INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  IRAN

„O Cupă Mondială dezastruoasă! Au făcut totul pentru a ne elimina” » Căpitanul naționalei și-a strigat frustrarea în fața jurnaliștilor

Articol de - Publicat sambata, 27 iunie 2026, 18:40 / Actualizat sambata, 27 iunie 2026 18:49

Mehdi Taremi (33 de ani), căpitanul Iranului, a vorbit despre modul în care naționala sa a fost tratată la Campionatul Mondial din vara acestui an, criticând vehement condițiile din Statele Unite ale Americii, după ce echipa a remizat sâmbătă dimineață, scor 1-1, cu Egiptul, rezultat care le-ar putea asigura un loc în faza eliminatorie.

Atacantul a ratat o lovitură de pedeapsă la începutul meciului și a trimis o lovitură de cap în bara transversală, înainte ca Iranul să marcheze în minutul 90+3. La o lovitură liberă executată de Ezatolahi, portarul Shobeir nu a reușit să degajeze, iar Taremi a încercat să finalizeze. Mingea a ricoșat, iar Khalilzadeh a trimis-o în plasă, dar golul a fost anulat pentru ofsaid în urma verificării VAR.

Mehdi Taremi: „Au făcut totul pentru a ne elimina”

În ciuda dezamăgirii de pe teren, căpitanul Iranului și-a rezervat cele mai dure critici pentru aranjamentele de călătorie ale turneului, echipa fiind obligată să se întoarcă în tabăra de bază din Tijuana, Mexic, imediat după meci.

Aceasta este o Cupă Mondială dezastruoasă. Ca jucători profesioniști, nu putem concura în aceste condiții. Nu este nici corect, nici echitabil.

Dacă FIFA crede că este corect, este problema lor, dar nu este. Cine ar trebui să rezolve această problemă pentru noi? FIFA? Statele Unite? Nu știu! Dați-mi un nume. Nu avem recuperare; nu avem oameni de la logistică aici care să ne ajute. Ce să spunem? Ne plângem mereu de aceste lucruri, dar nimeni nu ne ajută. Nimeni!

Președintele FIFA, Gianni Infantino, a venit la vestiarul nostru după primul meci împotriva Noii Zeelande și a spus că va rezolva toate problemele, dar, în realitate, FIFA nu a făcut nimic”, a declarat Mehdi Taremi, potrivit Reuters.

A trebuit să luptăm împotriva absolut a tot. Nu am putut rămâne în țară. Am călătorim și ne-am supus controalelor de imigrare de fiecare dată când am venit să jucăm. Acum nu putem rămâne în Seattle și trebuie să ne întoarcem la Tijuana. Oamenii din Mexic sunt minunați, dar drumul e greu. Au făcut totul pentru a ne elimina, așa că din punctul nostru de vedere, da, cred că asta au vrut, să ieșim.

- Mehdi Taremi, căpitan Iran

„O Cupă Mondială dezastruoasă! Au făcut totul pentru a ne elimina” » Căpitanul naționalei și-a strigat frustrarea în fața jurnaliștilor
Mehdi Taremi, căpitanul Iranului / foto: Imago Images

Iranienii s-au plâns de condițiile de la Mondial inclusiv înainte de meciul cu Belgia, din runda a doua din faza grupelor.

Iran a terminat grupa pe locul 3, cu 3 puncte, iar acum așteaptă să vadă celelalte rezultate pentru a vedea dacă se va califica în faza eliminatorie.

Clasamentul final din grupa G

Citește și:
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
Altele
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
Superliga
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (1)
Gabbibo2spre3
Gabbibo2spre3  •  27 Iunie 2026, 20:52

Ai dreptate, Taremi. Toti e rai cu musulmanii :))) Pozati in victime cand sunteti minoritari, dupa care rupeti tot cand ajungeti majoritari. " Ne plângem mereu de aceste lucruri, dar nimeni nu ne ajută. Nimeni!" - Allah, daca n-o fi ocupat cu alte chestii...

Vezi toate comentariile (1)
Comentează