FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - DINAMO

Note GSP după Sepsi - Dinamo » Un MVP de 8 + „o eclipsă totală de formă”

Note GSP
Note GSP

Articol de - Publicat luni, 04 decembrie 2023 22:02 / Actualizat marti, 05 decembrie 2023 01:01

Sepsi - Dinamo 2-1. Marius Ștefănescu, extrema covăsnenilor, a marcat ambele goluri ale echipei gazdă și a fost omul meciului. A primit nota 8 în caseta GSP.

Bernd Storck, de la Sepsi, a câștigat duelul antrenorilor debutanți în SuperLiga, a primit nota 7. Kopic, noul tehnician de la Dinamo, a fost notat cu 6.

Momente tensionate la Sepsi - Dinamo » Ce au făcut gazdele când „câinii” au început să scandeze „România, România!” + noi scandări xenofobe
Sepsi - Dinamo
Momente tensionate la Sepsi - Dinamo » Ce au făcut gazdele când „câinii” au început să scandeze „România, România!” + noi scandări xenofobe

Notele celor de la Sepsi

  • Niczuly (nota 6) * Are partea sa de vină la golul "câinilor" din startul părții secunde, de fapt, a completat eroarea defensivă. S-a scos când l-a blocat pe Goncalo (73).
  • Oteliță (nota 5) * Modest.
  • Ninaj (nota 6) * A dat de pământ cu Ghezali, a încercat să-l subordoneze pe francez, simțind că de acolo vine pericolul.
  • Kecskes (nota 5) * Așa și-așa, nu a rupt gura târgului.
  • Ciobotariu (nota 5) * Frig.
  • Alimi (nota 7) * E foarte bun coordonator, e omul nevăzut care face "treaba murdară" la mijlocul terenului.
  • J. Rodriguez (nota 6) * Joc corect la mijloc.
  • M. Ștefănescu (nota 8) * Șansa l-a mângâiat la primul gol, și o doză bună de noroc, dar "scărița" a fost de efect. A simțit faza, a încercat! Și-a dovedit măiestria, simplu, la reușita secundă. A pierdut din elan după o oră de joc.
  • C. Matei (nota 6) * O doză în plus de dorință având în vedere că juca împotriva echipei al cărei căpitan a fost. Un jucător esențial pentru Sepsi
  • Varga (nota 6) * A creat faza, în banda stângă, din care Ștefănescu a marcat al doilea gol.
  • Safranko (nota 4) * Cum o fi putut rata în halul ăla cu poarta goală în minutul 69?! Nu i-a ieșit (mai) nimic.
  • Antrenor Bernd Storck (nota 7) * Neamțul a venit cu noroc, în primul rând. Plus atitudinea echipei, peste ceea ce a arătat Sepsi în ultimele săptămâni.
  • Au mai jucat:
  • Damașcan (nota 4) * A intrat în minutul 63 în locul lui Varga, schimbare nereușită a neamțului.
  • Kallaku * A intrat în minutul 81 în locul lui Ștefănescu.
  • Rondon * A intrat în minutul 81 în locul lui Safranko.
  • Păun * A intrat în minutul 90+1 în locul lui Matei

