SPORTURI  »  TENIS  »  INEDIT

GALERIE FOTO Finalista de la Roland Garros, copertă-glamour pentru o prestigioasă revistă internațională

Maja Chwalinska în Vogue Polonia Foto: Instagram +9   FOTO
Maja Chwalinska în Vogue Polonia Foto: Instagram

Articol de - Publicat sambata, 04 iulie 2026, 20:07 / Actualizat sambata, 04 iulie 2026 20:14

Maja Chwalinska (24 de ani, numărul 21 mondial), recentă finalistă la Roland Garros, a apărut pe coperta revistei Vogue, ediția din Polonia, în paginile căreia a vorbit într-un interviu personal despre copilărie, începuturile în tenis, dificultăți, pasiuni și performanța ei pariziană.

Finalistă-surpriză absolută la Paris, Maja Chwalinska a avut o ședere scurtă la Wimbledon, unde a ajuns pe tablou grație unui wild card. A pierdut în turul 1, dar după o răsturnare dramatică de situație: s-a accidentat, o entorsă, pe când era în avantaj de un set și 5-2, ducând totuși partida până la capăt și cedând cu 6-2, 5-7, 2-6 în fața thailandezei Mananchaya Sawangkaew, venită din calificări.

Înainte de Londra, a petrecut însă timp acasă, fiind primită de oficialități, acordând interviuri, stând apoi împreună cu apropiații în orașul ei, Bielsko-Biala. În noul ei program a intrat și o discuție plus o ședință foto pentru ediția din Polonia a revistei Vogue. A cărei copertă din ediția iulie-august este.

Maja Chwalinska în Vogue Polonia Foto: Instagram
Maja Chwalinska în Vogue Polonia Foto: Instagram
Maja Chwalinska în Vogue Polonia Foto: Instagram
Maja Chwalinska la Wimbledon Foto: Instagram
Maja Chwalinska în Vogue Polonia Foto: Instagram
+4 FOTO

Chwalinska a mărturisit că nu spera la o asemenea primire, multă lume așteptând-o pe aeroportul din Varșovia. Ce a simțit? „Șoc, întâi și întâi. Nu mi-am dat seama de dimensiunea a ceea ce s-a întâmplat în Polonia legat de succesul meu. Sunt foarte recunoscătoare pentru asta”, a spus ea în materialul din Vogue.

Nu doar jocul elaborat, neconvențional pentru vremurile actuale, i-a cucerit pe oamenii care s-au strâns în fața Palatului Culturii pentru a urmări finala cu Mirra Andreeva pe ecrane uriașe. Mai mult poate a contat povestea din spatele acestui succes neașteptat, chiar și pentru Maja.

A fost prima ședință foto, de orice fel, din viața actualului număr 21 mondial, cea care a trecut de calificări pentru a putea juca pe tabloul principal de la Roland Garros.

Maja Chwalinska: „Lucruri spuse în copilărie, erau atât de lipsite de griji”

„La Roland Garros, i-ai impresionat pe Venus Williams și pe John McEnroe. Andre Agassi a spus că «ești un dar pentru acest sport». Pentru o jucătoare de tenis care, până de curând, nu făcea parte din elită, acesta este un compliment pe cinste”, i s-a amintit, rugată fiind să comenteze aceste afirmații.

„Da, este foarte drăguț din partea lor. Cum reușesc asta? Sunt bună la a anticipa mișcările adversarelor. Cred că jumătate din asta se datorează faptului că am urmărit mii de meciuri de tenis de-a lungul anilor. Dar pe teren, încerc să mă concentrez exclusiv asupra mea, iar creativitatea în tenis îmi vine în mod natural”, a răspuns.

În copilărie, a fost întrebată ce înseamnă tenisul pentru ea și a răspuns „fericire”. Acum crede că e greu de spus dacă mai crede la fel. „Astăzi, cred tenisul poate fi fericire. E ciudat să văd aceste lucruri spuse în copilărie, erau atât de lipsite de griji”, a adăugat, râzând.

„Obișnuiam să spun asta pentru că m-am îndrăgostit repede de acest sport. Dar când tenisul se transformă dintr-o pasiune într-o profesie, se schimbă și emoțiile care îl însoțesc. E important să te întorci la esențial, la acea întrebare: «De ce ai început să joci tenis?». Și fac asta des”, a adaugat ea.

114era locul ocupat de Maja Chwalinska înainte de startul turneului de la Roland Garros

O trăsătură care o caracterizează cel mai bine? „Sunt tenace.” Întrebată dacă e mai bine că nu a ajuns mai devreme în finala de la Roland Garros, a răspuns elaborat. „Mă bucur că cariera mea a urmat acest curs, că se întâmplă acum și nu acum câțiva ani, când nu eram suficient de matură pentru a face față unui astfel de succes. Voi face tot ce pot pentru a face față situației cât mai bine posibil, dar știu că nu aș fi fost în stare să fac față acum câțiva ani”.

