FOTBAL  »  LIGA 2  »  INSOLVENȚĂ

Au intrat oficial în insolvență, la o lună după finalul Superligii

Galeria Unirii Slobozia, într-o deplasare pe terenul Farului / FOTO: Facebook @AFC Unirea 04 Slobozia
Galeria Unirii Slobozia, într-o deplasare pe terenul Farului / FOTO: Facebook @AFC Unirea 04 Slobozia

Articol de - Publicat marti, 23 iunie 2026, 17:41 / Actualizat marti, 23 iunie 2026 18:25

Unirea Slobozia a intrat în insolvență, la o lună după ce a retrogradat din Superliga în Liga 2.

Cererea clubului la Tribunalul Ialomița a fost admisă, iar Unirea Slobozia demarează procesul de creare a unui plan de reorganizare.

Oficialii echipei au comunicat că obiectivul pe termen lung e revenirea în Superliga, unde Slobozia a evoluat în ultimii doi ani.

Unirea Slobozia a intrat în insolvență

„Asociația Fotbal Club Unirea 04 Slobozia anunță suporterii echipei că Tribunalul Ialomița a admis, în data de 23.06.2026, cererea de deschidere a procedurii generale a insolvenței, la cererea formulată de club, urmând ca, la momentul oportun, să propunem un plan de reorganizare.

În acest moment începe o nouă etapă pentru AFC UNIREA 04 SLOBOZIA, un nou proces de construcție, la finalul căruia ne dorim să reajungem acolo unde am fost în ultimii doi ani.

Activitatea Clubului de Fotbal Unirea Slobozia nu va înceta. Ne propunem, în cele ce urmează, să putem rămâne o echipă competitivă la nivelul Ligii a 2-a, iar pentru îndeplinirea acestui obiectiv, intrarea în procedura generală a insolvenței a reprezentat soluția pentru salvarea unui efort de aproximativ 5 ani și nu se confundă cu procedura falimentului.

Această situație nu este una izolată în România. Mai multe cluburi mari sau importante au trecut sau trec prin insolvență.

AFC UNIREA 04 SLOBOZIA NU este în faliment, ci este într-o etapă de reconstrucție în care are nevoie mai mult decât oricând de susținerea suporterilor, a autorităților și a sponsorilor.

Vă mulțumim pentru prezența voastră din sezonul precedent și vă așteptăm în număr cât mai mare să ne fiți alături în noul sezon!”, a transmis Unirea Slobozia pe Facebook.

Unirea Slobozia, datorii de două milioane de euro la final de 2025

Conform raportului financiar publicat de club, Unirea Slobozia avea datorii de 1,97 milioane de euro la final de 2025. Din această sumă, 1,64 milioane de euro erau datoriile pe termen scurt, adică de achitat în termen de un an. O mare parte, 1,18 milioane de euro, a fost marcată la categoria de „alte datorii, subvenții și venturi în avans”.

Clubul mai înregistra datorii față de angajați, în cuantum de 269.086 de euro, și la autoritățile fiscale, 160.789 euro. Din această vară, veniturile clubului vor scădea considerabil, odată cu retrogradarea din Superliga. În 2025, din totalul încasărilor, 3,27 milioane de euro, aproximativ 330.000 au venit din drepturile de televizare.

Citește și:
Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!
AI-ul stăpânește Mondialul într-un mod rapid și înfricoșător! Distingi pozele trucate de cele reale?
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
AI-ul stăpânește Mondialul într-un mod rapid și înfricoșător! Distingi pozele trucate de cele reale?
Dan Alexa a avertizat-o pe Diana Munteanu în legătură cu fiul ei fotbalist: „Să nu ia asta de la taică-su', că se nenorocește!”
Superliga
Dan Alexa a avertizat-o pe Diana Munteanu în legătură cu fiul ei fotbalist: „Să nu ia asta de la taică-su', că se nenorocește!”
Au intrat oficial în insolvență, la o lună după finalul Superligii
Liga 2
Au intrat oficial în insolvență, la o lună după finalul Superligii
FOTO Frații Pavăl, fondatorii Dedeman, tranzacție cu un milionar belgian
Profit.ro
FOTO Frații Pavăl, fondatorii Dedeman, tranzacție cu un milionar belgian
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (1)
Nimeni11
Nimeni11  •  23 Iunie 2026, 19:04

Draga chat gpt,sunt un suporter al dezvoltări fotbalului românesc,cum pot avea si eu o echipă de fotbal intr un campionat condus de burlenau care ia ciurit pe toti ,si pot intra in insolvență!?❤️ Ps.solutia ar fi sa primesc despăgubiri de la ANMRP ca echipa din sudul capitalei care se intitulează altfel decât ii este denumirea sau ca echipa din judetul dolj ,înființată la Mogosoia,primind bani prin acelasi procedeu?

Vezi toate comentariile (1)
Comentează