SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MARELE PREMIU AL MEXICULUI

Max Verstappen și Lando Norris, întepături după Marele Premiu de Formula 1 al Mexicului

Max Verstappen și Lando Norris FOTO Imago Images
Max Verstappen și Lando Norris FOTO Imago Images

Articol de - Publicat luni, 28 octombrie 2024 10:21 / Actualizat luni, 28 octombrie 2024 10:36

Max Verstappen (Red Bull) și Lando Norris (McLaren), primii doi în clasamentul piloților, au avut parte în Mexic de un nou duel controversat, olandezul alegându-se cu 20 de secunde de penalizare. Singura lui sarcină este să mă învingă pe mine”, a spus britanicul după cursă. Conduc așa cum cred eu că trebuie să conduci”, a subliniat triplul campion mondial.

Rivalitatea recentă dintre Max Verstappen și Lando Norris a dus la un nou episod de dramă în Marele Premiu al Mexicului.

Carlos Sainz după cursa plină de evenimente din Mexic: „Pe Max ori îl depășești decisiv și agresiv, ori nu cred că îl depășești vreodată”
MARELE PREMIU AL MEXICULUI
Carlos Sainz după cursa plină de evenimente din Mexic: „Pe Max ori îl depășești decisiv și agresiv, ori nu cred că îl depășești vreodată”

La o săptămână după ce Norris a fost retrogradat în spatele lui Verstappen după ce a primit o penalizare pentru că l-a depășit pe rivalul său în afara pistei la Austin, olandezul a fost cel care a căzut în dizgrația comisarilor când l-a scos de pe pistă pe pilotul McLaren.

Britanicul l-a depășit pe Verstappen în virajul patru și a fost forțat să iasă în decor înainte ca pilotul Red Bull să părăsească pista în virajul opt, iar Norris a trebuit să părăsească din nou circuitul.

Comisarii i-au aplicat lui Verstappen două penalizări separate de 10 secunde pentru cele două incidente din viraje. Astfel că triplul campion mondial a încheiat cursa din Mexic pe șase, iar Norris pe doi, reducând distanța dintre ei în clasamentul piloților, unde ocupă locurile unu și doi, la 47 de puncte cu patru etape înainte de finalul sezonului.

După cursă, Lando și Max au fost întrebați despre ce s-a întâmplat pe circuit. „Nu cred că trebuie să spun prea multe. Intru într-o cursă așteptându-mă la o luptă grea cu Max. Este clar că nu contează dacă el câștigă sau ocupă locul doi, singura lui sarcină este să mă învingă. Vreau să am bătălii bune cu el, vreau să am acele bătălii dure, așa cum l-am văzut de multe ori, dar corecte”, a subliniat Lando.

Apoi a continuat: „Întotdeauna va fi la limită, întotdeauna va fi greu cu Max. Nu va face niciodată viața ușoară nimănui, mai ales mie în acest moment al anului. Totuși, ce s-a întâmplat aici nu a fost corect. El este într-o poziție foarte puternică în campionat. Nu are nimic de pierdut. Eu sunt concentrat doar pe mine, nu este treaba mea să-l controlez pe el, el știe cum să conducă. Cred că știe că a depășit limită”.

Max Verstappen: „Nu am de gând să plâng pentru asta”

Triplul campion mondial a subliniat că este mai îngrijorat de lipsa de ritm a mașinii sale Red Bull decât de penalizările primite. „Da, 20 de secunde este mult, dar nu am de gând să plâng pentru asta și nici nu am de gând să-mi împărtășesc opinia vizavi de ce s-a întâmplat”, a spus Verstappen.

Max a dezvoltat apoi: „Virajul patru a fost mai mult un semn de întrebare, virajul opt este ceea ce este. Dar asta nu este problema mea, problema mea este că suntem prea lenți. Acesta este motivul pentru care sunt pus în astfel de poziții”.

Concluzia lui Max a fost: „Conduc așa cum cred eu că trebuie să conduci. Săptămâna trecută a fost în regulă, săptămâna aceasta 20 de secunde de penalizare. Este ceea ce este. Viața merge mai departe. Eu doar continui să concurez”.

În clasamentul piloților, Max Verstappen rămâne pe primul loc cu 362 de puncte, urmat de Lando Norris cu 315 și de Charles Leclerc cu 291 p. Ierarhia constructorilor este condusă de McLaren cu 566 de puncte, urmată de Ferrari cu 537 de puncte și de Red Bull cu 512 p.

Citește și:
Dan Alexa a avertizat-o pe Diana Munteanu în legătură cu fiul ei fotbalist: „Să nu ia asta de la taică-su', că se nenorocește!”
Superliga
Dan Alexa a avertizat-o pe Diana Munteanu în legătură cu fiul ei fotbalist: „Să nu ia asta de la taică-su', că se nenorocește!”
„Aveți o oră! E interzis să mergeți afară sau la baie” » Am mers în Dallas să „înfruntăm” burgerul-monstru de 3 kilograme. Iată cine a învins!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
„Aveți o oră! E interzis să mergeți afară sau la baie” » Am mers în Dallas să „înfruntăm” burgerul-monstru de 3 kilograme. Iată cine a învins!
Elias Charalambous și-a găsit echipă și va avea ca obiectiv Europa! Semnează și Pintilii?
Campionate
Elias Charalambous și-a găsit echipă și va avea ca obiectiv Europa! Semnează și Pintilii?
Sorana Cîrstea, șocată de scandalul momentului în tenis: „Nu pot să cred așa ceva!”
Tenis
Sorana Cîrstea, șocată de scandalul momentului în tenis: „Nu pot să cred așa ceva!”
„Permite depășirea sistematică a vitezei legale”. Prima țară din Europa care blochează sistemul Tesla FSD în Europa
Profit.ro
„Permite depășirea sistematică a vitezei legale”. Prima țară din Europa care blochează sistemul Tesla FSD în Europa
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (3)
aaricipogonici
aaricipogonici  •  28 Octombrie 2024, 13:49
Postat de usernoname pe 28 Octombrie 2024, 10:59

Daniel Popa nu are ce cauta la Steaua, sa plece ca e cel mai slab atacant din campionat iar Barligea nu stiu cum poate fi suspendat, e atacant, trebuie sa-si revizuiasca comportamentul. Nu e normal ca deja sa fie suspendat.

***, tot ***: tot la coada pentru butelii

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Dr.Hoock
Dr.Hoock  •  28 Octombrie 2024, 11:44
Postat de usernoname pe 28 Octombrie 2024, 10:59

Daniel Popa nu are ce cauta la Steaua, sa plece ca e cel mai slab atacant din campionat iar Barligea nu stiu cum poate fi suspendat, e atacant, trebuie sa-si revizuiasca comportamentul. Nu e normal ca deja sa fie suspendat.

Se stie ca voi fcsbistii sunteți oricum in degringoladă totală, dar sa aduci vorba de un no name de-al ciobanului cand in articol e vorba de campioni modiali la formula 1, e hilar!:)

usernoname
usernoname  •  28 Octombrie 2024, 10:59

Daniel Popa nu are ce cauta la Steaua, sa plece ca e cel mai slab atacant din campionat iar Barligea nu stiu cum poate fi suspendat, e atacant, trebuie sa-si revizuiasca comportamentul. Nu e normal ca deja sa fie suspendat.

Vezi toate comentariile (3)
Comentează