - România (30 septembrie, ora 22:00) Stade "Pierre Mauroy" (Lille)
  • Tonga - România (8 octombrie, ora 18:45) Stade "Pierre Mauroy" (Lille)
  • Televizare: DigiSport, OrangeSport

România a fost în 7 finale la Campionatele Mondiale de Canotaj » Trei medalii câștigate + Două echipaje au obținut calificarea la Jocurile Olimpice

Lovitură pentru Ion Țiriac! A pierdut definitiv procesul cu statul român

Lovitură dată de un club din Superliga! L-a adus pe fostul atacant de la Santos, dorit și de Barcelona!

Kaputt! Ce faci dacă îți „pică” mașina în drum spre EURO 2024 » Două ponturi care te pot salva de necaz

Leonard Doroftei explică cum a slăbit 20 de kilograme într-un timp record: „Alcoolul schimbă vieți. Am avut un moment în care am luat-o razna”