SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN LEAGUE

SCM Râmnicu Vâlcea, pas important spre Final Four-ul EHF European League! Când se joacă manșa decisivă contra lui Nykobing

Asma Elghaoui, 51 de reușite, este cea mai bună marcatoare a echipei din Vâlcea în EHF European League (foto: Imago)

Articol de - Publicat sambata, 18 martie 2023 18:35 / Actualizat sambata, 18 martie 2023 18:40

SCN Râmnicu Vâlcea a câștigat manșa tur contra danezelor de la Nykobing, scor 32-29, și a făcut un pas important spre Final Four-ul EHF European League.

• Manșa retur din Danemarca se joacă duminică, de la ora 19:00
  • Nykobing s-a calificat în sferturile de finală de pe primul loc, dintr-o grupă cu Sola, Debrecen și Podravka, unde a obținut 8 puncte.

În atmosfera senzațională din sala „Traian”, peste 2.500 de oameni permanent în picioare, Vâlcea a avut emoții doar până la jumătatea primei reprize.

SCM Râmnicu Vâlcea, aproape de Final Four în EHF European League

De la 7-8, elevele lui Bent Dahl au intrat într-un control total. S-au apărat agresiv și au profitat des de faptul că adversarele au atacat în 7, fără portar. A fost 16-14 la pauză, iar scorul a căpătat proporții în partea secundă, inclusiv 8 lungimi avans.

Nykobing a forțat în secvențele finale și transformă manșa retur într-una de foc. Vâlcea pornește favorită, cu un avantaj de 3 goluri.

Cea mai bună marcatoare a lui SCM a fost Irina Glibko, cu 7 goluri. Au mai contribuit la victorie: Hansson (6), Kovacevic (6), Elghaoui (5), Bucur (3), Fujita (3), Asanin (2).

Până la meciul de duminica viitoare, oltencele au un test complicat și în „Liga Florilor”, acasă, cu Buzăul.

Ținta e Liga Campionilor! Dinamo transferă noua speranță din handbal » La 19 ani a impresionat deja la națională