Articol de Andrei Crăiţoiu, Ionuţ Iordache, Remus Dinu, Cezar Titor - Publicat sambata, 07 iunie 2025 23:38 / Actualizat duminica, 08 iunie 2025 04:04
AUSTRIA - ROMÂNIA. Cum s-a trăit din stadion partida de la Viena, pierdută de „tricolori” cu 1-2? Reporterii GSP prezenți la masa presei au realizat o selecție a celor mai interesante momente petrecute pe durata celor 90 de minute.
Pe lângă diminuarea considerabilă a șanselor de calificare la Campionatul Mondial, Austria - România a produs mai multe ipostaze inedite atât pe teren, cât și în tribune, de la reacțiile de deznădejde ale lui Mircea Lucescu și până la evenimente de tot felul petrecute în stadion. Iată câteva dintre ele.
1. Burleanu a văzut meciul dintre autrieci
Răzvan Burleanu, președintele Federației Române de Fotbal, a urmărit partida de la Viena de lângă Andrea Amza-András, însărcinat cu afaceri a.i. al Ambasadei Austriei (dreapta imaginii) și Josef Pröll (stânga lui Burleanu, alături de soția Gabriele), fost vice-cancelar al Austriei, în prezent președinte al Federației Austriece.
De altfel, numărul unu din fotbalul românesc a fost prezent, vineri, la un eveniment diplomatic organizat la ambasadă, despre care GSP a relatat AICI.
2. Mircea Lucescu, un meci întreg trăit în picioare: deznădejde-pură după golul secund
Cu aceeași mină preocupată pe care a afișat-o pe durata ultimelor zile, Mircea Lucescu a fost extrem de tensionat pe durata partidei. În permanență în picioare în spațiul tehnic destinat antrenorilor, „Il Luce” a gesticulat, a strigat în direcția jucătorilor săi și a fost într-un permanent dialog cu „secunzii” aflați pe bancă.
Elocvent e gestul făcut de Lucescu după ce austriecii s-au desprins pe tabelă. Lucescu și-a pus mâinile în cap după golul secund al gazdelor, îndreptându-se deznădăjduit spre bancă pentru a comunica un mesaj.
Imediat după ce Sabitzer a majorat avantajul, fotoreporterul GSP a surprins dialogul pe care selecționerul l-a purtat cu Adrian Șut, fotbalistul pe care se pregătea să-l introducă în locul lui Răzvan Marin, șters timp de 60 de minute.
3. „Scooter - Maria” în difuzoare, după goluri
Imediat după golul lui Gregoritsch, care a „aruncat în aer” stadionul „Ernst Happel”, la stația de amplificare a fost redată piesa Maria (I Like It Loud) de la Scooter. Un moment cu care fotbaliștii FCSB, opt la număr la această acțiune, inclusiv Alibec, sunt familiarizați din plin. De celebrat au făcut-o însă doar austriecii, care au declanșat sărbătoarea în timp ce fotbaliștii lui Lucescu se îndreptau spre jumătatea terenului.
Scena s-a repetat, bineînțeles, și după golul lui Sabitzer.
4. Ce potop în prima repriză!
A fost o după-amiază ploioasă și mohorâtă la Viena, condiții care au stricat pentru scurt timpo dispoziția miilor de fani veniți alături de naționala lui Mircea Lucescu. Mini-reprizele de ploaie au persistat până la ora meciului, o „torențială” în toată regula începând chiar pe durata primei reprize. Cum stadionul este pe jumătate acoperit, fanii au evitat ipostaza de a fi făcuți fleașcă. De suferit au avut doat fotbaliștii celor două naționale.
5. „Zidul Galben” s-a făcut roșu de la torțe!
Momentul pirotehnic de la startul partidei a fost o nimica toată pe lângă scenele desfășurate după startul reprizei secunde, când zeci de torțe au fost aprinse în dreptul suporterilor din grupul „Uniți sub Tricolor”. Aproape tot sectorul a fost învăluit în fum, care s-a extins apoi spre restul stadionului.
Deși recidiviști, fanii din sectorul respectiv au recurs din nou la scandări xenofobe, ținta fiind, la fel ca la meciul cu Bosnia, vecinii din Ungaria.
6. Mici problemele la imnul României
Suporterii români s-au auzit nemaipomenit în timpul intonării imnului, unde am avut parte și de o scăpare a organizatorilor. Stația de amplificare a dat un scurt „fail” înaintea celei de-a treia strofe din „Deșteaptă-te, române!”, care s-a auzit sacadat. Moment a fost remediat imediat.
7. „Tricolorii”, păziți non-stop
Alexandru Nicilă, omul care se ocupă de securitatea fotbaliștilor naționalei, a stat în permanență în picioare lângă banca lui Lucescu, deși acolo se aflau, conform protocolului, și stewarzii organizatorilor. Nicilă a supervizat siguranța „tricolorilor” de la sosirea la stadion și pe toată durata celor 90 de minute.