INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - EVERTON 2-0

Schimbare de lider în Premier League! City n-a șutat pe poartă până în minutul 71, dar Haaland și De Bruyne au rezolvat meciul cu Everton

Manchester City - Everton // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat sambata, 10 februarie 2024 16:32 / Actualizat sambata, 10 februarie 2024 16:32

Manchester City a învins-o pe Everton în etapa 24 de campionat, scor 2-0, și s-a instalat pentru moment pe prima poziție în Premier League. Formația lui Pep Guardiola are 52 de puncte, unul peste Liverpool, care o înfruntă de la ora 17:00 pe Burnley.

Programul etapei 24 din Premier League

• Întoarcem campionatul Angliei pe toate fețele la Premier GSP, un show nou marca GSP.ro. În fiecare duminică, ora 13:00.

Cu toți jucătorii la dispoziție, Pep Guardiola a ales să lase mai mulți titulari obișnuiți pe bancă la începutul meciului cu Everton. Printre aceștia, Kevin De Bruyne, Kyle Walker, Bernardo Silva, Jack Grealish.

Everton a venit cu temele făcute, a încercat să se apere aglomerat, compact, să nu le ofere spații jucătorilor lui Pep Guardiola, iar această tactică a funcționat pentru o bună bucată din meci.

Urmărește ediția #2 din Premier GSP » Analiza luptei la titlu + situațiile lui Man. United, Tottenham și Chelsea
PREMIER GSP

Manchester City n-a șutat pe poartă până în minutul 71, dar Haaland și De Bruyne au rezolvat meciul

Până în minutul 71, Manchester City nu a trimis șut pe poarta lui Pickford. Din păcate pentru „caramele”, prima execuție cadrată a zguduit plasa porții.

După un corner, Branthwaite a încercat să respingă balonul însă Ake a întins piciorul și l-a deviat pe direcția lui Haaland. Norvegianul a finalizat cu piciorul drept, execuție rapidă, în forță.

În minutul 85, Haaland a ieșit din nou la rampă. Lăsat 1 la 1 cu Branthwaite de pasa lui Kevin De Bruyne, atacantul lui City și-a depășit adversarul cu o demonstrație de forță și viteză, apoi l-a „executat” pe Pickford, care ieșise în întâmpinarea lui.

Până la final, City a avut și șansa golului 3, prin De Bruyne, în minutul 90+11, numai că mingea șutată de belgian a căzut pe plasa porții. Rezultat final 2-0, 3 puncte importante pentru City, cu care campioana en-titre a urcat, cel puțin momentan, pe prima poziție.

Dacă Liverpool o va învinge pe Burnley de la ora 17:00, Manchester City va reveni pe locul 2, însă va rămâne cu un meci în mână. Cu întreg lotul apt, cine îi mai oprește pe „cetățeni”?

FINAL » Manchester City - Everton 2-0

Manchester City - Everton, echipele de start:

MANCHESTER CITY (4-1-4-1): Ederson - Akanji, R. Dias (cpt.), Stones, Ake - Rodri - Foden, Nunes, Alvarez, Doku - Haaland
Rezerve: Ortega - Bobb, De Bruyne, Grealish, Gvardiol, R. Lewis, B. Silva, Walker, Wright
Antrenor: Pep Guardiola

EVERTON (4-4-1-1): Pickford - Godfrey, Tarkowski (cpt.), Branthwaite, Mykolenko - Young, Garner, Gueye, McNeil - Harrison - Calvert Lewin
Rezerve: Virginia - Beto, Chermiti, Coleman, Dobbin, Hunt, M. Keane, Amadou Onana, Patterson
Antrenor: Sean Dyche

VIDEO Va fi demis Pochettino de la Chelsea dacă nu prinde cupele europene? Răspunde Theodor Jumătate: "Nu antrenorul e de vină!"

No Messi, no party! China ia o decizie radicală după absența lui Messi din amicalul cu Hong Kong All-Stars
INTER MIAMI
Boloni a întrerupt seria de 7 înfrângeri în Franța » Remiză pe terenul unei echipe importante
FRANȚA

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”
Decizia luată de Florin Pîrvu, în urma decesului soției

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring