FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

EXCLUSIV Sorin Cârțu a găsit un aspect pozitiv în jocul României: „Aproape, însă în salturi” » Pe cine ar vrea la baraj

Articol de - Publicat duminica, 16 noiembrie 2025 14:00 / Actualizat duminica, 16 noiembrie 2025 15:24

Președintele Universității Craiova, Sorin Cârțu, 70 de ani, a apreciat prima repriză a tricolorilor, cu toate că a evidențiat câteva detalii individuale ce ne-au tras în jos. Legenda Craiovei Maxima crede că am putea emite pretenții cu Ucraina în semifinala barajului din martie 2026, însă este circumspect, per total.

România și-a îngropat la Zenica, 1-3 cu Bosnia, orice speranță de a avea un culoar favorabil la barajul pentru Campionatul Mondial din 2026. Al doilea eșec cu bosniacii în grupă, ratarea și locului secund, ne rămâne poziția a treia și așteptăm cu înfrigurare ziua de joi.

Pe 20 noiembrie, de la ora 14:00, ora României, tricolorii lui Lucescu vor cunoaște exact cu cine vor juca la barajul din martie 2026, pentru un bilet la Mondialul nord-american.

Ruta din Liga Națiunilor aduce un traseu mult mai complicat în drumul spre Mondial, în fața unui adversar de coșmar. În acest moment, cele mai probabile adversare pentru România, care vin din urna 1, sunt Italia, Turcia, Ucraina și Polonia.

Scenariul nu este unul bătut în cuie, scenariile se pot modifica în ultima rundă a preliminariilor. Șansele sunt însă foarte mici pentru apariția unor surprize. România va juca sigur în deplasare!

26martie 2026 este data la care se va desfășura semifinala play-off-ului, în unică manșă, în timp ce partida decisivă pentru Mondial va fi pe 31 martie 2026

Sorin Cârțu, reacție a doua zi după Bosnia - România: „Tricolorii i-au subjugat în prima repriză, apoi, parcă cereau egalarea. Salturi!"

Președintele Universității Craiova, Sorin Cârțu, 70 de ani, a găsit un aspect pozitiv într-un ocean de neîmpliniri. Totuși, fostul mare fotbalist a fost dezamăgit de cum au fost tratate niște faze-cheie.

„Când este un insucces, impresia finală n-are cum să fie favorabilă. Dar hai să-ți spun de un aspect pozitiv! În prima repriză, România a jucat aproape de un fotbal modern. Tricolorii i-au subjugat, au avut și ocazia să facă 2-0, puteau ajunge și la 3-0... Mihăilă și Man au risipit niște ocazii, care, poate...

La Man n-ai voie să ratezi așa! Și-a făcut-o pe stângul, OK, putea se prefacă... Dai, apoi bosniacul, care și-acum alunecă la ce "sanie" a făcut, era altceva. Vedeam o altă soluție la finalizare, mai ales la nivelul lui Man, PSV, Champions League. Nu știu dacă acolo s-a rupt meciul, dacă a fost momentul psihologic. Ăia era anesteziați, atunci trebuiau doborâți.

Apoi, bosniacii au jucat în repriza a doua ceea ce am arătat noi în prima. Am intrat în "a doua" de parcă ceream egalarea. Nu i-am înțeles pe jucătorii noștri. După eliminare, ce să mai analizăm?! Eu oricum nu am analizat niciodată ceea ce se joacă 10 contra 11.

Poate dacă era nea Mircea (Lucescu) inspirat și, după efortul din prima repriză, făcea trei schimbări la pauză, pentru energie proaspătă. Ideea cu care rămânem, clar, este că nu avem continuitate în jocul modern. Ce să ceri pentru baraj?! Greu să ai speranțe", a declarat Sorin Cârțu pentru Gazeta Sporturilor.

Nu putem comenta că arbitrajul a prejudiciat România. Tu, Drăguș, n-ai ce să cauți cu piciorul atât de sus, te expui
Sorin Cârțu, președinte Universitatea Craiova

Sorin Cârțu despre play-off-ul din martie: „Cu Ucraina să zici că am avea avantajul terenului neutru și că ar cunoaște-o nea Mircea"

Sorinaccio este de părere că Mircea Lucescu, 80 de ani, selecționerul României, își va continua mandatul și va juca și șansele tricolorilor la barajul din martie.

„N-am ce sfaturi să-i dau eu lui Mircea Lucescu, nu știu ce planuri are. Are stilul lui de a trăi fotbalul. Cred că da, că va continua, cred că vrea să fie și la baraj. Că e bine, că nu e bine, vom vedea prin martie.

Acum, depinde peste cine dai la baraj, dar, în tot cazul, din ce-am auzit, toate sunt peste noi Repet, ce să ceri? Hai să zici că poate dăm de Ucraina și am avea avantajul că am juca pe teren neutru. Apoi, om mai vedea.

Cu Ucraina ai putea avea avantajul că nea Mircea își cunoaște bine adversarul. Dar poți emite pretenții doar dacă joci ca-n prima repriză cu Bosnia sau ca-n meciul cu Austria. Dar există prea multe fluctuații pe durata unei partide, așa că se cerem? Nu merge treaba în salturi, cum am arătat noi", a conchis Cârțu.

Probabil, Baiaram nu a intrat în gândirea lui Mircea Lucescu, poate că nu l-a văzut ca jucător agresiv pentru acest meci, cu Bosnia. Dânsul știe cum îl vede pe Baiaram!
Sorin Cârțu, președinte Universitatea Craiova

Citește și:
Ioan Varga se gândește la retragerea de la CFR Cluj: „M-am săturat și eu! Cât să mai pierd bani?”
Superliga
Ioan Varga se gândește la retragerea de la CFR Cluj: „M-am săturat și eu! Cât să mai pierd bani?”
Portretul lui Filip Stojilkovic: „Nu e număr 9 clasic” » L-a studiat pe noul atacant al Rapidului și spune că are o calitate RARĂ în România: „Atunci marchează cel mai mult”
Superliga
Portretul lui Filip Stojilkovic: „Nu e număr 9 clasic” » L-a studiat pe noul atacant al Rapidului și spune că are o calitate RARĂ în România: „Atunci marchează cel mai mult”
PSG, bătută măr cu o săptămână înaintea Supercupei Europei! » Și Arsenal a ieșit „șifonată”
Campionate
PSG, bătută măr cu o săptămână înaintea Supercupei Europei! » Și Arsenal a ieșit „șifonată”
Promisiunea lui Dan Petrescu, după ce Gigi Becali și MM Stoica s-au vorbit să îl aducă la FCSB
Superliga
Promisiunea lui Dan Petrescu, după ce Gigi Becali și MM Stoica s-au vorbit să îl aducă la FCSB
Schimbarea cărții de identitate. Până când mai puteți folosi buletinul vechi
Profit.ro
Schimbarea cărții de identitate. Până când mai puteți folosi buletinul vechi
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Omul din umbră din echipa „Zeiței de la Montreal”: „Nota 10? Meritul Nadiei 80%. Eu – 1%!” + De ce nu vorbește Comăneci despre barbariile lui Karolyi

Dinamo își schimbă din nou sigla!


Comentarii (1)
patratel2019
patratel2019  •  17 Noiembrie 2025, 00:11

La meciurile de baraj toți adversarii sunt de coșmar! Mai terminați cu adversari grei și ușori. Nu există așa ceva. Cu oricine cazi, este pe viață și pe moarte! Doar dacă ai 11 indolenți așa cum au fost ai noștri, te doare în cot!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează