SPORTURI  »  BOX  »  LUPTĂ

Singurul boxer de care Mike Tyson se temea: „Nu mă voi lupta cu animalul ăla!”

Mike Tyson / Foto: Imago Images +22   FOTO
Mike Tyson / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 10 martie 2025 15:36 / Actualizat luni, 10 martie 2025 16:09

Boxul este un sport în care frica e rar recunoscută. Totuși, chiar și cei mai mari campioni au adversari cu care refuză să se confrunte. Doi titani incontestabili, Mike Tyson și George Foreman, au marcat istoria categoriei grea, însă un duel între ei nu a avut loc niciodată, iar asta nu e întâmplător.

În 1987, George Foreman, pe atunci în vârstă de 38 de ani, a revenit în ring după o pauză de un deceniu. Deși mulți îl considerau că ține de domeniul trecutului, forța și rezistența lui erau incontestabile. Curând au început să circule zvonuri despre o posibilă confruntare între el și cel mai periculos om din box la acea vreme, Mike Tyson, potrivit sportal.blic.rs.

Don King, controversatul manager al lui Tyson, împreună cu asociatul său Goodman au încercat să organizeze meciul în 1990. Însă, când i-au propus ideea lui Tyson, răspunsul acestuia a fost mai mult decât clar.

Mike Tyson
Mike Tyson
Mike Tyson
Mike Tyson
Mike Tyson
+17 FOTO

„Nu mă voi lupta cu nenorocitul ăla de animal! Dacă îți place atât de mult, du-te tu în ring cu el!”, se pare că ar fi spus Tyson.

Nu doar Mike Tyson s-a temut de George Foreman: „Dă cu ambele mâini, te poate și mușca”

Deși era cunoscut ca un artist al KO, Mike Tyson era conștient că George Foreman reprezenta o cu totul altă provocare: un om capabil să încaseze lovituri și să continue să meargă mai departe.

Nu doar Tyson se simțea inconfortabil la gândul unei posibile confruntări. George Foreman, care deja avusese experiența unui meci cu legendarul Muhammad Ali, a recunoscut deschis că nu era încântat de perspectiva de a se afla în ring cu Tyson.

A fost un coșmar în ring. Nu am vrut să am nimic de-a face cu el. Era un monstru. Dacă nu te lovește cu stânga sau cu dreapta, te mușcă! Nicio șansă să mă fi luptat cu el

- George Foreman, într-un interviu pentru ESPN

Singurul boxer de care Mike Tyson se temea: „Nu mă voi lupta cu animalul ăla!”
Mike Tyson/Foto: Getty Images

Doi regi – cel mai tânăr și cel mai bătrân campion

Deși nu s-au întâlnit niciodată în ring, atât George Foreman, cât și Mike Tyson au lăsat o amprentă de neșters asupra istoriei boxului.

Născut pe 10 ianuarie 1949, în Marshall, Texas, George Foreman a cucerit aurul olimpic în 1968. Cariera lui s-a întins pe o perioadă impresionantă de 28 de ani, terminând-o cu un palmares de 76 de victorii (68 prin knockout) și doar 5 înfrângeri. A devenit campion mondial la categoria grea pentru prima dată la 24 de ani, iar apoi, în mod remarcabil, a recucerit titlul la 45 de ani, devenind cel mai vârstnic campion mondial la categoria grea din istorie.

Singurul boxer de care Mike Tyson se temea: „Nu mă voi lupta cu animalul ăla!”
George Foreman / foto: Imago

Mike Tyson, născut pe 30 iunie 1966 în Brooklyn, și-a făcut debutul în 1985 și a devenit rapid cel mai tânăr campion mondial la categoria grea, la doar 20 de ani. Cariera sa, presărată cu suișuri și coborâșuri, s-a întins pe 39 de ani și s-a încheiat cu un palmares de 50 de victorii (44 prin knockout) și șapte înfrângeri.

Ambii au fost incluși în International Boxing Hall of Fame - Foreman în 2003, iar Tyson în 2011, lăsând în urmă povestea unei rivalități care, deși nu s-a concretizat niciodată în ring, rămâne suficient de intrigantă pentru a fascina și astăzi iubitorii boxului.

Citește și:
„Ați fost celebri” » Cutremur de Crăciun pe scena ultras din România! Cu „prada” etalată pe câmp, Dinamo se laudă că i-a dat lovitura de grație Stelei
Superliga
„Ați fost celebri” » Cutremur de Crăciun pe scena ultras din România! Cu „prada” etalată pe câmp, Dinamo se laudă că i-a dat lovitura de grație Stelei
Plaje exotice vs bradul tradițional » Fotbalul românesc s-a împărțit de Crăciun: imagini din vacanță
Superliga
Plaje exotice vs bradul tradițional » Fotbalul românesc s-a împărțit de Crăciun: imagini din vacanță
Feblețea lui Dan Petrescu a intrat pe lista de transferuri a lui Dinamo! A fost convocat și la echipa națională
Superliga
Feblețea lui Dan Petrescu a intrat pe lista de transferuri a lui Dinamo! A fost convocat și la echipa națională
Transfer oficializat în ziua de Crăciun de clubul din Superliga
Superliga
Transfer oficializat în ziua de Crăciun de clubul din Superliga
Surpriza Duster de Crăciun - a devenit cea mai cumpărată mașină nouă în Ucraina
Profit.ro
Surpriza Duster de Crăciun - a devenit cea mai cumpărată mașină nouă în Ucraina
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează