Articol de Ionuţ Iordache, Sergiu Alexandru - Publicat miercuri, 24 iunie 2026 22:37 / Actualizat miercuri, 24 iunie 2026 22:39
Printre zecile de mii de fani veniți la Seattle pentru a vedea Bosnia – Qatar s-a aflat și o familie de români. Veniți cu tricourile naționalei României, aceștia au sperat să-i vadă aici pe „tricolori”.
Naționala României a ratat calificarea la CM 2026, dar a fost reprezentată la multe dintre meciuri de fani români. Așa s-a întâmplat și la meciul Bosniei, naționala care a terminat grupa de calificare pe locul 2, chiar în detrimentul „tricolorilor”, după victoria de la Zenica.
VIDEO. O familie de români a venit la Bosnia – Qatar: „Speram că România va fi aici”
Printre zecile de mii de fani ai Bosniei, undeva în peluza impresionantului stadion din Seattle, reporterii Gazetei Sporturilor au reperat două tricouri ale naționalei României. Unul cu numărul 2, al lui Rațiu, și unul cu numărul 10, al lui Ianis Hagi. Purtate de doi copii ai unei familii stabilite de ani buni în SUA.
Iar cei doi și mama lor au spus câteva cuvinte pentru Gazeta Sporturilor.
„Ne plac Rațiu și Ianis Hagi”, au spus cei doi copii, timizi în fața camerei și găsindu-și cu greu cuvintele în limba română.
„Biletele le-am cumpărat cu ceva timp înainte, sperând că România va fi parte din acest Campionat Mondial. Dar rămânem optimiști și sperăm că poate România va fi la următorul turneu. Eu am fularul Bosniei la gât, care ne-a pus piedică în calificări, dar o fac pentru a încuraja altă națională din Balcani.
Acesta e al doilea meci la care am fost. Am mai văzut Belgia – Egipt. Atmosfera la Seattle e extraordinară, stadionul a fost plin. Americanii sunt din ce în ce mai atrași de fotbal, mai ales că naționala Statelor Unite are o prestație fantastică”, a spus mama celor doi copii.
FOTO: Imagini spectaculoase cu Lumen Field, stadionul din Seattle, la meciul Bosnia - Qatar
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!
Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!