FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - CFR CLUJ

FOTO Fază controversată înaintea golului de 1-1 din Sepsi - CFR Cluj » VAR-ul n-a putut interveni

Matija Boben (30 de ani) a marcat pentru CFR Cluj în minutul 21 al deplasării de la Sf. Gheorghe și a restabilit egalitatea, scor 1-1. Cornerul a fost prefațat de un moment la limită.

Articol de - Publicat vineri, 29 martie 2024 21:18 / Actualizat vineri, 29 martie 2024 23:55

CFR Cluj a fost luată prin surprindere de Sepsi. Ștefănescu a deschis rapid scorul, în minutul 9. Elevii lui Adrian Mutu s-au aruncat în atac, iar egalarea a venit la capătul unui corner executat de Ciprian Deac. Boben și-a dominat adversarii și a înscris cu o lovitură de cap.

Fază controversată la golul de 1-1 din Sepsi - CFR Cluj

Gazdele s-au considerat nedreptățite. Cred că n-ar fi trebuit să se ajungă la lovitura de la colțul terenului.

În momentul pasei trimise de Ciprian Deac, Bîrligea pare cu câțiva centimetri în fața liniei apărătorilor. Arbitrul asistent Ciprian Danșa nu a ridicat fanionul, iar Kevin Varga a fost nevoit să degajeze în afara terenului.

Protocolul VAR nu permite intervenția în situații de acest gen. Responsabilii cu arbitrajul video la Sepsi - CFR Cluj sunt Claudiu Marcu și Andrei Constantinescu.

CFR Cluj a cerut penalty în minutul 3

Și oaspeții au contestat o decizie. În minutul 3, Bîrligea a scăpat singur spre poarta lui Niczuly. Și-a făcut mingea prea lung, apoi a căzut. Atacantul lui CFR Cluj s-a plâns că portarul adversar i-a blocat cu brațul deplasarea.

Penalty-ul cerut de Bîrligea / FOTO: Captură TV @Prima Sport 1

VIDEO. Directorul Gazetei Sporturilor, despre lupta la titlu: "CFR este condamnată să câștige. Cine pierde în U Craiova - Rapid riscă să piardă și locul doi. Farul-FCSB este un meci de 1X2"

Proaspăt refăcut după accidentare, Chiricheș se gândește la viitor: „Mă bate gândul să merg în Italia!”