SPORTURI  »  BASCHET  »  NBA

Probleme atât pe teren, cât și în afaceri pentru LeBron James! A pierdut 45 de milioane de dolari

LeBron James, probleme în afaceri/Foto: Getty Images
LeBron James, probleme în afaceri/Foto: Getty Images

Articol de - Publicat marti, 03 decembrie 2024 16:32 / Actualizat marti, 03 decembrie 2024 16:44

SpringHill, compania media a lui LeBron James, superstarul lui Los Angeles Lakers, a pierdut 45 de milioane de dolari în ultimii 2 ani, iar situația nu pare să se îmbunătățească în acest an.

LeBron James nu parcurge una dintre cele mai bune perioade ale anului. După ce a cucerit medalia de aur alături de echipa națională de baschet a Statelor Unite, superstarul american a început să se pregătească pentru un nou sezon la Los Angeles Lakers, formație ce a schimbat antrenorul, aducându-l pe JJ Redick.

Aflat la sezonul de debut, tehnicianul în vârstă de 40 de ani nu a izbutit să schimbe peste noapte jocul lui Lakers, astfel că trupa californiană este doar pe poziția a 8-a, având un bilanț de 12 victorii și 9 înfrângeri.

Președintele FRH, Constantin Din, spune cum ar trebui să joace România pentru a câștiga decisivul pentru calificare cu Serbia
EURO 2024
Președintele FRH, Constantin Din, spune cum ar trebui să joace România pentru a câștiga decisivul pentru calificare cu Serbia

CEO-ul SpringHill și Bloomberg oferă explicații pentru pierderile companiei lui LeBron James

În același timp, James nu are probleme doar pe teren, ci și în afara lui. Potrivit Bloomberg, SpringHill, compania media înființată de cvadruplul campion NBA în 2020, a pierdut 28 de milioane de dolari în 2023 și 17 milioane de dolari în 2022.

Maverick Carter, unul dintre cei mai buni prieteni ai lui LeBron James și CEO-ul SpringHill, a explicat pierderile companiei în felul următor:

„Piața de entertainment s-a reorientat în 2022/2023 înspre profitabilitate și asta a adus costuri tot mai mari, decizii lente de cumpărare și greve în industrie, forțându-ne să ne recalibrăm și să anulăm proiecte care performau sub așteptări, astfel încât să ne poziționăm pentru o viitoare creștere”, a declarat Carter, conform Bloomberg.

Publicația americană a oferit o altă explicație referitoare la eșecul companiei media a lui LeBron James.

Aceste cifre scot în evidență provocările specifice companiilor de producție susținute de celebrități. Aceste afaceri au reușit să strângă bani la valori umflate în comparație cu fundamentele întreprinderii și apoi s-au chinuit să se ridice la nivelul așteptărilor foarte înalte”, a scris Bloomberg.

SpringHill urmează să concedieze un număr de angajați în încercarea de a stopa pierderile și de a trece pe plus.

LeBron James va depăși, în acest sezon, suma de 500 de milioane de dolari câștigați în NBA

În acest an, LeBron James a semnat un contract pe doi ani cu Los Angeles Lakers în valoare de 101.355.998 dolari, iar în sezonul actual superstarul în vârstă de 39 de ani are un salariu de 48.728.845 dolari.

1,2miliarde de dolari este averea estimată a lui LeBron James, conform Forbes

Citește și:
Cuplul viral din sport s-a despărțit după o săptămână de relație intensă
Altele
Cuplul viral din sport s-a despărțit după o săptămână de relație intensă
Patronul lui Napoli, arogant: „Fabulos! Și asta cu 9 jucători lipsă?!”
Campionate
Patronul lui Napoli, arogant: „Fabulos! Și asta cu 9 jucători lipsă?!”
MM Stoica, anunț despre transferuri » Ce mutări țintește campioana: „Jucător U21 nu mai vine pentru că s-a răzgândit Gigi”
Superliga
MM Stoica, anunț despre transferuri » Ce mutări țintește campioana: „Jucător U21 nu mai vine pentru că s-a răzgândit Gigi”
Cum explică Guvernul României noile impozite auto » De ce taxele pentru autoturismele hibrid sunt și de zece ori mai mari
Noutati auto
Cum explică Guvernul României noile impozite auto » De ce taxele pentru autoturismele hibrid sunt și de zece ori mai mari
OFICIAL Vești excelente pentru cine are centrală de apartament
Profit.ro
OFICIAL Vești excelente pentru cine are centrală de apartament
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează