Articol de Adrian Duţă - Publicat sambata, 02 mai 2026, 08:55 / Actualizat sambata, 02 mai 2026 09:12
Fostul internațional Florin Prunea s-a declarat impresionat de Csikszereda, după victoria ciucanilor cu FCSB, scor 1-0, în etapa 7 din play-out-ul Superligii.
Fostul portar al echipei naționale din „Generația de Aur” l-a lăudat pe Robert Ilyeș, antrenorul echipei din Miercurea Ciuc, aflată la primul sezon în Superliga.
Prunea îi vede pe ciucani cu șanse reale la un loc de baraj de Conference League. Pentru asta, ar trebui să treacă peste Botoșani în clasament.
FCSB are deja acontat locul la barajul dintre două echipe de play-out. Ulterior, câștigătoarea va înfrunta locul 4 din play-off pentru un loc în preliminariile Conference League.
Florin Prunea: „Csikszereda e revelația sezonului. Jos pălăria în fața lui Ilyeș”
„Csikszereda, din punctul meu de vedere, este revelația acestui sezon. Jos pălăria în fața lui Robert Ilyeș și a acestor băieți. Jos pălăria în fața lor, fac o treabă extraordinară.
Dacă vor câștiga cu UTA, vor juca cu Botoșani în finala pentru baraj. Jos pălăria în fața lui Pap (n.r.- portarul Eduard Pap, de la Csikszereda). A fost la 0-0 o minge foarte greu de scos (n.r. - la ocazia lui Octavian Popescu din minutul 79)”, a declarat Prunea, potrivit digisport.ro.
Csikszereda, în luptă pentru locurile de baraj de Conference League
După victoria cu FCSB, Csikszereda a ajuns la 30 de puncte și a urcat, cel puțin temporar, pe locul 10. Ciucanii sunt la un punct în spatele lui FC Botoșani, care are de jucat cu Farul etapa aceasta.
FCSB e lider, cu 36 de puncte, iar UTA e pe locul 2, dar formația din Arad nu are licență UEFA, astfel că nu e luată în calcul pentru baraj.
Am venit când erau în Liga 4 și acum mă mândresc că am bătut campioana României. Au trecut cam 15 ani de când sunt aici. E o satisfacție. Mă bucur pentru publicul nostru și comunitatea noastră.
Dacă vom câștiga la Arad, putem vorbi de barajul de cupe europene. Până atunci este departe. Botoșani nu a jucat deocamdată și nu pot face alte comentarii.
- Robert Ilyeș, după victoria cu FCSB

Clasamentul din play-out
Ion Țiriac, dezvăluire din comunism: „Aveam pașaportul pe care 99% dintre români nu-l aveau!”
Diana Munteanu are un fotbalist favorit la CM: „Dacă m-ar da o tură cu trotineta nu mi-ar părea rău”