FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  UTA ARAD - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Craiova a câștigat greu cu UTA » Oltenii urcă pe locul doi în grupă

Articol de - Publicat miercuri, 01 noiembrie 2023 19:57 / Actualizat miercuri, 01 noiembrie 2023 21:56

Universitatea Craiova a câștigat cu UTA, scor 1-0, în etapa #2 din grupele Cupei României.

Mijlocașul Universității, Alex Mateiu, le-a adus oltenilor 3 puncte bune și în Cupă, dar și pentru moral, înaintea derby-ului cu FCU Craiova

„Opriți meciul!” » Ce-au făcut galeriile înainte de Steaua - Rapid
Steaua - Rapid

Pentru Universitatea Craiova, duelul cu UTA a fost unul cu dublă miză. Important în condițiile în care Cupa României e tradițional un obiectiv al oltenilor, dar și pentru moralul echipei, în urma unei serii de 3 partide fără victorie în campionat. I-a ieșit de-o victorie, 1-0, care-o readuce "în cărți" în competiție, dar îi prinde bine și în perspectiva derby-ului de sâmbătă cu rivala FCU.

Sărăcie mare în prima repriză

Echipa lui Corneliu Papură a condus ostilitățile din primul minut. Însă în fața porții arădene, ca și în ultimele partide din Superliga, cu Petrolul (1-3) și în Giulești, contra Rapidului (0-2), i-au ieșit puține în prima parte.

Sărăcie tradusă în două oportunități. Una în minutul 9, mare, într-adevăr, cu Alex Crețu înălțând balonul "peste" din zona punctului de la 11 metri. Și o alta în finalul primei părți, din lovitură liberă, când Ișfan a expediat mingea pe lângă vinclu.

UTA fără ambiții ofensive

UTA? La adăpostul celor trei puncte bifate în prima rundă, a părut mai preocupată să "taie" ofensiva Craiovei. Fără vreo ambiție ofensivă, echipa lui Mircea Rednic nu și-a creat nicio ocazie până la pauză.

Și nici vreo situație mai acătări. Până și de regulă agilul Rareș Pop a fost neașteptat de tăcut, motiv pentru care "Puriul" l-a și retras la pauză.

Mitriță duce Craiova într-o treaptă superioară

Partea a doua a început, surprinzător după cum decursese jocul până atunci, cu o primă oportunitate a arădenilor. Semnatar, proaspăt intratul Fabry. Iar Craiova a răspuns cu bara lui Ișfan. Papură a simțit nevoia de mai multă viteză și imprevizibil în jocul alor săi și l-a trimis în teren pe Mitriță.

"Piticul Atomic" a dus-o pe CSU într-o treaptă ușor superioară, dar golul s-a lăsat așteptat până-n minutul 80. Atunci când Alex Mateiu a trimis balonul în plasă, cu capul, în urma unui corner bătut de Houri: 0-1. Și așa a rămas.

ECHIPE DE START:

UTA: Kucher - Abeid, D. Rodrigues, A. Benga, I. Markov - C. Carp, Marku - Stahl, R. Pop, Omondi - Cooper
Antrenor: Mircea Rednic

CSU Craiova: Lazar - Șt. Vlădoiu, Screciu, R. Silva, Bancu - A. Crețu, Mateiu - Ișfan, Căpățână, A. Ivan - Atanas Trică

• O partidă s-a terminat la egalitate

Arădenii vin cu un moral superior la acest meci. Echipa antrenată de Mircea Rednic are 7 meciuri consecutive fără înfrângere în toate competițiile. La ultimul meci, UTA a câștigat pe terenul celor de la FCU Craiova, scor 3-2.

CSU Craiova are o singură victorie în ultimele 6 partide, cea cu FC Botoșani, scor 5-1. În ultimele două meciuri, oltenii au suferit înfrângeri usturătoare. Au pierdut acasă cu Petrolul, scor 1-3, apoi au cedat împotriva Rapidului cu scorul de 2-0, în Giulești.

În confruntările directe, CSU Craiova are 3 victorii consecutive împotriva arădenilor.