FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

VIDEO Opinia lui Marius Avram despre penalty-ul acordat Rapidului: „Avem instrucțiuni foarte clare”

Articol de - Publicat marti, 27 ianuarie 2026 21:42 / Actualizat marti, 27 ianuarie 2026 21:52

Marius Avram (46 de ani), fost arbitru și expert în arbitraj, a comentat faza controversată din UTA - Rapid, scor 1-2, într-un meci din etapa #23 din Superliga.

Marius Avram a transmis faptul că Sebastian Colțescu a acordat eronat penalty la faza în care s-a considerat că Pospelov a comis un henț în propriul careu. Cum a explicat fostul arbitru?

Marius Avam a explicat că nu trebuia acordat penalty deoarece Pospelov a încercat să-și micșoreze aria corpului, trăgându-și mâna spre corp, în momentul în care șutul expediat de Christensen l-a lovit în palma dreaptă în minutul 40 al partidei.

Marius Avram a reacționat după penalty-ul acordat Rapidului în meciul cu UTA: „Intenția jucătorului la această fază e de a-și micșora suprafața corpului”

Fostul arbitru a transmis faptul că „potrivit noilor directive de la UEFA contactul cu mâna care împiedică șutul pe poartă ar trebui mai sever, și în cele mai multe cazuri, ar trebui acordată lovitură de la 11 metri, cu excepția cazului în care brațul fundașului este foarte aproape sau atinge coprul”, conform digisport.ro.

„Colțescu acordă penalty, apoi e chemat de Dima să revadă faza. O vede și rămâne consecvent cu decizia luată în teren. Vedem un jucător care este cu fața la adversar, îl vede că șutează și încearcă să se ferească. Cu o mână reușește, cu cealaltă aproape a reușit. Îl lovește mingea în mână când el aproape o avea lipită de corp.

Intenția jucătorului la această fază e de a-și micșora suprafața corpului. Încearcă să-și tragă mâinile instinctiv către corp. Nu să depărteze, ci să apropie. Are mâna foarte aproape de corp în momentul în care are loc contactul cu mingea.

Dacă se îndrepta spre gol, dacă oprește înscrierea unui gol era penalty. La șutul la poartă avem instrucțiuni foarte clare. Nu putem spune că e gol clar. Portarul era în poartă, doi fundași în spate. Mâna în care îl lovește mingea e aproape lipită.”, a transmis Marius Avram, potrivit sursei citate.

De la punctul cu var a marcat Alex Dobre în minutul 41, după ce Marius Coman a deschis scorul pentru arădeni în minutul 19. Leo Bolgado a înscris golul de trei puncte pentru giuleșteni în minutul 79. Cu această victorie Rapid a urcat pe locul 2 în clasamentul Superligii, cu 45 de puncte acumulate în 23 de partide, la un singur punct distanță de liderul Universitatea Craiova.

Citește și:
Cu lacrimi în ochi, Zeljko Kopic a spus tot ce are pe suflet: „Nu simt respect! Pentru mine e dureros”
Superliga
Cu lacrimi în ochi, Zeljko Kopic a spus tot ce are pe suflet: „Nu simt respect! Pentru mine e dureros”
Adrian Porumboiu l-a DISTRUS pe Istvan Kovacs, după Rapid - Dinamo: „Numai dacă ești beat nu vezi așa ceva”
Superliga
Adrian Porumboiu l-a DISTRUS pe Istvan Kovacs, după Rapid - Dinamo: „Numai dacă ești beat nu vezi așa ceva”
Note GSP la Rapid - Dinamo » Cât a primit Istvan Kovacs + cine sunt cei doi jucători cu nota 8
Superliga
Note GSP la Rapid - Dinamo » Cât a primit Istvan Kovacs + cine sunt cei doi jucători cu nota 8
Decizia urgentă luată de Inter, după meciul cu scandal și criza de nervi a lui Cristi Chivu
Campionate
Decizia urgentă luată de Inter, după meciul cu scandal și criza de nervi a lui Cristi Chivu
Circulație rutieră închisă complet pe două artere importante din București, pentru modernizarea liniilor de tramvai
Profit.ro
Circulație rutieră închisă complet pe două artere importante din București, pentru modernizarea liniilor de tramvai
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Patrick Mouratoglou, la antrenament cu iubita mai tânără cu 24 de ani! Imagini din academia francezului

Verdict înainte de play-off: „La ce calitate avem, nu avem voie să pierdem vreun meci!”


Comentarii (13)
OliB
OliB  •  28 Ianuarie 2026, 19:45

Respect pentru corectitudine si impartialitate, Marius Avram. ***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

zoltan_ar
zoltan_ar  •  28 Ianuarie 2026, 08:54

Opinie. UTA-rapid de fapt ce sa intamplat la Arad. https://www.aradon.ro/aradon-opinii/opinii-uta-rapid-ce-tiganie-2139376/

utilizator șters
utilizator șters  •  28 Ianuarie 2026, 07:28
Postat de Paduchiosu pe 27 Ianuarie 2026, 22:08

Si Coltescu cand s-a dus acasa... minune! Mobila arata nou-nouta.

Cu siguranță Șucu a facut câteva comisioane pe acest final de campionat. Livrarea s-a facut cu doi livratoti, ca la Altex. Ceva nou la casa omului e binevenit oricând.

Vezi toate comentariile (13)
Comentează