Articol de Romeo Ene - Publicat luni, 11 august 2025 19:29 / Actualizat luni, 11 august 2025 19:30
Gorka Larrucea (32 de ani), mijlocașul spaniol care a pus umărul la revenirea lui Dinamo în Superliga, a semnat cu Kuala Lumpur City, formație din Malaezia. Anunțul a fost făcut de noua formație a ex-dinamovistului, prin intermediul canalelor oficiale.
Gorka era liber de contract după despărțirea de Sabail, formație din Azerbaidjan. Spaniolul a părăsit-o pe Dinamo la finalul lunii ianuarie 2024, după ce evoluțiile lui din Superliga au fost sub nivelul celor din Liga 2.
Gorka Larrucea, noul fotbalist al celor de la Kuala Lumpur City
Bun venit în Capitală, Gorka Larrucea!
- anunțul scurt, făcut de Kuala Lumpur City, pe Instagram

Larrucea a semnat un contract pe un sezon cu formația din Malaezia. După despărțirea de Dinamo a mai jucat la Etar (Bulgaria) și Sabail (Azerbaidjan).
Pentru Dinamo a jucat 43 de meciuri, perioadă în care a marcat 6 goluri și a oferit 4 assist-uri. Spaniolul a debutat deja pentru noua echipă. Sâmbătă, a jucat 88 de minute în succesul de pe terenul celor de la Imigresen, 3-0, în prima etapă din Malaezia.
Gorka e cotat de site-ul de specialitate Transfermarkt la 200.000 de euro și a fost unul dintre jucătorii care au contribuit din plin la promovarea lui Dinamo în Superliga în sezonul 2022-2023.
M-am simțit foarte bine la Dinamo, m-am încărcat mereu cu sprijinul suporterilor și mă bucur că am făcut parte dintr-o echipă frumoasă. Viața în fotbal nu înseamnă însă doar realizări, vine un moment în care drumurile ne despart.
Am înțeles alegerea tehnică, merg mai departe într-o altă etapă pentru cariera mea și nu pot decât să le țin pumnii băieților! Mulțumesc, Dinamo!
- mesajul lui Larrucea, la despărțirea de Dinamo
Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu