INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - SEVILLA

FOTO Barcelona - Sevilla 3-0 » Catalanii, la 8 puncte de Real Madrid! 3 goluri marcate în repriza secundă

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 februarie 2023 21:32 / Actualizat duminica, 05 februarie 2023 23:59

Barcelona a învins Sevilla, 3-0, în derby-ul etapei a 20-a din La Liga. Catalaniia au profitat de înfrângerea lui Real Madrid (0-1 cu Mallorca) și s-au distanțat la 8 puncte.

Formația lui Xavi continuă forma bună din campionat și a obținut a 5-a victorie consecutivă.

După o primă repriză echilibrată, încheiată la egalitate, Barcelona s-a distanțat după pauză.

În minutul 58, fundașul stânga Jordi Alba a deschis scorul, cu un șut de la 12 metri, la colțul lung. Gavi, mijlocașul de 18 ani al Barcelonei, a făcut 2-0 în minutul 70, după o centrare a lui Raphina. Iar extrema braziliană a stabilit scorul final în minutul 79, împingând mingea în poartă, din 5 metri.

După această victorie, Barcelona ajunge la 53 de puncte după 20 de etape. Sevilla rămâne cu 21 puncte și e pe 16.

Clasamentul din La Liga:

Barcelona - Sevilla 3-0

Barcelona - Sevilla, echipele de start

Barcelona: Ter Stegen - Kounde, Araujo, Christensen, Jordi Alba - Pedri, Busquets, De Jong - Raphihna, Lewandowski, Gavi
Rezerve: Pena, Tenas, Alarcon, M.Alonso, Balde, Fati, Eric Garcia, Kessie, S. Roberto, F. Torres
Antrenor:  Xavi Hernandez

Sevilla: Bono - Montiel, Bade, Gudelj, Rekik, Acuna - Torres, Jordan, Rakitic, Gueye - En Nesyri
Rezerve: Dmitrovic, Flores, Alvarez, Fernando, Gil, Lamela, Mir, Nianzou, Ocampos, Suso
Antrenor: Jorge Sampaoli

Valentin Mihăilă a ieșit de pe teren în lacrimi, după doar 14 minute din duelul cu Drăgușin, Pușcaș și Drăguș!

Tottenham - Manchester City 1-0 » Harry Kane a adus victoria cu un gol istoric. Guardiola, nervos după ce arbitrul i-a refuzat un penalty clar