Articol de Luminița Paul - Publicat luni, 07 iulie 2025 14:15 / Actualizat luni, 07 iulie 2025 14:15
Nico Hulkenberg (37 de ani, Kick Sauber) a încheiat pe locul 3 Marele Premiu al Marii Britanii de la Silverstone, marcând primul podium al carierei începute acum 15 ani. Germanul a fost felicitat de alți piloți, între care Max Verstappen, Esteban Ocon, dar și de iubitul Arynei Sabalenka.
Nico Hulkenberg a ajuns pe grila F1 pentru prima dată în 2010, cel mai bun rezultat al său până la cursa de duminică, 6 iulie, cea de la Silverstone – care a marcat al 239-lea său start – fiind clasarea pe locul patru în trei ocazii.
Pilotul în vârstă de 37 de ani a schimbat însă această statistică cu o ascensiune extraordinară de pe locul 19 până pe 3 în condiții dificile și schimbătoare la Silverstone. S-a clasat în urma monoposturilor McLaren ale lui Lando Norris și Oscar Piastri, după ce s-a apărat curajos în fața lui Lewis Hamilton de la Ferrari.
Nico Hulkenberg: „A fost o luptă de supraviețuire!
„A fost o lungă perioadă de timp, nu-i așa?”, a exclamat radios Hulkenberg după aceea. „Întotdeauna am știut că avem această posibilitate, iar eu o am undeva, în mine”, a adăugat.
„Ce cursă!, venind practic de pe ultimul loc și luând totul de la capăt de la sfârșitul săptămânii trecute, a fost destul de suprarealist, să fiu sincer. Nu știu sigur cum s-a întâmplat, dar, evident, au fost condiții nebunești, amestecate – a fost o luptă de supraviețuire pentru timp de mare parte din cursă”, a subliniat Nico.
„Cred că am fost cu adevărat pe fază – apelurile potrivite, pneurile potrivite în momentul potrivit. Nu am făcut nicio greșeală și este aproape incredibil", a mai spus germanul.
Felicitat de Verstappen, Ocon, Perez
Postarea sa pe Instagram a adunat 815.661 de aprecieri, iar comentariile au inclus și felicitări de la colegi. „Yessss Nicooo. Foarte fericit pentru tine”, a scris Max Verstappen, completând cu emoticoane de sărbătorire. „Bravo, Hulk, în sfârșit ai obținut ceea ce meritai”, a notat fostul pilot de la Red Bull Sergio Perez. „Super treabă, amice, și super meritat”, a fost mesajul lui Esteban Ocon.
De asemenea, Georgios Frangulis, iubitul Arynei Sabalenka, liderul WTA, l-a felicitat pe Nico: „Legendar, fratele meu! Să te distrezi de minune!”. Și piloții moto, spaniolul Aleix Espargaro și italianul Fabio Di Giannantonio, au avut cuvinte frumoase pentru veteran.
După mai multe ratări la limită ale podiumului în trecut, Hulkenberg a continuat: „Cred că am fost în modul negare până la ultima oprire la boxe, apoi când am auzit că l-am depășit pe Lewis destul de mult cu un tur în plus, mi-am zis: «Bine, asta e bine! Este un spațiu de respirație!»”, a relatat Hulkenberg.
„Presiunea a fost acolo, a fost o cursă intensă, dar nu am cedat. Nu am făcut nicio greșeală și, evident, suntem foarte, foarte fericiți cu asta. Mă gândeam că Lewis va da totul în fața publicului de acasă, iar eu am spus: «Îmi pare rău, băieți - este și ziua mea! Trebuie să-mi pun gâtul la bătaie»", a conchis el.

În primele etape ale carierei sale, Hulkenberg a fost aproape de sărbătorirea cu șampanie în trei rânduri, terminând al patrulea de două ori cu Force India și o dată în primul său stagiu cu Sauber, în 2013.
Cu un an înainte, în 2012, părea pregătit să obțină prima sa victorie în Formula 1 atunci când conducea în Marele Premiu al Braziliei, după ce plecase de pe locul șase pe grilă. Soarta a intervenit, însă, atunci când o coliziune cu Lewis Hamilton, când a încercat să-l depășească pe pilotul de atunci de la McLaren pentru a recâștiga poziția de lider, a dus la o penalizare pentru drive-through, iar Hulkenberg a încheiat cursa pe locul cinci.
Îmi voi da seama mai bine în următoarele câteva ore și zile și cred că mă voi bucura și mai mult în săptămâna care vine - Nico Hulkenberg
A patra clasare consecutivă în top 10 a lui Hulkenberg o duce Sauber pe locul șase în clasamentul constructorilor, cu 41 de puncte, la cinci lungimi distanță de rivalii Racing Bulls și Aston Martin.