Notele celor de la Dinamo

  • Golubovic (nota 5) * Ieșit prea mult dintre buturi la "scărița" lui Ștefănescu, după care nu a avut ce face la golul secund. Apoi, OK.
  • Lucas (nota 5) * Cam lent, surprins de fază la deschiderea scorului, dar apoi și-a revenit, nu are cine juca în locul lui.
  • Patriche (nota 6) * Trage de el, se chinuie, mai pierde, revine, cade, se ridică.
  • R. Grigore (nota 4) * N-a făcut bine pasul la ofsaid la deschiderea scorului, destul de timid în joc.
  • Moura (nota 6) * Un plus de dăruire, de "mușcă din adversar".
  • Bani (nota 4) * Eclipsă totală de formă. Scos la pauză.
  • Ilic (nota 5) * Destul de neatent în anumite faze din care ar fi putut scoate mai mult, cu toate că este un punct fix, de neschimbat acum, la echipă.
  • D. Iglesias (nota 6) * A ordonat mai bine jocul echipei față de alte dăți, dar are momente de inactivitate.
  • Amzăr (nota 6) * Hai-hui, în mare parte, dar cu aport ofensiv, ca la gol.
  • Ghezali (nota 7) * A fost "motorul" echipei pentru faza de atac încă din prima repriză, asta dacă Dinamo are așa ceva... Francezul a fost extrem de dedicat, o viteză în plus față de toți ai lui, altceva față de ceea ce juca el în prima parte a ediției.
  • Abdallah (nota 4) * Probabil, primul plecat la iarnă, fiindcă nu este deloc în ton cu meseria de atacant.
  • Antrenor Zveljko Kopic (nota 6) * A creat impresia că poate da o altă față a lui Dinamo, măcar din punctul de vedere al atitudinii. Alt spirit, alt elan, măcar i-au ieșit, parțial, schimbările.
  • Au mai jucat: 
  • Goncalo (nota 7) * A fost scos la încălzire de la jumătatea primei reprize, a fost introdus la pauză și s-a simțit imediat. Foarte combativ și dârz, în minutul 50, a tras tare din unghi, la colțul scurt, și a marcat al 4-lea gol stagional. Și egoist, și indecis în minutul 73, a avut o ocazie uriașă de 2-2!
  • Politic (nota 5) * A intrat la pauză în locul lui Bani, însă este departe de forma arătată în startul sezonului.
  • Cr. Costin (nota 5) * A intrat în minutul 72 în locul lui Rici Grigore

VIDEO cu golul superb marcat de Marius Ștefănescu

Citește și:

Opinie aspră de la Sf. Gheorghe: „Dinamo nu are echipă de Liga 1! Cine altcineva să retrogradeze”
SEPSI - DINAMO
Opinie aspră de la Sf. Gheorghe: „Dinamo nu are echipă de Liga 1! Cine altcineva să retrogradeze”
Dinamo a cerut două penalty-uri în prima repriză cu Sepsi » Verdictul specialistului
SEPSI - DINAMO
Dinamo a cerut două penalty-uri în prima repriză cu Sepsi » Verdictul specialistului
Citește și:
După Inter - Liverpool, Chivu a ajuns în direct cu antrenorul adversarei din Serie A: „Fără comentarii...”
Liga Campionilor
După Inter - Liverpool, Chivu a ajuns în direct cu antrenorul adversarei din Serie A: „Fără comentarii...”
Jucătoarea de la Australian Open a postat o poză cu ea nud, de pe platforma pentru adulți: „Sunt șocată de câți bani am făcut în două zile!”
Tenis
Jucătoarea de la Australian Open a postat o poză cu ea nud, de pe platforma pentru adulți: „Sunt șocată de câți bani am făcut în două zile!”
„Penalty de Oscar! De trei ori Oscar!” » Ridică semne de întrebare privind faza decisivă din Inter - Liverpool: „Neamț pentru neamț”
Liga Campionilor
„Penalty de Oscar! De trei ori Oscar!” » Ridică semne de întrebare privind faza decisivă din Inter - Liverpool: „Neamț pentru neamț”
Numit analfabet de Varga, antrenorul român a răspuns dur: „Așa i se spune în lumea interlopă”
Superliga
Numit analfabet de Varga, antrenorul român a răspuns dur: „Așa i se spune în lumea interlopă”
Primul blindat românesc, VLAH, va fi prezentat la Moreni. Imagini dezvăluite FOTO
Profit.ro
Primul blindat românesc, VLAH, va fi prezentat la Moreni. Imagini dezvăluite FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Soluția de urgență? Un fost mare internațional, pregătit să-i ia locul lui Arne Slot la Liverpool

Louis Munteanu, INTERZIS la interviu?! » Iuliu Mureșan a intervenit în direct și a explicat ce s-a întâmplat după meci


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează