Articol de Roxana Fleşeru - Publicat joi, 27 noiembrie 2025 14:38 / Actualizat joi, 27 noiembrie 2025 15:25
Federația Internațională de Judo (IJF), al cărei președinte este româno-austriacul Marius Vizer, a anunțat joi, într-un comunicat, reintegrarea completă a sportivilor ruși, care vor putea din nou participa la competiții internaționale sub culorile țării lor, cu imnul și drapelul național.
Federația Internațională de Judo (IJF) este primul organism internațional care le va permite rușilore să aibă imn și drapel în competiții. Celelalte foruri păstrează deocamdată statutul neutru și doar după anumite verificări.
Hotărârea intră în vigoare de la Grand Slam-ul de la Abu Dhabi 2025, care debutează vineri, precizează organismul.
Federația Rusă de Judo a salutat această decizie istorică. „Mulțumim IJF pentru această decizie mult așteptată, corectă și curajoasă”, a reacționat președintele acesteia, Serghei Soloveicik, conform Agerpres.
În 2023, în urma unei recomandări din partea Comitetului Internațional Olimpic (CIO), IJF a decis să reintegreze sportivii ruși și belaruși sub drapel neutru, determinând delegația ucraineană să boicoteze Campionatele Mondiale de la Doha.
„Rusia a fost întotdeauna o națiune de prim-plan”
Apoi, în luna iunie a acestui an, belarușii au fost complet reintegrați la Campionatele Mondiale de la Budapesta.
„În urma evoluțiilor recente, inclusiv restabilirea reprezentării naționale complete pentru sportivii belaruși, IJF consideră că este acum oportun să se permită sportivilor ruși să participe în aceleași condiții”, a explicat organismul internațional prin intermediul unui comunicat.Federația Internațională de Judo l-a avut multă vreme drept președinte de onoare pe președintele rus Vladimir Putin.
Niciun judoka rus nu a participat la Jocurile Olimpice de la Paris sub drapel neutru. Federația rusă de profil a boicotat întrecerea, considerând condițiile umilitoare.„Rusia a fost întotdeauna o națiune de prim-plan în lumea judo-ului, iar revenirea sa deplină ar trebui să îmbogățească competiția la toate nivelurile, respectând în același timp principiile de echitate, incluziune și respect ale IJF”, a subliniat joi Federația Internațională de Judo.
Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu