SPORTURI  »  OLIMPIADA 2008  »  INAUGURARE

Lacrimi prezidenţiale

Articol de , - Publicat sambata, 09 august 2008 00:00

Traian Băsescu a fost prezent ieri la deschiderea Casei României şi s-a emoţionat cînd a rostit mesajul către "tricolori"


Puzderie de invitaţi ieri, la Casa României, amenajată în incinta Ambasadei noastre la Beijing. Rînd pe rînd, foste glorii, oameni din sport, oficiali ai delegaţiei şi antrenori şi-au făcut apariţia în cartierul în care România se învecinează cu Marea Britanie, India, Columbia şi Slovenia. Puţin după ora 14:00 locală a sosit şi preşedintele Traian Băsescu împreună cu soţia, precedat la cîteva minute de Nadia Comăneci, care a coborît sprintenă dintr-un Audi negru. Elegantă, cu geantă şi pantofi Jimmy Choo, Zeiţa de la Montreal a fost personajul cel mai solicitat pentru fotografii-suvenir. Ion Ţiriac a venit împreună cu fiul lui cel mic, Patrick (12 ani).

După ce a dat mîna cu majoritatea celor prezenţi la Ambasadă, Băsescu a rostit un mic discurs, ascultîndu-l întîi pe şeful COSR, Octavian Morariu, care a fost foarte scurt. Nici preşedintele n-a lungit prea mult momentul oficial. A vorbit liber, iar la final, cînd a spus că în spatele fiecărui sportiv al nostru prezent la Jocuri se află 22 de milioane de români, s-a emoţionat atît de tare încît i-au dat lacrimile. A anunţat chiar el că, la puţin timp după festivitatea de deschidere, se va întoarce acasă şi a încheiat spunînd: "Gata, am înţeles că acum ne dau de băut!".

Nici un sportiv din delegaţie nu a putut participa la inaugurarea Casei României pentru că unii intră în concurs în zilele următoare, iar ceilalţi se pregăteau să plece spre Stadionul Naţional pentru defilare. Oficialii au părăsit Casa în jurul orei 15:00, în acelaşi scop. Au rămas însă Mariana Bitang, sobră în ţinuta bej şi cu geantă Louis Vuitton, Elisabeta Lipă, Ana Pascu, Nicu Vlad, Rudel Obreja, Adrian Stoica, dar şi Laura Badea, Violeta Beclea.

Traian Băsescu a fost prezent ieri la deschiderea Casei României şi s-a emoţionat cînd a rostit mesajul către "tricolori"

Puzderie de invitaţi ieri, la Casa României, amenajată în incinta Ambasadei noastre la Beijing. Rînd pe rînd, foste glorii, oameni din sport, oficiali ai delegaţiei şi antrenori şi-au făcut apariţia în cartierul în care România se învecinează cu Marea Britanie, India, Columbia şi Slovenia. Puţin după ora 14:00 locală a sosit şi preşedintele Traian Băsescu împreună cu soţia, precedat la cîteva minute de Nadia Comăneci, care a coborît sprintenă dintr-un Audi negru. Elegantă, cu geantă şi pantofi Jimmy Choo, Zeiţa de la Montreal a fost personajul cel mai solicitat pentru fotografii-suvenir. Ion Ţiriac a venit împreună cu fiul lui cel mic, Patrick (12 ani).

După ce a dat mîna cu majoritatea celor prezenţi la Ambasadă, Băsescu a rostit un mic discurs, ascultîndu-l întîi pe şeful COSR, Octavian Morariu, care a fost foarte scurt. Nici preşedintele n-a lungit prea mult momentul oficial. A vorbit liber, iar la final, cînd a spus că în spatele fiecărui sportiv al nostru prezent la Jocuri se află 22 de milioane de români, s-a emoţionat atît de tare încît i-au dat lacrimile. A anunţat chiar el că, la puţin timp după festivitatea de deschidere, se va întoarce acasă şi a încheiat spunînd: "Gata, am înţeles că acum ne dau de băut!".

Nici un sportiv din delegaţie nu a putut participa la inaugurarea Casei României pentru că unii intră în concurs în zilele următoare, iar ceilalţi se pregăteau să plece spre Stadionul Naţional pentru defilare. Oficialii au părăsit Casa în jurul orei 15:00, în acelaşi scop. Au rămas însă Mariana Bitang, sobră în ţinuta bej şi cu geantă Louis Vuitton, Elisabeta Lipă, Ana Pascu, Nicu Vlad, Rudel Obreja, Adrian Stoica, dar şi Laura Badea, Violeta Beclea.

Citește și:
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Superliga
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Pierdere uriașă: U Cluj rămâne fără Jovo Lukic! Câți bani aduce bosniacul în Superliga
Superliga
Pierdere uriașă: U Cluj rămâne fără Jovo Lukic! Câți bani aduce bosniacul în Superliga
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (6)
 •  09 August 2008, 14:50

Băşini prezidenţiale.

 •  09 August 2008, 12:05

Pai Base a zis la misto ca "acum ne dau de beut", ca sa nu-l mai beshteliti atit. A facut haz de ce se stie si e bine ca omului i-e sete si nu se ascunde. Ascultati-ma pa mine : cui ii place sa bea un shpritz ...e baiat bun ! Ca balbaitul de Ceasca n-a baut niciodata in fatza lumii, (cica gangavitul ala de tatar nici nu stia sa bea) si nici n-a fost vazut zambind vreodata.

 •  09 August 2008, 08:59

Foarte interesant articolul insa vreau sa punctez ceea ce m-a dat pe spate (inca nu-mi revin): "Nadia Comăneci, care a coborît sprintenă dintr-un Audi negru. Elegantă, cu geantă şi pantofi Jimmy Choo" "Mariana Bitang, sobră în ţinuta bej şi cu geantă Louis Vuitton". Domnule, ma simt mai implinit acum ca stiu culorile hainelor si marcile accesoriilor.

Vezi toate comentariile (6)
Comentează