GSP SPECIAL  »  PUBLICITATE  »  ADVERTORIAL

INFOGRAFIC: Jocurile de Iarnă 2026

Articol de GSP - Publicat joi, 05 februarie 2026 14:02 / Actualizat joi, 05 februarie 2026 14:02

În perioada 6-22 februarie nordul Italiei devine epicentrul sporturilor de iarnă, un adevărat festival al zăpezii și gheții care aduce laolaltă aproape 3000 de sportivi din peste 90 de țări. România este reprezentată la Jocurile de Iarnă 2026 de 29 de sportivi, adevărați temerari care vor încerca să țină steagul sus în competițiile la care vor lua startul.

O singură în medalie în istorie

România nu a excelat la Jocurile de Iarnă de-a lungul timpul, iar singura medalie obținută datează din anul 1968, când Ion Panțuru și Nicolae Neagoe se clasau pe locul trei în proba de bob două persoane obținând un bronz care a dăinuit până astăzi ca rezultatul etalon al sporturilor de iarnă românești.

De la medalia de bronz obținută în 1968 rezultatele României la Jocurile de Iarnă pot fi numărate pe degetele de la o mână. Cel mai aproape de podium am fost în 1992, când Ioan Apostol și Liviu Cepoi s-au clasat pe locul 4 la sanie în proba de dublu.

La ultima ediție a Jocurilor de Iarnă, în 2022, România a fost reprezentată de 21 de sportivi, iar cel mai bun rezultat a fost obținut la sanie în proba de ștafetă mixtă prin Raluca Strămăturaru, Valentin Crețu, Vasile Gîtlan/Darius Șerban – locul 9.

Jocurile de Iarnă din 2026 aduc la start una dintre cele mai numeroase delegații ale României din istoria acestui festival al zăpezii și gheții. Nu mai puțin de 29 de sportivi vor concura la opt discipline: patinaj artistic, biatlon, schi alpin, sărituri cu schiurile, schi fond, snowboard, bob și sanie. 

Speranțele pentru clasări cât mai fruntașe se leagă tot de sanie, unde experiența unor competitori precum Valentin Crețu sau Raluca Strămăturaru ar putea înclina balanța spre rezultate pozitive.

Participare record în 2026

Jocurile de iarnă din 2026 sunt cele mai numeroase când vine vorba de numărul sportivilor angrenați în competiții. Aproximativ 2800 de competitori din 93 de țări se vor întrece de-a lungul a 17 zile în cele 116 evenimente la 16 discipline diferite de zăpadă și gheață.

Pentru țări precum Benin, Guinea-Bissau și Emiratele Arabe Unite participarea la aceste jocuri de iarnă reprezintă o premieră.

Ediția din acest a Jocurilor de iarnă a costat potrivit cifrelor oficiale 5.2 miliarde de euro, dintre care 3.5 miliarde au fost folosiți pentru infrastructura sportivă.

Premiere

Pentru prima dată în istorie două orașe vor avea statut de gazdă pentru Jocurile de iarnă, iar competițiile sportive vor avea loc pe o suprafața de 22.000 de kilometri pătrați. De aceea, festivitatea de deschidere va avea loc în premieră, simultan, în patru locuri diferite pentru ca toți sportivii implicați să se bucure în același timp de spectaculosul moment.

Jocurile de iarnă 2026 vor marca și o premieră la capitolul sporturi: Schi Alpinismul. Un sport care combină urcatul pe munte pe schiuri cu porțiuni de alpinism pur și coborâri spectaculoase pe zăpadă neamenajată.

Vezi toate știrile Betano

Citește și:
Gigi Becali l-a sunat pe patronul rivalei din Superliga și a râs de el: „Săracul... Serie B scrie pe tine!”
Superliga
Gigi Becali l-a sunat pe patronul rivalei din Superliga și a râs de el: „Săracul... Serie B scrie pe tine!”
E gata: Cătălin Cîrjan a semnat noul contract: „Există lucruri pe care nu le poți cumpăra cu bani”
Superliga
E gata: Cătălin Cîrjan a semnat noul contract: „Există lucruri pe care nu le poți cumpăra cu bani”
Scandalizați în direct! » A costat 20 mil. €, bani publici, dar nu mai funcționează: „Merită să ne mai agităm?”
Superliga
Scandalizați în direct! » A costat 20 mil. €, bani publici, dar nu mai funcționează: „Merită să ne mai agităm?”
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Baschet
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează