FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - DINAMO

FOTO Dinamo a cerut două penalty-uri în prima repriză cu Sepsi » Verdictul specialistului

Fostul arbitru Marius Avram (44 de ani) este de părere că Dinamo ar fi trebuit să primească două penalty-uri în prima repriză a meciului de la Sfântu Gheorghe, contra celor de la Sepsi.

Articol de - Publicat luni, 04 decembrie 2023 21:25 / Actualizat luni, 04 decembrie 2023 21:39

Prima parte a meciului din Covasna a fost dominată categoric de Sepsi. Dinamo nu și-a creat nicio ocazie majoră de a înscrie, dar ar fi putut primi două lovituri de pedeapsă.

Marius Ștefănescu, gol superb marcat în Sepsi - Dinamo » Lob perfect trimis peste portarul „câinilor”
SEPSI - DINAMO

Marius Avram, fost arbitru în Liga 1, consideră că trupa din „Ștefan cel Mare” ar fi trebuit să beneficieze de două penalty-uri în prima parte a meciului.

Dinamo a cerut două penalty-uri în prima repriză cu Sepsi » Verdictul lui Marius Avram

Prima fază controversată a avut loc în minutul 21, când Branislav Ninaj, stoperul slovac al lui Sepsi, l-a lovit cu cotul în cap pe Răzvan Patriche, fundașul central al lui Dinamo. Duelul a avut loc în urma unui corner primit de „câinii roșii”.

Avem o fază controversată în suprafața de pedeapsă a lui Sepsi. Unul dintre jucătorii lui Dinamo este lovit cu brațul în față, cu cotul în cap. Din punctul meu de vedere, se impunea lovitură de pedeapsă. Nu Patriche vine în adversar, ci adversarul sare și vine cu brațul către capul lui. E lovitură de la 11 metri.
- Marius Avram, la „Digi Sport Special”

A doua fază în care Dinamo a cerut penalty a avut loc în minutul 41. Lamine Ghezali, extrema câinilor, a fost lansat perfect în adâncime de Ahmed Bani. Francezul a preluat balonul în interiorul careului advers, dar același Ninaj i-a luat fața și l-a lovit cu cotul stâng în plină figură.

Avram crede că bucureștenii ar fi putut primi penalty și de această dată.

Intrarea este mai mult cu umărul, cu corpul. Pentru mine nu e clar, dau credit arbitrului, dar e o fază unde ar fi putut da ușor penalty și VAR i-ar fi confirmat decizia. E 50-50 aici. Nu văd o mișcare a brațului, ci a corpului. E o fază la mâna arbitrului, dar se putea da penalty.
-Marius Avram, la „Digi Sport Special”

VIDEO. Primul gol marcat de Marius Ștefănescu în Sepsi - Dinamo

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”