SPORTURI  »  RUGBY  »  ARESTARE

Un rugbist din naționala Franței a fost arestat pentru că a condus beat » Polițiștii au găsit o sticlă de vodcă în mașina recidivistului

Mohamed Haouas/Foto: Getty Images
Mohamed Haouas/Foto: Getty Images

Articol de - Publicat luni, 09 decembrie 2024 17:25 / Actualizat luni, 09 decembrie 2024 17:28

Mohamed Haouas (30 de ani), un rugbist care a jucat mai mulți ani în naționala Franței, a fost arestat sâmbătă noaptea pentru că a condus sub influența alcoolului și urmează să fie judecat în luna februarie a anului 2024.

Născut în Le Havre, Franța, Mohamed Haouas a făcut junioratul la Montpellier, echipă alături de care a debutat și în campionatul de seniori. Evoluțiile sale solide i-au adus convocarea la naționala Franței, însă problemele de comportament i-au afectat masiv cariera.

Un boxer lituanian, cu un bilanț de o victorie și 75 de înfrângeri, a murit la 37 de ani » Un alt fost pugilist susține că acesta s-ar fi sinucis
DECES
Un boxer lituanian, cu un bilanț de o victorie și 75 de înfrângeri, a murit la 37 de ani » Un alt fost pugilist susține că acesta s-ar fi sinucis

Mohamed Haouas a fost arestat în mai multe rânduri, pentru furt, bătaie și violență domestică

Mai exact, în 2022, Haouas a fost condamnat pentru implicarea sa într-o serie de furturi de tobacco cu 8 ani înainte, apoi, în 2023, acesta a fost condamnat pentru o încăierare care a avut loc tot în 2014 și, două săptămâni mai târziu, acesta a fost condamnat pentru că și-a lovit soția.

Haouas s-a justificat spunând că a fost șocat de faptul că soția lui fumează, ascunzându-i acest lucru, care l-a făcut să se întrebe ce alte situații îi ascunde partenera lui. Violența la adresa soției sale a avut consecințe și asupra carierei sale.

Mai exact, Haouas a ratat convocarea la naționala Franței pentru Campionatul Mondial de Rugby, iar Clermont, echipa care îl transferase de la Montpellier, a rupt contractul cu el. „Prin comportamentul său, Mohamed Haouas este complet opus identității și convingerilor noastre”, a spus clubul francez într-un comunicat, citat de rfi.fr.

Montpellier i-a dat a doua șansă, însă Mohamed Haouas a recidivat

Haouas a petrecut un sezon la Biarritz, în liga secundă a Franței, după care Montpellier l-a adus înapoi.

„Mohamed Haouas se va întoarce la stadionul GGL în această vară cu un contract pe un an, condiționat de un comportament exemplar. Ca parte din dedicarea pentru reintegrarea socială, MHR îi va oferi susținere adițională lui Mohamed Haouas în afara terenului, în colaborare cu Centrul de Îngrijire a celor ce au comis violență domestică”, și-a justificat clubul decizia, potrivit Rugby World.

Haouas a mulțumit clubului alături de care și-a început cariera, a declarat că este recunoscător și că este pregătit să dea totul pe teren pentru a răsplăti șansa primită, însă câteva luni mai târziu a recidivat.

Sâmbătă noaptea, Haouas a fost arestat pentru că a condus sub influența alcoolului, având o concentrație de 1,8 grame/litru de sânge, limita legală în Franța fiind de 0,5 grame/litru de sânge. În plus, conform rugbydump.com, o sticlă de vodcă a fost găsită pe scaunul din dreapta.

Mohamed Haouas va fi judecat în 4 februarie 2025.

Citește și:
Lucrări blocate la stadionul Dinamo! Imagini cu sectorul care nu poate fi dărâmat, după intervenția ANAF » Ce zice șeful CS Dinamo
Superliga
Lucrări blocate la stadionul Dinamo! Imagini cu sectorul care nu poate fi dărâmat, după intervenția ANAF » Ce zice șeful CS Dinamo
O mai recunoști? La 41 de ani, fostul sex-simbol din tenisul feminin e mai în formă ca niciodată: „Abia aștept să revin!”
Tenis
O mai recunoști? La 41 de ani, fostul sex-simbol din tenisul feminin e mai în formă ca niciodată: „Abia aștept să revin!”
Scandări xenofobe și obiectiv trasat „câinilor” chiar pe teren » Ce nu s-a văzut la TV după FC Argeș - Dinamo
Superliga
Scandări xenofobe și obiectiv trasat „câinilor” chiar pe teren » Ce nu s-a văzut la TV după FC Argeș - Dinamo
Andrei Nicolescu îi duce pe dinamoviști la biserică: „E ireal!”
Superliga
Andrei Nicolescu îi duce pe dinamoviști la biserică: „E ireal!”
FOTO Lanț gigant de magazine a deschis în România prima unitate
Profit.ro
FOTO Lanț gigant de magazine a deschis în România prima unitate
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

AI UN PONT? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”

Gluma lui Gabi Torje, după ce l-a văzut pe Ilie Bolojan la câțiva metri de el: „Nu știu dacă am voie să spun”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează