Articol de Laura Șoica - Publicat marti, 24 iunie 2025 10:35 / Actualizat marti, 24 iunie 2025 10:50
Clubul Sportiv Tunari a reușit să promoveze din Liga 3 în Liga 2 în sezonul precedent. Acum, formația antrenată de Dan Alexa a anunțat trei transferuri realizate în această vară, pentru stagiunea viitoare.
Dan Alexa a anunțat, după promovarea echipei, că obiectivul este acum clasarea cât mai sus în clasament, dar a adăugat că știe că ocuparea unei poziții de play-off nu va fi ușor de obținut.
CS Tunari, trei transferuri pentru Liga 2
Primul transfer anunțat de Tunari a fost cel al mijlocașului de 28 de ani Arthur Gyorgyi. În sezonul precedent, a jucat în toate cele 4 meciuri din barajele de promovare și a marcat 2 goluri, pentru Odorheiul Secuiesc.
„Transfer important pentru Liga a ll-a la Tunari! Arthur Gyorgyi a semnat cu Arsenal! Dan Alexa a reușit să-l semneze pe mijlocașul ofensiv, Arthur Gyorgyi. Fotbalistul de 28 de ani are un CV impresionant, în carieră sa evoluând la echipe precum: Debrecen, Odorheiul Secuiesc sau Csikszereda. Îi urăm bun venit în familia noastră și cat mai multe reușite în tricoul roșu-alb!”, a transmis Tunari.

Următorul jucător prezentat de Tunari a fost Levente Bara, mijlocaș defensiv venit tot din Liga 3 de la Odorheiul Secuiesc.
Levente Bara a semnat cu Arsenal! Dan Alexa a luat căpitanul de la Odorheiu Secuiesc. Levente Bara în vârstă de 25 de ani, va juca pentru Tunari în Liga a ll-a. Fostul căpitan al celor de la Odorheiu Secuiesc a mai evoluat în trecut la Miercurea Ciuc și CSM Satu Mare. Îi urăm bun venit în familia Arsenal Tunari!
-Tunari

Dan Alexa a ales să aducă și un nou portar la echipă, iar acesta este Sebastian Micu. Jucătorul de 24 de ani a jucat la Slatina în sezonul precedent.
De la începutul carierei, Micu a mai jucat la Rapid, CSM Reșița, FC Brașov și FC Argeș.
„Arsenal a transferat portarul de la Slatina! Sebastian Micu, în vârstă de 24 de ani, este noul portar al echipei lui Dan Alexa. În sezonul trecut, Micu a jucat la Liga a ll-a pentru Slatina. Dan Alexa îl cunoaște foarte bine pe tânărul fotbalist, de pe vremea când cei doi au colaborat la FC Brașov. În cariera sa, portarul a mai evoluat la următoarele echipe: FC Rapid București, CSM Reșița, FC Brașov și FC Argeș. Îi urăm bun venit în familia noastră!”, a transmis Tunari.

50.000 de euroEste cota de piață a portarului, conform Transfermarkt.