FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

A dat-o în judecată pe FCSB la un an de la despărțire! Ce sumă îi cere lui Becali

Andrei Vlad a dat-o în judecată pe FCSB // FOTO: Imago Images
Andrei Vlad a dat-o în judecată pe FCSB // FOTO: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 07 ianuarie 2026 23:17 / Actualizat miercuri, 07 ianuarie 2026 23:18

Andrei Vlad (26 de ani), portarul lui Aktobe, a dat-o în judecată pe FCSB, club pentru care a fost legitimat în perioada 2017-2025. Goalkeeperul susține că Gigi Becali (67 de ani) trebuie să-i plătească o sumă importantă de bani.

Vlad solicită 20.000 de euro, sumă care se referă la bonusuri pentru cupele europene, potrivit iamsport.ro. În acest sens, Vlad a deschis un proces împotriva roș-albaștrilor la Tribunalul București.

Andrei Vlad a dat-o în judecată pe FCSB

Acțiunea a fost înregistrată de instanță în decembrie 2025, iar Vlad a acționat-o în instanță pe FCSB pentru că nu i-ar fi fost achitate bonusurile din cupele europene, în valoare de 20.000 de euro.

Vlad a părăsit-o pe FCSB la începutul anului trecut, atunci când i-a expirat contractul. A avut parte de o experiență nereușită în tricoul campioanei României, care l-a transferat în 2017 de la Universitatea Craiova pentru 400.000 de euro.

Portarul a ales-o pe Aktobe, club pentru care a jucat de 28 de ori. A primit 32 de goluri, iar în 9 partide a păstrat poarta intactă. Rămâne de văzut dacă fotbalistul va continua în Kazahstan, jurnaliștii locali anunțând la finalul lui 2025 că acesta nu mai intră în planurile antrenorului.

Ultima apariție a lui a fost una dificilă. În partida dintre Astana și Aktobe, scor 5-3, disputată în etapa a 25-a din campionatul Kazahstanului, fostul goalkeeper al FCSB-ului a fost scos la pauză după ce a încasat patru goluri într-o singură repriză, iar ulterior nu a mai prins minute, fiind rezervă în etapa următoare.

La nivel internațional, Andrei Vlad are un singur meci pentru echipa națională a României, într-un amical pierdut în 2021 împotriva Georgiei (1-2).

Vlad e cotat de site-ul de specialitate Transfermarkt la 400.000 de euro.

Nu ai cum să câștigi dacă vine unul ca Vlad și bagă mingea în poartă. E o situație de cascadorii râsului. M-am luat și după oamenii mei, care ziceau că e cel mai bun la antrenamente.

- declara Gigi Becali în 2022

Citește și:
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Liga 2
Carmen Negoiță, complet goală la 43 de ani. „Nu trebuie să ne rușinăm de corpul nostru”
Primul transfer serios al verii pentru Dinamo! A ajuns deja în cantonamentul din Polonia
Superliga
Primul transfer serios al verii pentru Dinamo! A ajuns deja în cantonamentul din Polonia
Emil Boc sfidează Federația și le dă interzis rușilor la Cluj-Napoca: „Nu sunt de acord!”
Gimnastica
Emil Boc sfidează Federația și le dă interzis rușilor la Cluj-Napoca: „Nu sunt de acord!”
Gigi Becali a dat afară 4 jucători de la FCSB! MM Stoica recunoaște: „Îmi pare rău că n-am prelungit”
Superliga
Gigi Becali a dat afară 4 jucători de la FCSB! MM Stoica recunoaște: „Îmi pare rău că n-am prelungit”
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Profit.ro
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (1)
Gigi98
Gigi98  •  08 Ianuarie 2026, 10:26

dati banii baiatului, teparilor

Vezi toate comentariile (1)
Comentează