Articol de Tudor Belivacă - Publicat duminica, 25 ianuarie 2026, 11:20 / Actualizat duminica, 25 ianuarie 2026 11:20
Florin Prunea, fost internațional român, a comentat situația lui Marcel Bîrsan, „centralul” care a oficiat Universitatea Craiova - FC Botoșani, meci din etapa #23 din Superliga.
Marcel Bîrsan nu a avut cea mai inspirată seară în Bănie. „Centralul” a reușit să irite ambele formații, a dat 5 galbene în primele 45 de minute (2 au fost pentru antrenori) și a fost huiduit ulterior de fanii de pe „Ion Oblemenco”. Până la final Marcel Bîrsan a mai arătat trei „galbene” și un cartonaș roșu lui Mario Felgueiras, directorul sportiv al celor de la Universitatea Craiova, imediat după fluierul final.
Momentul care a declanșat furia fanilor olteni a fost minutul 29 atunci când Ștefan Baiaram a primit un cartonaș galben: vedeta oltenilor a avut un umăr la umăr cu Pavlovic, Bîrsan a fluierat fault, deși intervenția a fost corectă, iar Baiaram a răbufnit și a primit un avertisment pentru proteste. Imediat după acest moment a luat cartonaș galben și Filipe Coelho, tot pentru proteste. După meci ambele tabere s-au arătat nemulțumite de arbitrajul lui Bîrsan.
Florin Prunea s-a arătat deranjat de atitudinea „centralului”.
Florin Prunea, iritat de atitudinea lui Marcel Bîrsan în Universitatea Craiova - FC Botoșani: „Nu poți mai bine să liniștești jucătorii? Îți pui lumea în cap singur”
„M-am întâlnit cu Bîrsan, el mai merge la delegări UEFA. Îl știu de mulți ani. Chiar i-am zis: «Ce-i cu tine de ești așa încrâncenat? Mai ai puțin și dai în jucători». Și la meciul cu Petrolul...
Uită-te la faza cu Baiaram. Greșești, dar dacă o faci, fii mai maleabil. Te duci și dai galben și pe bancă, faci un întreg... Vrei să ieși tu în evidență, chiar dacă ai greșit. Că aici nu e fault niciodată.
Și l-am întrebat și îmi zice: «Ai dreptate, Florine, am niște momente în timpul meciurilor, și eu m-am întrebat ce e cu mine». El nu e așa în viața de zi cu zi.
Poftim! Mai dai și galben. Nu poți mai bine să liniștești jucătorii? Îți pui lumea în cap singur. Până la finalul meciului l-a înjurat toată lumea pentru o fază”, a transmis Florin Prunea, conform digisport.ro.
Marcel Bîrsan a arbitrat Universitatea Craiova în 46 de meciuri din cele 251 de partide oficiate. Bilanțul: 27 de victorii pentru olteni, 5 remize, 14 înfrângeri