INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  STRANIERI

Ce au făcut stranierii în weekend » Ionuț Radu, gafă neverosimilă în ultimul minut, la scorul de 2-2! Rareș Ilie, titular în premieră pentru Nice

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 august 2022 22:04 / Actualizat duminica, 14 august 2022 22:15

Cele mai importante informații de la meciurile stranierilor din acest week-end pot fi urmărite în liveBLOG-ul GSP.ro. Ionuț Radu (25 de ani) și Vlad Chiricheș (32 de ani) au fost titulari în prima rundă din Serie A. Rareș Ilie (19 ani) a jucat din primul minut pentru Nice.

Ionuț Radu, gafă neverosimilă în Fiorentina - Cremonese 3-2

Ionuț Radu (25 de ani) și Vlad Chiricheș (32 de ani) au fost titulari în eșecul suferit de Cremonese pe terenul Fiorentinei, scor 2-3. Portarul român a gafat incredibil la golul decisiv, din al 5-lea minut al prelungirilor.

Portarul a încercat să prindă o centrare plouată a lui Rolando Mandragora, dar s-a izbit de bara laterală și a căzut cu mingea în poartă. A irosit astfel un punct muncit al lui Cremonese, care evoluase cu un om în minus din minutul 44.

Rareș Ilie, titular în Nice - Strasbourg

După ce, etapa trecută, la debutul în Ligue 1, Rareș Ilie a intrat în minutul 64 la Nice (1-1 cu Toulouse), mijlocașul transferat de la Rapid a fost în premieră titular, la 1-1 acasă cu Strasbourg.

A fost aproape de gol în prima repriză (șut pe lângă poartă), iar după pauză i-a oferit o minge excelentă lui Delort, ratată de vârful roș-negrilor. Ilie a fost înlocuit în minutul 76.

Rareș Ilie, titular la Nice: echipele de start

Astăzi, Favre îl folosește pe Rareș Ilie în postul de inter dreapta.

Moruțan, pasă de gol la Pisa

Olimpiu Moruțan a debutat în Serie B, la Pisa, în meciul din deplasare cu Cittadella, 4-3 final pentru gazde. Românul a început meciul pe bancă și a intrat pe teren în minutul 67, în locul lui Artur Ioniță.

Fotbalistul venit de la Galatasaray s-a remarcat la primul meci cu o pasă de gol la reușita lui Sibilli, din minutul 90, pentru 2-4 în favoarea Cittadellei.

La formația din Pisa, Marius Marin a fost integralist, încasând un cartonaș galben în minutul 56, iar Adrian Rus absent din cauza unei accidentări.

Alte rezultate de sâmbătă, 13 august:

Duminică, 14 august:

• 18:05 Nice (R. Ilie) - Strasbourg
  • 18:30 Rakow (Sorescu, Racovițan) - Spartak Trnava
  • 19:00 Fiorentina - Cremonese (I. Radu, Chiricheș)
  • 19:15 Gaziantep (Maxim, Toșca) - Ankaragucu
  • 19:30 Lazio (Șt. Radu) - Bologna
  • 19:30 Neftchi Baku (Reghecampf) - Kapaz
  • 21:45 Spezia - Empoli (R. Marin)

Românii au făcut show în primul meci al sezonului din Serie B! Dennis Man și Valentin Mihăilă, goluri în Parma - Bari

Dennis Man (23 de ani) și Valentin Mihăilă (22 de ani) au marcat câte un gol pentru Parma în remiza de pe teren propriu cu Bari, scor 2-2, din prima etapă a sezonului 2022/2023.

Parma a avut onoarea să fie gazda primului meci din noua stagiune. Fabio Pecchia, noul manager al „cruciaților”, i-a trimis din primul minut pe Dennis Man și Mihăilă, iar cei doi internaționali nu au dezamăgit.

Dennis a avut nevoie de doar 3 minute pentru a deschide scorul, cu o execuție elegantă, cu stângul, din interiorul careului. Oaspeții au egalat în minutul 11, dintr-un penalty cu repetiție, transformat de Antenucci. Michael Folorunsho a dus-o pe Bari în avantaj, dar la pauză s-a intrat în echilibru.

Cei doi internaționali români au fost cei mai activi de pe teren. Au colaborat în minutul 20, dar centrarea lui Man către Mihăilă a fost interceptată de portarul advers.

În prelungirile primei părți, Valentin Mihăilă a transformat în forță o lovitură liberă de la 18 metri. A tras prin zid, fără speranțe pentru Caprile.

Man a fost păstrat pe teren de antrenorul Fabio Pecchia până în minutul 71, în timp ce Mihăilă a fost integralist.

Sezon nou, alt Dennis Man: „Atitudinea mea? Da, s-a schimbat! El m-a ajutat”
Serie B
Dennis Man și Valentin Mihăilă, elogiați de presa din Italia după golurile marcate + Ce note au primit