SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CAMPIONATE MONDIALE

EXCLUSIV Reacția lui Nicolae Forminte, fost antrenor al lotului olimpic de gimnastică: „Știu că au existat disensiuni!"

Nicolae Forminte, aici vorbind cu Ioana Crișan Foto: GSP
Nicolae Forminte, aici vorbind cu Ioana Crișan Foto: GSP

Articol de - Publicat luni, 27 octombrie 2025 14:50 / Actualizat luni, 27 octombrie 2025 14:57

Fostul antrenor al lotului olimpic, Nicolae Forminte (69 de ani), care a pregătit-o pe Denisa Golgotă, a reacționat la declarațiile sportivei la sosire de la Campionatele Mondiale, spunând că întreaga situație nu are legătură cu gimnastica.

La întoarcerea în țară, după Campionatele Mondiale de la Jakarta, care s-au încheiat pe 25 octombrie, Denisa Golgotă (23 de ani, locul 7 în finala de la sol) a spus că „am depus o plângere care nu a fost luată în seamă. Toată lumea știe despre ce e vorba. Persoanele cu care mă antrenez în sală m-au hărțuit și au încercat să mă facă să cedez psihic. Din păcate, federația s-a făcut că plouă”, conform as.ro.

Gimnasta îi acuză pe oficiali și de favoritisme la nivel de lot. La rândul său, Camelia Voinea, mama și antrenoarea Sabrinei Voinea (locul 4 în finala de la sol și 7 la bârnă), spre care pare că sunt îndreptate acuzațiile, a replicat pentru GSP că „sunt niște minciuni, niște frustrări, pentru că Sabrina este mult mai bună decât ea. Mă deranjează foarte mult și, dacă nu-și va cere scuze, voi acționa pe căi legale. (…) Este clar că este manipulată de anumite persoane, din cercul ei, dar nu voi accepta să se spune astfel de minciuni”.

Fostul antrenorul al lotului olimpic al României, Nicolae Forminte, s-a declarat întristat de scandalul iscat, despre care consideră că nu are legătură cu gimnastica.

Nicolae Forminte: „Nu poți să construiești câte o sală pentru fiecare gimnastă”

„Mă surprind aceste declarații și mă întristează ceea ce se întâmplă, pentru că nu are legătură cu gimnastica. Mă așteptam ca după Campionatele Mondiale să se facă facă o analiză a evoluției din concurs, nu să se discute despre probleme personale”, a subliniat el pentru GSP.

Știu că au existat disensiuni, că federația a discutat și cu sportivele, și cu antrenoarele, dar este o problemă de disciplină personală, de bun simț personal. Nu poți să construiești câte o sală pentru fiecare gimnastă, să se antreneze singură. Este o lipsă crasă de înțelegere a scopului pentru care te afli acolo, dar cred că totul vine pe fondul lipsei de valoare și rezultate", a spus tehnicianul în vârstă de 69 de ani. 

Reacția lui Nicolae Forminte, fost antrenor al lotului olimpic de gimnastică: „Știu că au existat disensiuni!
Denisa Golgotă și Sabrina Voinea Foto: Imago Images

De altfel, Nicolae Forminte a dezvăluit că nu se aștepta ca Denisa Golgotă, pe care a antrenat-o, să facă astfel de declarații și că regretă că s-a ajuns în acest punct.

O iubesc pe Denisa, este ca și copilul meu, dar nu-i cunoașteam această latură. Mă bucur că s-a întors în gimnastică, dar nu cred că a făcut-o ca să creeze acest scandal. Dacă există bullying, aduci dovezi și dai în judecată persoanele”, a declarat el.

Nu mi se pare corect să pui aceste lucruri pe seama federației, care a încercat să țină totul în limitele bunului simț. Sunt chestiuni de educație, de comportament, nu de gimnastică. Le știu bine pe ambele sportive și mă doare sufletul – Nicolae Forminte 

Ambele gimnaste au adus în discuție, separat, și problemele medicale pe care le-au avut în Indonezia, toxiinfecție alimentară. „Când pleci într-o astfel de zonă, sportivul trebuie să aibă grijă ce mănâncă, iar antrenorul trebuie să-l protejeze. Dar nu cred că evoluțiile din finale au fost cauzate de un deranjament la stomac”, e de părere Nicolae Forminte.

Citește și:
„Camuflată” pentru pârtie, o recunoști? Basmul anului 2025 în tenis: cel mai bun loc din carieră și zeci de sponsori care „roiesc”
Tenis
„Camuflată” pentru pârtie, o recunoști? Basmul anului 2025 în tenis: cel mai bun loc din carieră și zeci de sponsori care „roiesc”
Louis Munteanu, transfer iminent de la CFR Cluj » Clubul care l-a convins pe Varga! Se stabilesc ultimele detalii
Superliga
Louis Munteanu, transfer iminent de la CFR Cluj » Clubul care l-a convins pe Varga! Se stabilesc ultimele detalii
Cristina Laslo, interviul finalului de an: „Lumea e razna, așa am votat!” » Despre conflictul cu Pera: „Singurul cuvânt!” + abordează un subiect tabu în România: „Nu sunt împotriva unei relații cu o fată”
Handbal
Cristina Laslo, interviul finalului de an: „Lumea e razna, așa am votat!” » Despre conflictul cu Pera: „Singurul cuvânt!” + abordează un subiect tabu în România: „Nu sunt împotriva unei relații cu o fată”
Mega-stadionul care rivalizează cu Santiago Bernabeu pentru finala CM 2030 » Va avea 115.000 de locuri: imagini de pe șantier
Campionate
Mega-stadionul care rivalizează cu Santiago Bernabeu pentru finala CM 2030 » Va avea 115.000 de locuri: imagini de pe șantier
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Profit.ro
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Primul abandon în Liga 2! Finanțatorul nu va mai sprijini clubul din 2026: „Mă retrag, nu mai pot ajuta echipa!”

Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu


Comentarii (2)
MaxP
MaxP  •  29 Octombrie 2025, 20:11

Sa-i spuna cineva domnului Forminte ca lipsa de rezultate si de valoare erau pe vremea lui, acum chiar s-au obtinut niste rezultate decente din partea unor gimnaste valoroase. Cu el, da, vreo 10 ani nu s-au prea castigat medalii, nu se obtineau medalii, pana nici finala pe echipe la Europene nu mai era plauzibila. Un lucru e cert, intr-un staff de lot national, nu esti antrenor personal. Iar la cate controverse s-au strans prin preajma antrenorului "inculpat", mi-e cam greu sa cred ca nu are o parte din vina. Cateva declaratii aberante au fost facute absolut public de dansa, deci cam stim despre cine avem de-a face.

AmiraIsaac
AmiraIsaac  •  27 Octombrie 2025, 15:48

*** ***! ***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează