FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

I-a semnat sentința elevului lui Kopic: „Îmi pare rău că o spun, dar e limitat! Nu-l ajută nici fizicul”

Alexandru Pop (numărul 99) are viitorul incert la Dinamo // FOTO: Imago Images
Alexandru Pop (numărul 99) are viitorul incert la Dinamo // FOTO: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 17 ianuarie 2026, 12:32 / Actualizat sambata, 17 ianuarie 2026 12:43

Costel Orac (66 de ani), fostul mare atacant de la Dinamo, a vorbit despre ineficiența lui Alexandru Pop (25 de ani). Transferat în urmă cu un an de la Oțelul Galați, pentru 125.000 de euro, atacantul n-a convins în alb-roșu și ar putea pleca de la echipă în această iarnă.

În viziunea lui Orac, Pop nu e un fotbalist cu care Dinamo se poate lupta la campionat. Legenda „câinilor” susține că vârful transferat de la Galați este „limitat”, iar fizicul nu-l recomandă pentru poziția pe care evoluează.

Costel Orac îl critică public pe Alexandru Pop, atacantul lui Dinamo: „Cu fizicul pe care îl are el...”

„Alex Pop e un jucător limitat, îmi pare rău că trebuie s-o spun. Nu e un jucător de echipă care să se lupte pentru campionat, pentru cupe europene.

Să nu uităm că el a făcut un salt foarte mare de la Dej la Oțelul. De asemenea, la Oțelul, din ceea ce am văzut, a avut o perioadă destul de mare în care a jucat în bandă, nu vârf.

Dacă mai ținem cont de faptul că, la ora actuală, contează foarte mult pentru un atacant de gură porții, un atacant central, fizicul. E rapid, tehnic, dar, din păcate, nu prea îl ajută fizicul pentru postul ăsta. Intră în combinații.

Pentru mine, asta este explicația. E totuși o diferență între perioada în care a jucat la Oțelul. Oțelul nu era în situația în care este acum, nu avea șanse la play-off.

Sunt alte obiective, dar sigur că e jucător care are calitate, dar părerea mea e că, pentru postul de atacant, în ziua de astăzi, cu fizicul pe care îl are el, e un dezavantaj”, a spus Orac, la emisiunea „Totul pentru Dinamo”.

I-a semnat sentința elevului lui Kopic: „Îmi pare rău că o spun, dar e limitat! Nu-l ajută nici fizicul”
Alexandru Pop, atacantul lui Dinamo

Alexandru Pop a jucat 20 de meciuri în acest sezon pentru Dinamo, perioadă în care a marcat 2 goluri și a oferit 2 pase decisive. E cotat de site-ul de specialitate Transfermarkt la 800.000 de euro.

Per total, în 37 de meciuri la Dinamo, Pop are aceleași cifre. U Cluj, Unirea Dej și Oțelul Galați sunt echipele pentru care a mai jucat Pop, înainte de sosirea la Dinamo.

Mamadou Karamoko și Stipe Perica sunt ceilalți atacanți din lotul lui Dinamo.

Citește și:
Presa din Italia a reacționat după o nouă victorie a lui Chivu în Serie A: „Poate asta a lipsit sezonul trecut” + Nota primită
Campionate
Presa din Italia a reacționat după o nouă victorie a lui Chivu în Serie A: „Poate asta a lipsit sezonul trecut” + Nota primită
Daniel Pancu, MONOLOG de cinci minute despre situația lui Ciprian Deac » Discurs fără menajamente: „De atunci mi-am jurat”
Superliga
Daniel Pancu, MONOLOG de cinci minute despre situația lui Ciprian Deac » Discurs fără menajamente: „De atunci mi-am jurat”
A intervenit și a deturnat negocierile pentru aducerea lui Moruțan! Gigi Becali: „Vă spun cum s-a întâmplat, adevărul”
Superliga
A intervenit și a deturnat negocierile pentru aducerea lui Moruțan! Gigi Becali: „Vă spun cum s-a întâmplat, adevărul”
Nu pierd timpul! Fiica lui Bodescu de la FRF i-a spus „DA” fostului atacant din Superliga
Stiri extrasport
Nu pierd timpul! Fiica lui Bodescu de la FRF i-a spus „DA” fostului atacant din Superliga
EXCLUSIV Investiție de amploare lansată de Dumitru Dragomir
Profit.ro
EXCLUSIV Investiție de amploare lansată de Dumitru Dragomir
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ce face Bianca Andreescu, în timp ce jucătoarele de top se pregătesc pentru debutul la Australian Open

Vedeta lui PSG s-a îndrăgostit de o fostă studentă la științe politice, care a renunțat la școală pentru ... dansuri orientale


Comentarii (7)
Lemmy
Lemmy  •  17 Ianuarie 2026, 18:19

Foarte corect spus. Am 50 de ani, i-am prins pe amandoi jucând (Orac și Țălnar). Extreme de buzunar, foarte bune. Viteză, driblig, centrări, finalizare. Orac avea în plus și lovitură liberă.

Ronnie_Radke
Ronnie_Radke  •  17 Ianuarie 2026, 16:53

Avem 2 atacanti de liga a 3 a ...Pop si Perica !! Trb scapat de astia 2 urgent !!

concret.n1
concret.n1  •  17 Ianuarie 2026, 15:50
Postat de therealreddog33 pe 17 Ianuarie 2026, 14:22

Are. Ce mare fotbalist a fost. El și cu Țălnar ( de care unii “fani” dinamoviști râd, prostește, legându-se de fizicul de acum) erau niște extreme geniale în anii 80, ce fuleu, ce centrări din alergare. Și ce lovituri libere bătea Costel, le punea parcă cu mâna în vinclu. Așa tehnică nu mai vedem în ziua de azi, vai fotbalul nostru…

Bine zici.

Vezi toate comentariile (7)
Comentează