FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Gnahore, premieră nedorită la FCSB » La Dinamo pățise o singură dată așa ceva

Eddy Gnahore, în Sepsi - FCSB // FOTO: Ionuț Iordache (GSP.ro) +19   FOTO
Eddy Gnahore, în Sepsi - FCSB // FOTO: Ionuț Iordache (GSP.ro)

Articol de - Publicat luni, 10 august 2026 23:20 / Actualizat luni, 10 august 2026 23:20

Sepsi Sfântu Gheorghe - FCSB. Roș-albaștrii l-au transferat în această vară pe mijlocașul central Eddy Gnahore (32 de ani), ajuns liber de contract după despărțirea de Dinamo. Conducerea clubului și antrenorul Nuno Campos au decis că francezul nu mai intra în planurile echipei pentru noul sezon.

La plecarea de la Dinamo, Gnahore și-a luat rămas-bun prin intermediul unui mesaj publicat pe rețelele de socializare. Postarea a fost modificată ulterior, după transferul la marea rivală.

Ultima propoziție, „Odată un câine, mereu un câine”, a dispărut complet din mesaj.

Iar începutul aventurii la FCSB nu a fost unul lipsit de momente dificile pentru francez. În doar patru apariții pentru roș-albaștri, Gnahore a fost schimbat deja de două ori la pauză, lucru care i se întâmplase o singură dată în cele 97 de meciuri disputate pentru Dinamo.

Eddy Gnahore, schimbat de două ori la pauză în primele patru meciuri la FCSB

Gnahore a debutat pentru FCSB pe 23 iulie, în eșecul de pe teren propriu cu Auda, scor 2-3, în prima manșă din turul al doilea preliminar al Conference League.

Mijlocașul francez a fost schimbat atunci la pauză cu Alexandru Stoian (18 ani), în tentativa roș-albaștrilor de a reveni pe tabelă.

Ulterior, Gnahore nu a făcut parte din lot pentru partida din deplasare cu Csikszereda. A revenit la returul cu Auda, când a fost introdus de pe banca de rezerve și a bifat 13 minute.

În etapa a treia, cu Farul Constanța, francezul a fost integralist. La partida din această seară, din deplasare cu Sepsi Sfântu Gheorghe, Gnahore a fost din nou înlocuit la pauză, tot cu Alexandru Stoian.

La Dinamo i se întâmplase o singură dată în 97 de meciuri

În cele 97 de apariții pentru Dinamo, Gnahore a fost schimbat o singură dată la pauză de Zeljko Kopic, fostul antrenor al „câinilor”. Se întâmpla pe 3 octombrie 2025, în Unirea Slobozia - Dinamo 0-1. Atunci, francezul a fost înlocuit cu Andrei Mărginean.

Mijlocașul francez este cotat de site-ul de specialitate Transfermarkt la 600.000 de euro.

Clasamentul la zi din Superliga

GALERIE FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din Sepsi - FCSB

Tănase și Pădurariu, de la FCSB, în meciul cu Sepsi foto: Ionuț Iordache
Stoian, în Sepsi - FCSB // foto: Ionuț Iordache
Batubinsika, Joao Paulo și Florin Tănase // foto: Ionuț Iordache
Juri Cisotti // foto: Ionuț Iordache
Cisotti a ratat singur cu Lazar // foto: Ionuț Iordache
+14 FOTO
Citește și:
Gigi Becali nu s-a putut abține! L-a jignit în direct pe Florin Tănase: „Nu e întreg la cap! Doar nebunii se gândesc la așa ceva”
Superliga
Gigi Becali nu s-a putut abține! L-a jignit în direct pe Florin Tănase: „Nu e întreg la cap! Doar nebunii se gândesc la așa ceva”
Starul lui Manchester United a recunoscut noua relație, la un an de la divorț: „În zilele noastre...”
Campionate
Starul lui Manchester United a recunoscut noua relație, la un an de la divorț: „În zilele noastre...”
ȘOC! Dinamo - FCSB ar putea să NU se joace în București
Superliga
ȘOC! Dinamo - FCSB ar putea să NU se joace în București
Paradoxul din sudul României: de 13 ani fără fotbal la nivel național, însă stadionul de 11.000 de locuri a fost modernizat pentru o echipă din alt oraș
Special
Paradoxul din sudul României: de 13 ani fără fotbal la nivel național, însă stadionul de 11.000 de locuri a fost modernizat pentru o echipă din alt oraș
Moldoveanul Rezmeriță a împânzit Irlanda cu magazinele
Profit.ro
Moldoveanul Rezmeriță a împânzit Irlanda cu magazinele "Polonez", cu produse din Europa de Est, inclusiv din România. Diaspora românească locală e printre principalii clienți țintă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Irina Begu s-a căsătorit cu antrenorul ei, fost jucător cunoscut de tenis

Artista faimoasă din România se iubește cu un fotbalist mai tânăr cu 13 ani » Fiul ei joacă la FCSB: „Felicitări, campionul meu!”


Comentarii (3)
respekt
respekt  •  10 August 2026, 23:44

Edy s-a dus la prima ofertă avantajoasă financiar după ce a fost împins de la Dinamo. Din păcate, cred că va avea soarta lui Denis, nu impactul vorbelor lui Gigi îl vor dărâma ci lipsa minutelor de joc.

bodo2023
bodo2023  •  10 August 2026, 23:31

Cum sa nu-l schimbe daca a venit nepregătit.

Magazie
Magazie  •  10 August 2026, 23:31

Pai nu știa că asta-l așteaptă când joacă mai nimic ?

Vezi toate comentariile (3)
Comentează