Am suferit multe înfrângeri în viața mea și vor mai fi întotdeauna multe altele, pentru că fac parte integrantă din sport. Pierdem tot timpul, în tenis, este foarte rar să nu pierzi, așa că această modestie este incredibil de importantă, ne permite să tragem concluziile corecte și să ne îmbunătățim. Este una dintre cele mai importante valori din viață – Maja Chwalinska

Știu că viața mea se va schimba radical de acum înainte și voi încerca să mă adaptez la asta, dar prioritățile mele nu se vor schimba. Munca asupra mea și asupra jocului meu îmi oferă cea mai mare satisfacție; așa a fost întotdeauna – Maja Chwalinska

Maja Chwalinska: „Din punct de vedere mintal, sunt o bunicuță”

După ce a suferit de depresie, dar a găsit, împreună cu oamenii potriviți, calea de a ieși la lumină, jucătoarea în vârstă de 24 de ani a trebuit să învețe cum să se relaxeze.

Maja Chwalinska în Vogue Polonia Foto: Instagram
Maja Chwalinska în Vogue Polonia Foto: Instagram
Maja Chwalinska în Vogue Polonia Foto: Instagram
Maja Chwalinska la Wimbledon Foto: Instagram
Maja Chwalinska în Vogue Polonia Foto: Instagram
+4 FOTO

În timpul liber, îi place să rezolve cuvinte încrucișate în timp ce bea ceai. „Din punct de vedere mintal, sunt o bunicuță. Așa îmi spun prietenii. Pentru că, în afara terenului, sunt foarte calmă”, a spus Maja.

Înainte de meciuri, poartă adesea căști. Ce ascultă? „În timpul turneului de la Roland Garros, am ascultat podcasturi, cum ar fi «Podsiadło Kotarski». (n.r. realizat de cantautorul Dawid Podsiadło și de scriitorul și omul de afaceri Radosław Kotarski). Îmi place umorul lor abstract, mă relaxează cu adevărat. Iar când vine vorba de muzică, am două playlisturi: unul mai liniștitor și unul mai motivant. Le aleg în funcție de nevoile mele”, a explicat. Fără să dezvăluie titlurile melodiilor sau numele artiștilor. Puțin mister nu strică niciodată.

Așa cum au fost, pentru mult timp și pentru mulți oameni, cariera ei și viața ei de până acum.

Citește și:
Interzis minorilor! Dua Lipa a îmbrăcat tricoul lui Napoli, apoi s-a fotografiat complet goală în cadă: „Raiul pe Pământ”
Stiri extrasport
Interzis minorilor! Dua Lipa a îmbrăcat tricoul lui Napoli, apoi s-a fotografiat complet goală în cadă: „Raiul pe Pământ”
Gigi Becali a plecat în vacanță și a delegat responsabilitatea pentru transferuri: „El știe tot acum!” » Destinația aleasă de finanțatorul FCSB-ului
Superliga
Gigi Becali a plecat în vacanță și a delegat responsabilitatea pentru transferuri: „El știe tot acum!” » Destinația aleasă de finanțatorul FCSB-ului
Moment INCREDIBIL! Sorana Cîrstea și-a jignit staff-ul în timpul meciului de la Wimbledon: „Lasă-mă în pace, sunteți niște inutili toți”
Tenis
Moment INCREDIBIL! Sorana Cîrstea și-a jignit staff-ul în timpul meciului de la Wimbledon: „Lasă-mă în pace, sunteți niște inutili toți”
Ce se întâmplă cu stadionul pe care Hagi a jucat ultimul meci la Steaua înaintea transferului la Real Madrid + Povești cu Gică Popescu și Dan Petrescu: „Cine e, mă, obraznicul ăsta?”
Special
Ce se întâmplă cu stadionul pe care Hagi a jucat ultimul meci la Steaua înaintea transferului la Real Madrid + Povești cu Gică Popescu și Dan Petrescu: „Cine e, mă, obraznicul ăsta?”
Schimbare majoră: Mașinile fără noile dispozitive vor fi interzise luna aceasta.  În UE intră în vigoare noi reglementări în materie de siguranță, regăsite sub denumirea General Safety Regulation (GSR II)
Profit.ro
Schimbare majoră: Mașinile fără noile dispozitive vor fi interzise luna aceasta. În UE intră în vigoare noi reglementări în materie de siguranță, regăsite sub denumirea General Safety Regulation (GSR II)
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Ea este considerată cea mai frumoasă fană de la Campionatul Mondial: „Imaginile s-au viralizat rapid!”

Fosta rivală a Simonei Halep s-a întors la Wimbledon și și-a schimbat meseria » Viața de lux pe care o trăiește


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează